Zabawne fakty o Paryżu

Na pewno słyszałeś dużo informacji na temat Paryża. Jednakże wiele faktów na temat tego miasta, może Cię naprawdę zaskoczyć. Zabawne fakty o Paryżu.

Paryż miasto świateł

Paryż jest znany jako „Miasto świateł”. Wynika to nie tylko z okresu historycznego oświecenia, ale także z faktu, że jako jedno z pierwszych miast na świecie zainstalowało latarnie uliczne.

Zabawne fakty o Paryżu

Nazwa dzwonu Notre Dame

Słynny, największy dzwon katedry Notre Dame ma swoją nazwę! Nazywa się go czule Emmanuel. Dzwon waży 13 ton. Towarzyszył on niektórym z najważniejszych wydarzeń w historii Francji. Swoją drogą w samej katedrze Notre Dame znajduje się 10 dzwonów i każdy ma inną nazwę. Można je poznać tutaj.

Drzewa w Paryżu są liczone

Wiesz, że jest w Paryżu osoba, której zadaniem jest liczenie i udokumentowanie drzew? Ostatnia liczba? 484 000. To prawie pół miliona! Niewątpliwie liczenie takiej ilości drzew do prostych zadań nie należy!

Drzewa w Paryżu są liczone

Paryż nie zawsze był Paryżem

W okresie Cesarstwa Rzymskiego czyli w około 300 rpne miasto Paryż otrzymało nazwę „Lutetia”. Ta nazwa została zmieniona w IV wieku.

Sydrom paryski

Istnieje zjawisko zwane „Syndromem Paryskim”. Bez wątpienia jest ono wynikiem przedstawiania Paryża przez media jako światowej klasy miejsca modowego o nieskończonym pięknie. Po przybyciu do Paryża odwiedzający czują się bardzo rozczarowani fałszywym obrazem, którym zostali nakarmieni. Syndrom paryski najczęściej występuje wśród japońskich turystów. Ja w przeciwieństwie do nich mogę, szczerze powiedzieć, że nie cierpię na Syndrom Paryski – absolutnie go uwielbiam!

Paryż – Londyn w 2 godziny?

Z Paryża można dostać się do Londynu w 2h15min pociągiem. Szybki pociąg Eurostar zwiezie nas z centrum Paryża do centrum Londynu w nieco ponad dwie godzinki!

Psy w Paryżu

W Paryżu jest więcej psów niż dzieci. Paryżanie uwielbiają swoich futrzanych przyjaciół, a dzieci lepiej wychowywać na obrzeżach miasta niż w samej stolicy.

Paryskie metro

Najpopularniejszym sposobem poruszania się przez mieszkańców Paryża jest rozbudowany system metra. Korzysta z niej około 5 milionów ludzi dziennie, a po Moskwie jest to najbardziej ruchliwa sieć metra w Europie.

paryskie metro
Paryskie metro

Drink Bloody Mary pochodzi z Paryża

Słynny koktajl „Bloody Mary” powstał w Paryżu w hotelu Ritz. I został stworzony nie przez kogoś innego niż samego słynnego pisarza Ernesta Hemingwaya! Legenda mówi, że popularny napój był wynikiem prośby Hemingwaya o napój, który nie pachniał jak alkohol, więc podano mu wódkę zmieszaną z sokiem pomidorowym.

Paryż ma największą liczbę restauracji z gwiazdką Michelin

Nie powinno dziwić, że Paryż ma największą liczbę restauracji z gwiazdką Michelin na świecie.

Natomiast Francja jest krajem, z największą liczbą gwiazdek – w przewodniku 2020 przyznano 628 gwiazdek Michelin. Jest 513 restauracji jednogwiazdkowych. To tutaj jest największa liczba restauracji wyróżnionych trzema gwiazdkami Michelin – 29, czyli więcej niż jakikolwiek inny kraj w Europie.

Brunch w Paryżu

Zaskoczyły cię te fakty? A może już o nich słyszałeś? Daj znać!

Przeczytaj także 23 interesujących faktów o Francji, które musisz znać.