Scena główna na Tomorrowland w 2017 roku

Jak przygotować się na największy na świecie festiwal muzyki elektronicznej?

Udało Ci się kupić bilety na Tomorrowland i w końcu spełnia się Twoje marzenie, żeby być na tym festiwalu? Miliony ludzi na całym świecie Ci zazdroszczą! Spodziewasz się niesamowitych wrażeń, super muzyki i niezapomnianych dni? Zapewniam Cię – będzie dużo lepiej niż myślisz! Tomorrowland – wszystko, co trzeba wiedzieć.

Dla zdezorientowanych, którzy nigdy nie słyszeli takiego słowa, parę informacji na wstępie. Tomorrowland to największy na świecie festiwal muzyki elektronicznej, który odbywa się w miasteczku Boom, koło Antwerpii, w Belgii. Festiwal został założony przez holenderski duet DJ-ów i producentów Dimitri Vegas & Like Mike. Jego pierwsza edycja odbyła się w 2005 roku i trwa do dzisiaj. Tomorrowland jest uważany za jeden z największych festiwali muzycznych na świecie, w którym co roku uczestniczy ponad 400 000 osób.

Scena główna na Tomorrowland w 2017 roku
Scena główna na Tomorrowland w 2017 roku

Pomyśl o jakimkolwiek DJ-u EDM (electronic dance music) na świecie, a on z pewnością tam występował. Artyści jak Armin van Buuren, Axwell Ingrosso, Steve Angelo, David Guetta, Dimitri Vegas i Like Mike, Steve Aoki, Martin Garrix, Martin Solveig to stali bywalcy tego festiwalu. 

Z pewnością nie ma fana muzyki elektronicznej, który nie chciałby uczestniczyć w Tomorrowland. Jednak atmosfera w tym miejscu spodoba się praktycznie każdemu, nawet niekoniecznie lubiącemu muzykę elektroniczną. Bo Tomorrowland to dużo więcej niż festiwal. To przeżycie. To doświadczenie. To styl życia. To niepowtarzalny klimat. To momenty, do których będziesz wracać przez wiele lat.

Tomorrowland przewodnik
Tomorrowland przewodnik

Przewodnik po Tomorrowland

W tym wpisie przeczytasz najważniejsze informacje na temat Tomorrowland, ale jeśli chcesz poznać sekrety pozwalające zwiększych szansę na kupno biletów (które bardzo trudno dostać) to zapraszam do kupna jedynego na polskim rynku przewodnika po Tomorrowland! Przeczytasz w nim także dokładny opis wszystkoch rodzajów pakietów i biletów na Tomorrowland, dzięki czemu wybierzesz ten najbardziej Ci odpowiadający. Znajdziesz listę obowiązkowych rzeczy do zabrania ze sobą do miasteczka kampusu, wiele wskazówek dotyczących przygotowania przed wyjazdem. Poznasz wszystkie szczegóły dotyczące przyjazdu na kamping, jego organizacji oraz aktywności, które odkryjesz na miejscu. Dowiesz się jak wygląda festiwal, co koniecznie zrobić przed wyjazdem i jak ominąć kolejki do wejścia. Podaję szczegółowy opis wszystkich scen planowanych na rok 2022. Bonusowo w przewodniku znajdziesz także informacje o walucie Tomorrowland oraz przykładowe ceny na miejscu.

Bilety

Zdobycie biletów zazwyczaj nie jest łatwe. No, chyba że jest się z Belgii albo ma się tam rodzinę. Połowa puli biletów trafia właśnie tam, więc szanse na ich kupno są całkiem spore. Dla innych nacji pozostaje czekanie w kolejce na stronie internetowej i dużo szczęścia. A kiedy można kupić bilety? Już w styczniu (2 tydzień) trzeba zarejestrować się na stronie Tomorrowland, że jest się chętnym do zakupu biletów.

Miesiąc po rejestracji dostaniesz na mejla linka do kupna biletu (każdy ma spersjanolizowanego linka) i w dniu sprzedaży biletów (początek lutego) nalezy kliknąć na tego linka i czekać na swoją kolej do zakupu biletu. Najszybciej sprzedaje się pakiet biletów na cały festiwal + camping. Później można dokupić pojedyńcze dni, ale to już nie to samo przeżycie… Aby poczuć całą atmosferę Tomorrowland najlepiej być w obozie!

