Największa stacja metra na świecie

Czy wiedziałeś, że to właśnie w Paryżu znajdziesz największą stacje metra na świecie?

Największa stacja metra na świecie

Położona w centralnym punkcie Paryża, stacja Chatelet jest jednym z głównych węzłów tranzytowych obszaru Île-de-France (region paryski). Stacja metra została otwarta w 1900 roku, a jej nazwa pochodzi od pobliskiego placu Place du Châtelet. Châtelet – Les Halles to najbardziej ruchliwy dworzec kolejowy w Paryżu, który obsługuje średnio 750 000 podróżnych w przeciętny dzień tygodnia.

To stacja 3 linii pociągu podmiejskiego RER ( A, B i D) oraz 5 stacji metra (linie 1, 4, 7, 11 i 14). Ze skrzyżowania Chatelet odjeżdża 1500 pociągów dziennie!

W 2019 roku, według szacunków RATP (paryski transport miejski), na tę stację wjechało 10,8 mln podróżnych. W związku z tym, stacja ta jest zazwyczaj bardzo zaludniona.

Największa stacja metra na świecie
Największa stacja metra na świecie

Centrum handlowe w Chatelet

Nad metrem znajduje się ogromne centrum handlowe Forum des Halles. To nowoczesne centrum handlowe zbudowane jest w dużej mierze pod ziemią. Jest ono bezpośrednio połączone z ogromnym węzłem przesiadkowym RER i metrem Châtelet-Les-Halles.

Centrum handlowe odwiedza codziennie 150 000 osób. Ze względu na dużą ilość sklepów oraz jej centralne położenie, jest to jedna z najliczniej odwiedzanych galerii handlowych w Paryżu.

Jak się nie zgubić na największej stacji metra

Paryskie metro jest całkiem dobrze oznaczone i bez problemu znaleźć można wskazówki do przejścia na inne linie metra lub do wyjścia. Także Google Maps pokazuje, którym wyjściem należy wyjść ze stacji, aby dotrzeć do określonego miejsca (na przykład znajdującego się w pobliżu Centrum Pompidou). Jednak lepiej unikać tej stacji w godzinach szczytu, gdyż jest ona bardzo zatłoczona, co może być niemałym utrudnieniem. Jest to także raj dla kieszonkowców, więc należy podwójnie uważać na tej stacji i jej okolicach!

Nie wiesz jak poruszać się metrem po Paryżu? Przeczytaj zatem: Paryskie metro i komunikacja w Paryżu.

Natomiast o samej stacji metra Chatelet można poczytać więcej tutaj.