Petit Palais w Paryżu

Le Petit Palais – Mały Pałac został zbudowany, podobnie jak jego sąsiedzi – Grand Palais i Most Aleksandra III, na Wystawę Światową z 1900 roku. Jednak to miejsce zawsze było przeznaczone do celów ekspozycyjnych, a nie jak większość innych muzeów w Paryżu, które znajdują się w starożytnych rezydencjach królewskich lub dworcach kolejowych.

Mały pałac w Paryżu
Posąg przy wejściu do Petit Palais, Paryż

Niewielu turystów zdaje sobie sprawę, że wejście na stałe wystawy jest bezpłatne, a pałac jest otwarty także we wtorki (kiedy Luwr lub Musee d’Orsay są zamknięte). Może to być ciekawa alternatywa na deszczowy dzień, zwłaszcza, że nie ma kolejki do wejścia, czego nie mogę powiedzieć o innych muzeach w Paryżu.

Sufit w Petit Palais, Paryż
Sufit w Petit Palais, Paryż

Le Petit Palais – Mały Pałac został zaprojektowany przez Charlesa Giraul i opiera się na kształcie trapezu z czterema skrzydłami wokół półkolistego ogrodu z uroczą kawiarnią. Stało się muzeum już w 1902 roku, zaledwie dwa lata po jego budowie.

Ogród w Petit Palais
Petit Palais na zewnątrz z widokiem na ogród

“Petit Palais mieści znaczącą kolekcję dekoracyjnych malowideł ściennych i rzeźb powstałych w latach 1903-1925. Architekt Charles Girault chciał nadać budynkowi wielkość i godność oficjalnego pałacu i stworzył program prac mający na celu wysławiać Paryż, aby uczcić korzyści płynące ze sztuki. “

W muzeum Petit Palais można znaleźć bogatą kolekcję sztuki antycznej i współczesnej, a także francuskie obrazy z XIX i XX wieku oraz zabytki sztuki antycznej. Wejście na stałą ekspozycję jest bezpłatne.

Posąg w Petit Palais, Paryż
Posąg w Petit Palais, Paryż

Wystawa czasowa kosztuje 13 € i zmienia się co kilka miesięcy. Zawsze warto sprawdzić obecny temat. Miałam przyjemność odwiedzić wystawę Holendrzy w ParyżuLes Hollandais à Paris 1789-1914) Van Gogha, Van Dongena, Mondriana i Gauguina.

Wewnątrz Le Petit Palais można zobaczyć niesamowite schody, tuż obok wejścia do wystawy tymczasowej.

Niesamowie schody w Petit Palais, Paris
Niesamowie schody w Petit Palais, Paris

Po 2 godzinach chodzenia po Małym Pałacu polecam iść do kawiarni, którą można znaleźć w prawym skrzydle, ale żeby się tam dostać, trzeba przejść przez balkon. To jedna z najbardziej uroczych kawiarni, jakie znalazłam w Paryżu!

Kawiarnia w Petit Palais, Paryż
Kawiarnia w Petit Palais, Paryż

Zwiedzanie le Petit Palais jest dobrą alternatywą na deszczowy dzień lub leniwą niedzielę. Wstęp jest darmowy, miejsce znajduje się tuż obok Pól Elizejskich i nie ma tam wielu ludzi ani kolejek do wejścia. Polecam!

Ceny:

Wystawy stałe – darmowy.
Wystawy czasowe – 13€.

Godziny otwarcia:

Wtorek- niedziela 10.00 – 18.00

Jak się tam dostać:

  • metro linia 1 lub linia 13 przystanek Champs Elysée- Clemenceau
  • RER C przystanek Invalides

Adres:

Avenue Winston Churchill
75008 Paris

Dowiedz się więcej na oficjalnej stronie.

#petitpalais #muzeawparyzu #darmowemiejscawparyzu