Wietnam na własną rękę

Planujesz podróż do Wietnamu i nie wiesz od czego zacząć? Przeczytaj moje porady jak zwiedzić Wietnam na własną rękę.

Wietnam, Delta Mekong
Wietnam, Delta Mekong

Od dawna wiedziałam, że na swój pierwszy wyjazd do Azji wybiorę Wietnam. Przepiękne zdjęcia na plantacjach ryżu, w zielonych górzystych zakątkach tego kraju, przyciągnęły moją uwagę już parę lat temu. Jednak zaplanowanie takie wyjazdu w stylu “backpackerskim” (czyli zmiana miejscowości co jedną/ dwie noce) nie jest łatwym zadaniem.

Wietnam na własną rękę z plecakiem
Wietnam na własną rękę

Sam Wietnam czy Wietnam i Kambodża?

Pierwsze pytanie, które pojawiło się w mojej głowie jeszcze przed kupnem biletów to czy poświęcić całe dwa tygodnie na sam Wietnam czy dołączyć do tego inne kraje. Na początkowym etapie planowania rzeczywiście pomysł połączenia Wietnamu z Kambodżą wydawał się sensowny. Jednak widząc jak wiele przepięknych miejsc jest do zobaczenia w samym Wietnamie. W końcu postanowiłam przełożyć Kambodżę na inną wycieczkę i uważam, że była to dobra decyzja.

Booking.com

Gdzie zacząć zwiedzanie Wietnamu?

Kolejną rozterką było wybranie początkowego miasta – czy zacząć od północy (Hanoi) czy od południa (Ho Chi Minh). Z pozoru to nie ma to znaczenia, skoro i tak zobaczymy te same miejsca. Jednak każda część tego kraju jest zupełnie inna także kolejność zwiedzania poszczególnych miejscowości wpływa na nasz odbiór. Podobnie jak decyzja czy na swój pierwszy wyjazd do Azji wybierzemy Tajlandię, Japonię czy Indie wpływanie na nasz późniejszy odbiór samej Azji.

Wietnam na własną rękę
Ulice Hanoi

W końcu zdecydowałam się na rozpoczęcie podróży od północy ze względu na pogodę – na północy jest trochę zimniej i lepiej powoli przyzwyczajać się do upału azjatyckiego. Pod tym względem rzeczywiście była to dobra decyzja. Jednak należy sprawdzić kiedy rozpoczyna się sezonu deszczowy w północnym i południowym regionie kraju (są to inne terminy, bo odległość jest dość duża). Weź to pod uwagę, bo może to znacznie wpłynąć na Twoje wakacje.

Wiza do Wietnamu

Najtańszą wizą wjazdu do Wietnamu jest E-visa, po którą możesz aplikować tutaj. Jednak jest to wiza jednokrotnego wjazdu (single entry), więc jeśli planujesz wyjechać np. do Laosu albo Kambodży to nie będziesz mogła wrócić do Wietnamu. Wiza ta ważna jest jedynie przez 30 dni, a przedłużanie na miejscu jest raczej nieopłacalne. E-visa kosztuje 25 USD, płatne online. UWAGA – upewnij się, że korzystasz z oficjalnej rządowej strony, bo wiele stron internetowych proponuje zrobienie wizy za was. Oczywiście wiąże się to w dodatkowymi opłatami, które są zupełnie niepotrzebne.

Wietnam na własną rękę
Ha Long Bay wycieczka po wysepkach

Jeśli planujesz zostać dłużej niż 30 dni lub potrzebujesz wizę multiply entry to warto zrobić wizę on arrival czyli na wjazd. Polega to na tym, że najpierw musisz otrzymać promesę (approval letter), czyli list z pozwoleniem o wjazd do Wietnamu. List z promesą kosztuje ok 30 USD. Trzeba go pokazać na granicy i na jego podstawie dostaniesz wizę na lotnisku. Cena to 25 USD za single entry lub 50 USD za multiple entry. Musisz też wiedzieć, że taka opcja możliwa jest jedynie po przylocie do Wietnamu i to tylko na lotniska Hanoi, Ho Chi Minh i Da Nang. Jeśli planujesz wjazd drogą lądową z Laos czy Kambodży, to nie możesz skorzystać z tej opcji.

