Wieża Eiffla

Wieża Eiffla to najczęściej odwiedzany płatny zabytek na świecie! Co roku około 7 milionów ludzi wspina się na jeden z poziomów wieży, co oznacza ponad 300 milionów osób, którym do tej pory udało się odkryć piękno tego miejsca.

Wieża Eiffla w liczbach – przydatne informacje

324 metry wysokości i 10 000 ton to tylko niektóre z liczb, które można przytoczyć jeżeli chodzi o tzn. Kobietę ze stali czyli La Dame de Fer, jak nazywany jest najbardziej popularny zabytek stolicy Francji.

Wieża Eiffla od Pól Marsowych
“Skaczące” zdjęcia pod Wieżą Eiffla robią furorę

Trochę historii

Wieża Eiffla w słoneczny dzień

Jednak symbol Francji wywołał wiele kontrowersji. Już w momencie, gdy rozpoczęto budowę w 1887 roku, ponad 300 artystów protestowało, by zniszczyć “śmieszną wieżę”. Uważali, że konstrukcja stalowa nie pasuje do klimatu Paryża. Na szczęście nie udało im się zatrzymać postępów budowy i Wieża Eiffla powstała i ma się dobrze.

Wieża Eiffla, La Tour Eiffel w języku francuskim, była głównym eksponatem wystawy Targów Światowych w 1889 roku. Została zbudowana w celu upamiętnienia stulecia rewolucji francuskiej i pokazania przemysłowych możliwości Francji na świecie.

Wieża Eiffla podczas zachodu słońca

Wieża Eiffla może odchylać się nawet 6 do 7 metrów w wietrzny dzień, ale postaraj się o tym nie myśleć podczas wchodzenia na górę!

Zachód słońca z Wieży Eiffla
Zachód słońca z Wieży Eiffla

Także pierwotny plan zatrzymania jej jedynie przez 20 lat, uderzenie pioruna czy rozkaz rozebrania wieży wydany przez Hitlera, nie dały rady pokonać symbolu Paryża, który stoi do dzisiaj.

Wieża Eiffla wieczorem
Wieża Eiffla wieczorem

Zwiedzanie Wieży Eiffla

Na szczęście dla nas! Można ją odwiedzać o każdej porze roku od 9 rano do północy. Winda z ziemi prowadzi bezpośrednio na drugie piętro (115 metrów), skąd możemy wziąć kolejną windę na szczyt (276 metrów) i mieć widok na ponad 65 kilometrów Paryża. Możemy również zejść na pierwsze piętro (windą lub schodami) i zobaczyć ziemię przez szklaną podłogę.

Widok z wieży Eiffla podczas zachodu słońca
Wieża Eiffla – przydatne informacje
Wieża Eiffla - szklana podłoga
Wieża Eiffla – szklana podłoga

Bilety na wieżę Eiffla można kupić wcześniej przez internet, ale wtedy jest to bilet na konkretny dzień i godzinę. Jednak może to być ryzykowne. Jeśli będzie padać deszcz lub niebo będzie pochmurne, nie zobaczysz zbyt wiele, a będziesz zmuszona wykorzystać bilet. Najlepszy czas na wizytę to słoneczny dzień. Wtedy widoczność nie jest ograniczona i można zobaczyć wiele zabytków w mieście, a ten widok daje niesamowite wrażenie!

Wizyta na La Tour Eiffel trwa około 3-4 godzin, w zależności od kolejki i czasu, który chcesz spędzić na szczycie. Musisz liczyć co najmniej godzinę na wykonanie przepięknych zdjęć! Także tam znajduje się “Place to kiss” (Miejsce na pocałunek), które można znaleźć również na szczycie wieży.

Uwielbiasz dreszczyk emocji? Wybierz krótszą kolejkę przy wejściu na Wieżę Eiffla i wejdź 324 schodami na pierwsze piętro i kolejnymi 380 stopniami na drugie piętro. Jest to nie tylko lepsze dla zdrowia, ale także tańsze niż winda!

Na pierwszym piętrze nie bój się zrobić zdjęcia przy szklanej podłodze i koniecznie przeczytaj całą historię tego miejsca, którą można tam znaleźć.

Place to Kiss pierwsze piętro wieży Eiffla
  Place to Kiss pierwsze piętro wieży Eiffla

Widok z Wieży Eiffla
  Widok z Wieży Eiffla
 

Kolory Wieży Eiffla

Widoczna z wielu miejsc w Paryżu, Wieża Eiffla może zaskoczyć Cię różnorodnością kolorów w zależności od okazji. Widziałam ją zarówno w barwach francuskiej flagi na dzień niepodległości, koloru drużyny piłkarskiej PSG, kiedy dołączył do niej Neymar, Dnia Ziemi w tonacjach zielono – niebieskich czy czarną, gdy zmarł słynny francuski piosenkarz Johnny Hallyday.

 

O każdej pełnej godzinie po zachodzie słońca wieża błyszczy przez pięć minut. Za każdym razem, gdy zaczyna świecić, wokół słychać głośne “Woooow!”.

Błyszcząca Wieża Eiffla w nocy
Błyszcząca Wieża Eiffla w nocy

Wieża Eiffla – przydatne informacje

Ten obowiązkowy punkt do odwiedzenia w Paryżu, wcale nie musi być drogim wydatkiem! Jeśli nie chcesz wydawać pieniędzy na wjazd na górę, weź butelkę wina lub szampana i usiądź na trawie pod wieżą na Polach Marsowych (Champs de Mars) i ciesz się widokiem! Jeśli zapomnisz o winie, nie martw się – ludzie przyniosą je  do Ciebie (sprzedawcy oferujący zakup alkoholu czy pamiątek są wszechobecni w okolicach wieży).

Wieża Eiffla wiosną
Wieża Eiffla wiosną

Polecam rozpocząć zwiedzanie La Tour Eiffel od wzgórza Trocadero, skąd będziesz mieć niesamowity widok i skąd spacerkiem można dotrzeć aż do wieży cały czas ją widząc 🙂  

Dojazd:

  • Metro linia 9 (przystanek Trocadéro)
  • Metro linia 6 (przystanek Bir-Hakeim)
  • Metro linia 8 (przsytanek Ecole Militaire)
  • Pociąg RER Linia C (przystanek Champ de Mars – Tour Eiffel – Pola Marsowe)

Ceny:

  • Bilet na drugie piętro windą: 16 €
  • Bilet na szczyt windą: 25 €
  • Bilet na drugie piętro schodami: 10 €

Dowiedz się więcej na oficjalnej stronie.

Poczytajcie także o największym muzeum na świecie.