Jeśli nie udało się Ci kupić biletów podczas głównej sprzedaży to można się jeszcze zapisać na listę oczekujących, w jednym roku ja właśnie tak zdobyłam bilet 🙂

Istnieje jeszcze opcja wyjazdu na Tomorrowland z oficjalnym travel partnerem tego festiwalu w Polsce czyli Party Camp. Organizują oni wyjazd w całości: zajmują się transportem, zapewniają bilety Magnificent Greens czyli wejście na festiwal wraz z zakwaterowaniem na polu namiotowym, ubezpieczeniem oraz opieką koordynatora na miejscu. W kodem rabatowym WORLDBYMAGDA dostaniesz zniżkę 50 zł na zakup biletu. Bilet możesz kupić tutaj w zakładce festiwale.

Fontanna w miasteczku, Tomorrowland
Tomorrowland – wszystko, co trzeba wiedzieć

Jak się przygotować przed wyjazdem?

Jeśli uda Ci się zakupić bilet to najlepiej taki z campingiem na miejscu. Jak przygotować się na wyjazd na kamping? Widziałam wiele pytań na ten temat na różnych grupach i chciałabym podać parę istotnych informacji na temat obowiązkowych rzeczy do zabrania ze sobą oraz opisać potroszkę sam obóz.

Przede wszystkim potrzebny Ci będzie nieprzemakalny namiot (praktycznie co roku pada deszcz), ciepłe ciuchymaterac i śpiwór do spania. Festiwal odbywa się w lecie, zawsze był to przedostatni weekend lipca (od tego roku Tomorrowland odbywa się w 3 weekendy przy czym każdy bilet jest ważne jedynie na jeden zjazd). Pomimo tego, w nocy często jest bardzo zimno i do tego pada deszcz (generalnie w Belgii często pada).

Jeśli nie masz możliwości wzięcia ze sobą namiotu czy materaca, bo mieszkasz daleko albo lecisz samolotem, to wszystkie potrzebne rzeczy możesz bez problemu dostać na miejscu. W tamtym roku miałam niekompletny namiot i zakupiłam namiot dwuosobowy już na campingu (za około 70€ ). Można tam także napompować materac za 1 perłe (waluta Tomorrowland – 1,6€= 1 perła).

Bar na wodzie na Tomorrowland
Tomorrowland – wszystko, co trzeba wiedzieć

Dojazd samochodem

Mieszkam w Paryżu, więc dojazd samochodem do Boom zajmuje 4 godziny, ale nawet z Polski opłaca się jechać samochodem, bo wtedy jest się w stanie zabrać więcej rzeczy i wydać mniej na miejscu. Jeśli będziesz mieć taką możliwość, to polecam zabranie paru przydatnych rzeczy, takich jak:

 • rozkładane krzesła, np. takie wędkarskie (lub dmuchaną kanapę)
 • duży namiot (żeby można sobie spokojnie siedzieć w jego przedsionku w czasie posiłków czy po powrocie z koncertów)
 • zapasy jedzenia i alkoholu
 • wózek na kółkach do wożenia rzeczy z samochodu

Wszystko to można wnosić bez ograniczeń na teren campingu, pod jednym warunkiem – ze względu bezpieczeństwa zabronione są szklane opakowania czy szklane butelki (alkohol można przelać do plastików i wnosić na teren campingu).

Parking znajduje się w dość dużej odległości od kampusu, więc warto się dobrze zorganizować, aby ograniczyć ilość chodzenia do samochodu. W tamtym roku kupiłam składany wózek na kółkach, żeby zabrać więcej na raz i było to całkiem pomocne.

Wejście na Tomorrowland
Tomorrowland – jak się przygotować

Jak wygląda przyjazd na camping?

Wejście na teren Dreamville czyli naszego kampusu jest możliwe już od czwartku od godziny 11.00 rano. Z lotniska w Brukseli można się dostać bezpośrednio autobusem albo jechać do centrum miasta, wsiąść w pociąg i podjechać na dworzec w Boom.

