Plac Navona w Rzymie

Jeden dzień na zwiedzanie Rzymu to mało, ale nawet w tak krótkim czasie można zobaczyć już wiele słynnych miejsc. Rzym w jeden dzień – plan zwiedzania.

Nie od razu Rzym zbudowano, dlatego jeden dzień to zdecydowanie mało, aby dobrze zwiedzić to niesamowite miasto. Można jedynie zarysować sobie obraz tego, co ma do zaoferowania. Wiadomo, że mamy różne sytuacji i może się zdarzyć, że masz naprawdę tylko jeden dzień do spędzenia w Rzymie. Tutaj podpowiadam jak zwiedzić najważniejsze miejsca w ciągu jednego dnia.

Fontanna di Trevi w Rzymie
Fontanna di Trevi w Rzymie

Dzięki tej trasie na pewno zobaczysz to, czego nie można przegapić:

  • Watykan i Bazylika Świętego Piotra lub Koloseum
  • Zamek świetego Anioła
  • Hiszpańskie Schody
  • Fontanna di Trevi
  • Panteon
  • Piazza Navona

W tej trasie będziesz musiał wybrać pomiędzy:

Jeśli naprawdę chcesz zobaczyć oba miejsca to pewnie dasz radę pomijąc obiad w restauracji. Pozwoli Ci to zaoszczędzić z 1,5 godziny, które możesz spędzić na szybkim zwiedzaniu Koloseum lub Watykanu bez wejście do Bazyli Świętego Piotra.

Gotowa trasa Rzym w jeden dzień

Koloseum w Rzymie
Koloseum w Rzymie

Poranek

Polecamy spędzić pierwszą połowę dnia w jednej z dwóch głównych atrakcji (Koloseum z Palatynem lub Muzea Watykańskie i Bazylika Świętego Piotra). Dokładne zwiedzenie tych głównych miejsc zajmuje około 3-4 godzin, więc musisz zdecydować się tylko na jedną. To pozostawia drugą połowę dnia na zwiedzanie zabytkowej dzielnicy miasta.

Watykan zwiedzanie
Watykan zwiedzanie

Jeśli wybierzesz Watykan, dobrą opcją jest wczesny bilet, na który wchodzi się o 7:30 i który pozwala zwiedzać na spokojnie, bez tłumów przybywających tutaj nieco później. Niestety nie ma takiego biletu do Koloseum, ale możesz dostać zwykły bilet wstępu z wejściem o 8.30.

Obiad

Po długim zwiedzaniu rzymskich zabytków należy ci się odpoczynek i spróbowanie pysznego włoskiego makaronu lub pizzy! W okolicach Watykanu wybierz się do restauracji La Soffitta Renovatio i skosztuj włoskiego jedzenia. Jeśli będziesz zwiedzać Koloseum to koniecznie zjedz obiad w Ristoro della Salute.

Restauracje w Rzymie
Restauracje w Rzymie

Popołudnie

Popołudniowy spacer, który polecam, to spokojny spacer wprowadzający do barokowego miasta. Obejmuje on najsłynniejsze zabytki w mieście, do których można wejść bezpłatnie.

Niedaleko Watykanu znajduje się Zamek świętego Anioła do którego warto udać się po lunchu. Do zamku można wejść (bilet kupisz tutaj) lub obejrzeć go z zewnątrz. Stamtąd to już tylko kilka minut od Piazza Navona, jednego z piękniejszych placów w Rzymie. Tam polecam zjeść słynne włoskie lody.

Zamek Sant Angelo w Rzymie
Zamek Sant Angelo w Rzymie

Dalej wybierz się zobaczyć Panteon, jeden z najbardziej imponujących starożytnych zabytków Rzymu.

Dobra wiadomość jest taka, że nie trzeba kupować biletu do Panteonu. To kościół, więc wstęp jest bezpłatny. Rzadko są kolejki do wejścia – czasami mogą wyglądać na długie, ale będziesz czekać maksymalnie 5 minut. Wejście należy jednak zarezerwować na soboty i niedziele. Rejestracja jest bezpłatna, ale aby uniknąć stania w kolejce do kasy, możesz wcześniej zarezerwować wizytę tutaj i zwiedzać z audioprzewodnikiem.

Od Panteonu do Fontanny di Trevi to zaledwie kilka kroków. Przy fontannie z pewnością będą tłumy, ale jeśli masz czas później wieczorem to warto tam wrócić, po godzinie 22 jest dużo mniej ludzi. Fontanne i jego podziemia można zwiedzać również w przewodnikiem (bilet kupisz tutaj).

Fontanna di Trevi w Rzymie
Fontanna di Trevi w Rzymie

Hiszpańskie Schody znajdują się kilka minut spacerem od fontanny di Trevi także na spokojnie przejdź się uliczkami Rzymu i delektuj się widokami. Wejdź na schody i zrób sobie zdjęcie, a później przejdź na samą górę skąd zobaczysz piękny widok na Rzym.

Schody Hiszpańskie w Rzymie
Schody Hiszpańskie w Rzymie

To już całą trasa jednodiowego zwiedzania Rzymu. Mam nadzieję, że udało Ci się zobaczyć dużo miejsc w czasie wizyty w Rzymie. Najbardziej polecam spędzić w wiecznym mieście conajmniej 3 dni. Przeczytaj jaką trasę proponuję na trzydniowe zwiedzanie Rzymu.