Miasto lampionów w Wietnamie

Wietnam to idealne miejsca dla osób spragionych zobaczenia autentycznej Azji i wschodniego orientu. Co warto zobaczyć w Wietnamie? 11 niesamowitych miejsc

PRZED WYJAZDEM

Czego możesz spodziewać się po Wietnamie? To jeden z najbardziej różnorodnych krajów Azji z bogatą tradycją, licznymi mniejszościami etnicznymi, cudami natury od górzystych terenów poprzez niezwykłe tarasy ryżowe po rajskie wysepki z pięknymi plażami. Wietnam to także przepyszne jedzenie składające się ze świeżych, lokalnych produktów serwowane prosto na ulicy.

Co warto zobaczyć w Wietnamie? Przygotowałam listę moich ulubionych miejsc zaczynając od tego, które najbardziej mi przypadło do gustu.

Pływający targ na DELTA MEKONGU

Wietnam, Delta Mekong
Wietnam, Delta Mekong

Zwiedziłam praktycznie cały Wietnam, ale pływające targi w delcie rzeki Mekong to mój numer jeden. Pomimo tego, że jest to powszechne wśród turystów miejsce, nadal tych odwiedzających nie ma aż tak dużo. Natomiast jest to jedno z najbardziej autentycznych miejsc jakie dano mi zobaczyć. Codziennie rolnicy mieszkający przy rzece Mekong w Wietnamie pakują swoje plony na łodzie i sprzedają swoje produkty innym rolnikom i mieszkańcom delty.

Do delty Mekong można się wybrać na wycieczkę z Ho Chi Minh lub samemu dotrzeć do Can Tho samolotem lub autobusem i zamówić sobie łódź na pływający targ na miejscu. Ja tak właśnie zrobiłam i miałam prywatną łódź z panią kierującą, która zabrała nas na wszystkie 3 pływające targi oraz dodatkowo na plantacje mango i na pyszne lokalne jedzenie.

Miasto lampionów HOI AN

Wietnam w dwa tygodnie - Hoi An
Wietnam w dwa tygodnie – Hoi An

Miasto Hoi An ma cudowną atmosferę, której nie da się opisać. W dzień to piękna i spokojna miejscowość położona nad morzem z rzeką przeływającą przez centrum. Wtedy to idealne miejsce do przejażdżek rowerowych! Hoi An wpisane jest na listę UNESCO, a miejsce to zawdzięcza około 800 historycznym budynkom znajdującym się w mieście.

Miasto lampionów w Wietnamie
Miasto lampionów w Wietnamie

Natomiast w nocy Hoi An zamienia się w kolorowe, świecące, tętniące życiem miasto. Spacery nad rzeką, uliczne jedzenie, ciekawe sklepy z pamiątkami i liczne bary serwujące drinki tworzą idealne miejsce dla każdego. Tego miasta nie można pominąć podczas wizyty w Wietnamie!

Stare miasto HUE

Hue imperialne miasto
Hue imperialne miasto

Oddalone o 3 godziny drogi od Hoi An, miasto Hue to jedno z piękniejszych miejsc w Wietnamie. Hue to dosyć duże miasto, które słynie z kompleksu pałacowego i cytadeli. Warto pospacerować po licznych dziedzińcach kompleksu starego miasta gdzie można wyobrazić sobie jak żyli mieszkańcy tego miasta tysiące lat temu.

SA PA

Najsłynniejsze pola ryżowe w Wietnamie znajdują się właśnie w SA PA. Kilkugodzinna wędrówka po dolinie Muaong Hoa pozwoli Ci zobaczyć kolejne naturalne cuda Wietnamu. Tarasy ryżowe są tu po prostu powalające. To właśnie tutaj zostało zrobionych większość zdjęć promujących tarasy ryżowe w Wietnamie. Zresztą sprawdź samemu w internecie wpisując sapa rice terrraces, a przekonasz się co to za miejsce i jakie widoki proponuje.