Przyjeżdżając samochodem podążamy za znakami w zależności od tego, na który chcemy jechać. Parking trzeba wykupić wcześniej i już w czerwcu otwarta jest sprzedaż.

Przygotuj się na kilkugodzinne stanie w korku do wjazdu na teren campingu, bo większość ludzi przyjeżdża w tym samym czasie.

W momencie zaparkowania samochodu zostawiamy go w tym samym miejscu przez cały festiwal, jeśli wyjedziesz i chcesz wrócić, trzeba znowu zapłacić. Parking znajduję się jakieś 500 metrów od wejścia na teren kampusu, ale stamtąd trzeba jeszcze przejść przez całe miasteczko, żeby dotrzeć na pole namiotowe. Dobrze jest się przygotować i zabrać wózek na kółkach, żeby sobie włożyć kilka rzeczy albo spakować się w duży plecak.

Dreamville, Tomorrowland
Tomorrowland wszystko, co trzeba wiedzieć

The Gathering

Po co być już w czwartek? Przede wszystkim, żeby na spokojnie tam dotrzeć, rozbić namiot i w piątek od rana być gotowym na impreze. Ale…jeśli masz bilet do Dreamville to dostajesz eksta jeden dzień zabawy, tak zwane The Gathering (Zbiórka)! To znaczy, że na terenie kampusu już w czwartek odbędzie się kilkugodzinny koncert tylko dla osób z campingu, w tamtym roku gwiazdą wieczoru był Yves V.

The Gathering na Tomorrowland
The Gathering na Tomorrowland czyli pierwszy dzień imprezy tylko dla osób z campingu

Kiedy dotrzeć już na teren campingu to wejdziesz przez bramę “Welcome Home” i będziesz skierowany do swojej części obozu. Istnieje kilka Dreamville- w zależności od ceny, miejsca są w różnych odległościach od festiwalu. Najtańszy i najbardziej popularny to Magnificent Green, gdzie przychodzi się z własnym namiotem itd. (Istnieją też domki z basenem i inne super wygody…). Szczegółowy opis wszystkich pakietów znajdziesz w moim przewodniku po Tomorrowland, który możesz kupić tutaj.

Pole namiotowe jest sukcesywnie powiększane, czyli kto pierwszy ten lepszy. Im szybciej dotrzesz na teren kampusu tym bliżej miasteczka będziesz mógł rozbić swój namiot. Przybywając na pole namiotowe, dostaniesz jedynie kawałek trawy na rozłożenia się. Teren jest ograniczony, więc osoby tam pracujące poprzez stopniowe udostępnianie kawałka trawy na namioty, upewniają się, że dla każdego znajdzie się miejsce.

Kup bilet na zorganizowany wyjazd na Tomorrowland tutaj

Scena główna na Tomorrowland
Scena główna na Tomorrowland w 2017 roku

Jak wygląda kampus?

Smok na wodzie na Tomorrowland
Festiwal muzyki elektronicznej

Trochę informacji o miasteczku.

Tomorrowland to miasteczko, a nie jakiś tam obóz. Organizacja jest naprawdę na wysokim poziomie. Jest to miasto ze swoją walutą, codzienną gazetą, sklepami, restauracjami, dyskoteką, fryzjerem i strefą relaksu. Z kampusu możesz wychodzić kiedy tylko chcecie, jeśli musisz iść do samochodu albo do miasteczka Boom. Wejście na sam festiwal jest trochę bardziej rygorystyczne. Posiadacze pakietu Dreamville mogą wchodzić na festiwal od godziny 12.00 (tak, już wtedy zaczynają się koncerty!) i w razie wyjścia powrót możliwy jest najwcześniej o godzinie 17.00. Jak “”zaśpisz” to można wejść maksymalnie do godziny 22.00, później to już tylko kolejnego dnia. Jeśli masz Full Madness Pass czyli wejście na wszystkie dni festiwalu bez obozu, to można wejść tylko raz w ciągu dnia i nie ma możliwości wyjścia i powrotu (tylko wyjście).

