Praca w korporacji w Paryżu

Czy praca w korporacji jest stresująca? Czy pracownicy korpo zarywają noce i nawet w wakacje nie mają prawa na wypoczynek? Praca w korporacji – mity i fakty.

W korporacji siedzi się po godzinach i zarywa noce.

I tak i nie. Na większości projektów i na wielu procesach mamy konkretne daty, kiedy pracuje się dłużej, bo jest np. zamknięcie miesiąca i należy skończyć konkretne czynności. Oprócz tych kilku dni, na wielu projektach pracuje się w określonych godzinach (we Francji 9-18) i idzie do domu. Znam też dużo osób, które wcale się nie przemęczają i przez wiele lat pracy w korporacji ich projekty zatrudniały za dużo osób i potrafili pracować po 2-3 godziny dziennie, a resztę przebimbać. Ilość pracy zależy od stanowiska i projektu, ale prawdą jest, że zazwyczaj pracuje się dużo i często należy zostawać po godzinach.

Praca w korporacji – mity i fakty
Mity i fakty o pracy w korporacji

Praca w korporacji jest stresująca

Praca w korporacji bywa bardzo stresująca, ale czy są prace niestresujące? Zazwyczaj wykonując swoje obowiązki i nie ulegając tzw. wyścigowi szczurów będziemy spokojniejsi.

W korpo pracuje się na open space

99 % stanowisk w korporacjach jest na open space (otwartej przestrzeni). Oznacza to, że w jednym ogromny pomieszczeniu znajdują się biurka wszystkich pracowników, zachowując przy tym zasady BHP. Jednak w niektórych firmach osoby na najwyższych stanowiskach mają swoje biura. Z tym spotkałam się zarówno w Polsce, jak i we Francji.

Praca w korporacji – mity i fakty
Praca w korporacji – mity i fakty

Aby pracować w korpo, trzeba lubić pracę w zespole

Większość stanowisk w korporacji to praca w zespole. Nawet mając bardziej samodzielne stanowisko (jak np. ja jako PMO nie mam swojego zespołu), pracuje się z wieloma osobami, więc częsty kontakt z ludźmi jest nieunikniony. Oczywiście na niektórych stanowiskach tej pracy w zespole jest dużo mniej i stawia się na pracę indywidualną.

W korpo trzeba być zawsze elegancko ubranym

W Polsce niektóre firmy mają tzn. dress code. Oznacza on obowiązek przychodzenia do pracy zawsze ubranym elegancko. Elegancko nie znaczy “pod krawatem” czy w garsonce. Po prostu czysto, schludnie i w koszuli lub eleganckiej bluzce. Szczerze uważam, że tak powinno być. Nieraz w lecie widziałam dziewczyny przychodzące do biura pół nago, z mini spódniczkach i klapeczkach. Nie jesteśmy na plaży, więc szanujmy siebie i innych.

We Francji nikt nie narzuca dress kodu. I ubiór jest dużo bardziej swobodny. W Polsce nie chodziłam do pracy w butach z odkrytymi palcami, a we Franci to normalne, aby w lecie chodzić z sandałach. I jak wszędzie, są osoby, które mniej się przejmują eleganckim ubiorem i niczym nie różni się ich codzienny ubiór od tego w biurze.

Praca w korporacji – mity i fakty
Praca w korporacji – mity i fakty

Człowiek człowiekowi wilkiem

Ze swojego doświadczenia powiem, że w korporacji nie ma się przyjaciół. Nasi koledzy to zazwyczaj tylko koledzy z pracy. Nasi przełożeni, którzy są dla nas super mili, nie są naszymi przyjaciółmi. Większość kolegów z pracy obgaduje nas za naszymi plecami, krytykuje naszą pracę lub chce przejąć nasze stanowisko. Brzmi okrutnie? Przekonałam się o tym na własnej skórze wiele razy. W korpo poznałam także wiele cudownych osób, z którymi się przyjaźnie od lat, ale trzeba bardzo uważać na fałszywe osoby.

Nie jesteś niezastąpiony

Większość procesów w korporacjach jest udokumentowana i nawet jeśli nikt nie zna dokładnie twoich zadań, każdy może zostać zastąpiony. Osoba, które przejmie stanowisko po nas, odnajdzie większość odpowiedzi w procedurach i będzie w stanie kontynuować naszą pracę.

Korpo to nie praca, to styl życia

Tak czułam pracując w Polsce. Praca, sport po pracy, często gra w squasha, wyjścia z kolegami z pracy na piwo, częste spotkania poza pracą. No i to wszystko, aby zarobić na podróże. We Francji wygląda to całkiem inaczej, przynajmniej u mnie w firmie. Bardzo mało jest spotkań po pracy, ale za to chodzi się na wspólne lunche. Sportu nie uprawia się raczej razem, chociaż u nas jest siłownia i klub do biegania, ale mało osób z tego korzysta. Ten korporacyjny styl życia nie wyróżnia się wiele od każdego innego.

Podobał Ci się wpis? Co poniedziałek pisze o pracy w korporacji we Francji na moim instagramie. Podpowiadam jak znaleźć prace w korporacji w Paryżu, ile się zarabia, jakie są benefity oraz odpowiadam na wszystkie pytania czytelników. Zapraszam:

Przeczytaj także moją historię o rozpoczęciu pracy w korporacji we Francji.