Wyspa PHU QUOC

Wietnam nie jest znany z rajskich plaż, to raczej domena Tajlandii, ale ta wyspa Cię nie zawiedzie. Phu Quoc jest świetnym miejsce dla osób spragnionych relaksu w egzotycznych okolicznościach. Ekskluzywne kurorty i piaszczyste plaże oferują iście filmowy widok — turkusowa woda, drobny, biały pasek i palmy kokosowe. Czego chcieć więcej, aby odpocząć?

Zatoka HALONG

Ha Long Bay czy warto
Ha Long Bay czy warto

Halong Bay to jedno z tych miejsc, które przyciąga tysiące turystów. Nic dziwnego, bo jego zdjęcia znajdziesz na większości przewodników po Wietnamie. Zatoka z ponad 2 tysięcami wysepek rozsianych po otwartym morzu wpisana jest na listę UNESCO. Z powodu opóźnienia naszego wyjazdu miałam okazję zostać tam dłużej i oglądać zachód słońca z łodzi – niesamowite widoki prezentuje nam tutaj natura. Dlatego polecam zostać na miejscu na noc i spać na łodzi – z pewnością jest to niesamowite przeżycie.

Świątynia MY SON

Świątynia My Son
Świątynia My Son

Ten zabytkowy kompleks świątyń hinduistycznych oddalony jest nieco ponad 40 km od Hoi An. Kompleks został zbudowany w IV wieku naszej ery i jest wpisany na listę UNESCO. Ruiny świątyń znajdują się na ogromnym terenie, więc aby wszystkie zobaczyć trzeba się trochę nachodzić, ale jak najbardziej warto!

Pola ryżowe na TAM COC

Tam Coc w Wietnamie
Tam Coc w Wietnamie

Tam Coc to pola ryżowe usłane licznymi wapiennymi skałami, pośród których wije się rzeka. Wszystko to można podziwiać z niewielkich łodzi napędzanych siłą ludzką, gdyż Wietnamczycy używają do wiosłowania… nóg. Oprócz tego warto wypożyczyć rower lub skuter i pojeździć po okolicy, aby w spokoju delektować się tymi widokami. Miejsce doskonałe na min. jednodniową wycieczkę z Hanoi, lecz zdecydowanie warto tu przyjechać na dłużej i zostać na kilka dni.

Stolica HANOI

Train street w Hanoi
Train street w Hanoi

W Hanoi zobaczysz świątynie, starożytne cytadele, jak wartą odwiedzenia Świątynie Literatury oraz wiele ciekawych muzeów. Jedną z najbardziej fascynujących dzielnic miasta jest Hanoi Old Quarter – stara część Hanoi z wąskimi, klimatycznymi uliczkami i piękną, kolonialną architekturą. Obecnie na mediach społecznościowych najbardziej popularnym miejscem w Hanoi jest Train Street, które niedawno zostało znowu otwarte. Życie w tym mieście toczy się wkoło jeziora Hoan Kiem, które po prostu tętni wieczorami i w nocy.

HO CHI MINH 

Ho Chi Minh co zwiedzać
Ho Chi Minh co zwiedzać

To miasto do 1976 roku nosiło nazwę Sajgon, którą pewnie gdzieś słyszałaś. To centrum biznesowe Wietnamu łączy nowoczesną architekturę z budynkami z czasów francuskiej kolonizacji. Ho Chi Minh kryje ciekawą lekcję historii – koniecznie zobacz tam Muzeum Pozostałości Wojennych (War Remnants Museum) ukazujące wojnę ze Stanami Zjednoczonymi – na mnie zrobiło oni ogromne wrażenie.

Wybór najpiękniejszych miejsc do zobaczenia w Wietnamie z pewnością nie jest łatwy, ale w ciągu dwóch tygodni można spokojnie zwiedzić większość tych miejsc. Serdecznie polecam Wietnam w czasie podróży do Azji.

Przeczytaj także:Wietnam w dwa tygdonie – gotowa trasa.