W miasteczku kampusu znajduje się Lild czynny od 6 rano do 23 wieczorem, dyskoteka działająca do 3 nad ranem, restauracje czynne całą noc, sklep z pamiątkami, fryzjer czy strefa relaksu, ale to tylko kilka z dostępnych opcji. Na terenie pola namiotowego, co kilkanaście metrów znajdują się toalety i prysznice. Można znaleźć bezpłatny prysznic na zewnątrz oraz płatny, znajdujący się w budynkach. Cena takiego prysznica zależy od godziny. Większość ludzi kąpie się rano, więc wtedy cena jest wyższa, a kolejka większa – wydaje mi się, że wtedy kosztuje to 4 perły. Ja kąpałam się koło godziny 12 czy 13 za 1 perłę i bez kolejek. Jako że nie ma prądu na terenie kampusu, jedynie w łazienkach można podłączyć swoją suszarkę czy prostownicę. Niedaleko prysznicy są też grile oraz stoliki, gdzie można zjeść swój posiłek.

Lidl w miasteczku, Tomorrowland
Miasteczko Tomorrowland

Co robić w kampusie?

Już od 10 rano na terenie pola namiotowego usłyszysz muzykę. Będziesz zachęcany do skorzystania z zajęć gimnastycznych, tanecznych czy siłowni – wszystko to znajduje się zaraz obok. W tamtym roku pierwszego dnia rano wybrałam się do CHILL ZONE i trafiłam na zajęcia karate prowadzone przez jednego z DJów. Tam też można odpocząć na hamakach, coś przekąsić, a przede wszystkim podłączyć telefon. Generalnie polecam zabranie własnego power banka, ale on pewnie nie wystarczy na cały festiwal, więc albo można podładować telefon właśnie tam albo wypożyczyć power banka na miejscu. Kosztuje to 15 pereł, ale po jego rozładowaniu można bezpłatnie wymienić na naładowanego, a na koniec festiwalu go całkiem zwrócić i otrzymać część kasy z powrotem (chyba 10 pereł). Możesz go też zabrać go do domu jako pamiątkę, taki power bank ma logo Tomorrowland!

Zajęcia karate w strefie relaksu na Tomorrowland
Zajęcia karate w strefie relaksu na Tomorrowland

Perła – waluta Tomorrowland.

Jak na każdy szanujący się nawet najmniejszy kraj przystało, Tomorrowland ma swoją walutę, perłę. Jest to jedyna waluta, którą można płacić na terenie kampusu, jak i festiwalu. Jedna perła to równowartość około 1,6 €. Dokładny przelicznik podawany jest w następujący sposób – 20 € to 12,5 perły. Pereł nie ma w obrocie, musimy je załadować na bransoletkę i płacić jedynie bransoletką. Najmniejsza kwota, jaką możemy załadować to 20 €. Najlepiej jeszcze przed wyjazdem na festiwal wpłacić sobie przez internet chociaż 60 € na swoją bransoletkę, aby mieć na bieżące wydatki. Można później jeszcze doładować ją na terenie festiwalu gotówką lub kartą, ale tam zawsze są kolejki.

Jeśli zostaną Ci niewykorzystane perły, musisz poprosić o ich zwrot do połowy sierpnia (przez internet).

Strefa relaksu na Tomorrowland, Chill zone
Strefa relaksu na Tomorrowland, Chill zone

Festiwal

Droga z obozu na festiwal zajmuje około 20 min od bramy wejściowej. W zależności od tego, jak daleko będzie rozbity Twój namiot, trzeba liczyć co najmniej 20 kolejnych minut na dojście do bramy. Rozłożenie terenu jest po prostu takie – pole namiotowe, miasteczko, brama, droga na festiwal, festiwal. Trochę odległości do pokonania jest. Na drogę można zabrać alkohol czy jedzenie, ale tego nie można już wnosić na festiwal.

Gotowa na festiwal Tomorrowland
Gotowa na festiwal Tomorrowland

Impreza odbywa się w godzinach od 12.00 do 1.00. Teren jest przeogromny. Przejście z jednego na drugi koniec zajmuje więcej niż godzinę, szczególnie, że po drodze można napotkać wiele interesujących rzeczy. Przy wejściu na festiwal od strony kampusu jest największa scena i przy niej polecam być przede wszystkim wieczorem, bo wtedy grają tam najlepsze gwiazdy i jest tam największe show. Idąc dalej, przez cały teren festiwalu, zobaczysz conajmniej 15 innych scen (ilość scen zmienia się co roku) z różnym typem muzyki (elektro, trance, techno) i zawsze strefy jedzenia oraz alkoholu niedaleko. Część scen jest cakowicie krytych i w razie deszczu właśnie tam jest większość ludzi. W tamtym roku padało przez 2 dni po parę godzin, ale na szczęście rozdawano pelerynki przeciwdeszczowe.