Wietnam na własną rękę
Ulice Hue

Ostatnim typem wizy jest wiza wjazdu drogą lądową, którą trzeba wyrobić w ambasadzie. Ta wiza jest najdroższa i kosztuje 80 USD plus opłata czy wjeździe – w zależności od miejsca przekroczenia granicy- 25-30 USD.

Przygotowanie do podróży do Wietnamu

Jeśli będziesz się dużo poruszać po Wietnamie to najlepiej zaopatrzyć się w plecak ze stelażem. Szczerze mówiąc był to mój pierwszy wyjazd z takim plecakiem, ale zupełnie tego nie żałuję. Oczywiście noszenie plecaka może być uciążliwe, ale jestem pewna, że pchanie walizki po bezdrożach bez chodników byłoby dużo cięższe. Nawet matki noszą dzieci na rękach, bo ulice nie są dostosowane do wózków. Poza tym można znaleźć naprawdę wygodne plecaki z opcją oddychających pleców itd.

Wietnam na własną rękę
Miasto lampionów – Hoi An
Booking.com

Szczepienia do Wietnamu

Nie ma żadnych obowiązkowych szczepień do Wietnamu, ale są niektóre zalecane, więc wybór należy do Ciebie.

Co zabrać do Wietnamu

Przede wszystkim dużo przewiewnych ciuchów. Prawie przez cały rok w Wietnamie jest upalnie i duszno, więc potliwość równa się 100%, a koszulki trzeba często zmieniać.

Wietnam na własną rękę
Hanoi, Świątynia Literatury

Poza tym klapki (tak, klapki!). Wszyscy chodzą w japonkach i rzeczywiście tak jest najwygodniej, bo w adidasach jest po prostu za gorąco. Oczywiście adidasy lub inne buty także mogą się przydać np do pociągu/ autobusu gdzie chodzi klimatyzacja.

Pelerynka przeciwdeszczowa jest także niezbędna do Wietnamu, bo niespodziewane opady deszczu są bardzo intensywne. Jeśli będziesz w mieście, to na pewno zakup pelerynki na miejscu będzie łatwy, ale w innych częściach kraju może być trudniej.

Wietnam na własną rękę
Train Street w Hanoi

Sprej/ środek na komary. Różnego rodzaju insekty są wszędzie, więc lepiej się zabezpieczyć.

Według mnie to taka najważniejsza check lista. Poza tym, wszystko co potrzebne znajdziesz na miejscu za grosze, ale jakość pozostawia wiele do życzenia…

Booking.com

Planowanie podróży

Wybór najpiękniejszych miejsc w Wietnamie nie jest łatwy z bardzo prostego powodu – każda miejscowość ma wiele do zaoferowania. Oczywiście w zależności od intensywności waszej podróży i czasu na miejscu, wybierzecie ilość miast do zobaczenia. Optymalnie jest spędzić po 2-3 noce w każdej lokalizacji, ale jeśli chcesz zwiedzić jak najwięcej, to nawet 1 noc w niektórych miejscach będzie wystarczająca.

Hotele

W Wietnamie można znaleźć bardzo fajne oferty w super hotelach za nieduże pieniądze, zresztą jak w wielu miejscach w Azji. W mniejszych miastach rezerwowałam hotele poprzez Booking, Agoda, Hotels, a w większych miastach warto poszukać mieszkań na stronie Airbnb.

Wietnam na własną rękę
Tam Kok, plantacje ryżu

Jeśli ten wpis był dla Ciebie przydatny to będzie mi miło, jeśli postawisz mi wirtualną kawę poniżej:

Postaw mi kawę na buycoffee.to

O mojej trasie po Wietnamie możesz poczytać w artykule – Wietnam w dwa tygodnie.