Każda scen ma inny motyw i są one naprawdę przepiękne. Polecam zwiedzić wszystkie! Dokładny opis wszystkich scen znajdziesz w moim przewodniku po Tomorrowland.

Scena główna na Tomorrowland w 2017 roku
Scena główna na Tomorrowland w 2017 roku

Drugie wejście na festiwal znajduje się od strony diabelskiego młyna. Tamtędy wchodzą ludzie, którzy przyjeżdżają z innych miejscowości, a nie wchodzą od strony obozu. Zarówno obóz, jak i koncerty, odbywają się w belgijskiej miejscowości Boom, 17 kilometrów od Antwerpii. W czasie całego festiwalu dojazd do większych miast jest całkiem dobry. Jeśli śpisz w Antwerpii czy Brukseli to z festiwalu jeżdżą darmowe autobusy na dworzec w Boom i jest bardzo dużo dodatkowych pociągów do tych miast.

Scena główna na Tomorrowland w 2017 roku
Przewodnik po Tomorrowland

Godziny festiwalu

Tomorrowland odbywa się od 12 w południe do 1 w nocy. Wszystko co potrzebne znajdziesz na terenie festiwalu dlatego można tam spędzić czały ten czas bez problemu. Aby skorzsytać z atrakcji obozu oraz nie być zbyt zmęczoną wieczorem, ja wychodziłam około 15.00 z obozu i zostawałam już do końca imprezy. Pamiętaj o godzinach powrotu – jedynie do 22.00 można wejść na festiwal.

Po powrocie na teren kampusu można jeszcze iść tam na dyskotekę, muzyka gra do 3 nad ranem. No a później na after party do jednego z namiotów nowych znajomych.

Scena na Tomorrowland

Jeszcze kilka istotnych informacji:

 • za 6 € + 5 € zwrotnej kaucji można wynająć szafkę na kosztowności
 • drogi na terenie festiwalu i obozu są oświetlone
 • kiedy dostaniesz swoją bransoletkę to musicie ją spersonalizować przez internet
 • w razie zgubienia bransoletki należy to zgłosić, podać numer waszej bransoletki i dotaniesz nową
 • piwo kosztuje 3 perły
 • najmniej wydasz około 100€, ale wszystko zależy od ilości alkoholu i jedzenia jakie zakupicie na festiwalu
 • aparaty fotograficzne i kamery są dozwolone
 • selfie sticki są zabronione
 • polecam zabrać flagę Polski, dużo ludzi ma flagi i naprawdę super to wygląda
 • nie polecam szpilek czy innych niewygodnych butów, tam się naprawdę dużo chodzi!
 • Tomorrowland ma swoją aplikację, gdzie nie tylko możecie sprawdzać line up na poszczególnych scenach, ale też znaleźć lokalizację swoich znajomych
Tomorrowland
Tomorrowland informacje

Serdecznie polecam chociaż raz w życiu wybranie się na Tomorrowland, to nie tylko niesamowita zabawa, ale przede wszystkim niezapomniane wrażenia, które na zawsze pozostaną z Tobą!

Tomorrowland przewodnik
Tomorrowland przewodnik

Jeśli ten wpis był dla Ciebie przydatny to będzie mi miło, jeśli postawisz mi wirtualną kawę poniżej:

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Dlaczego Tomorrowland to najlepszy festiwal na świecie?

Poniżej jeszcze pare fotek z najlepszego doświadczenia w życiu:

Jeśli nie udało Ci się zdobyć biletów na Tomorrowland w tym roku to pomyśl o wyjeździe na festiwal ULTRA w Chorwacji, na którym także występują wielkie gwiazdy muzyki elektronicznej. Więcej informacji znajdziesz na tutaj w zakładce festiwale.