Wieża Eiffla w kolorach Paris Saint German

Piłka nożna jest najpopularniejszym sportem we Francji. Szkółki piłkarskie, treningi, szkolenia oraz turnieje są popularne na terenie całego kraju, a w każdym dużym mieście znajduje się kilka stadionów, jak i drużyn.

Wieża Eiffla w kolorach Paris Saint German
Wieża Eiffla w kolorach Paris Saint German na powitanie Neymara

Le Fédération Française de Football jest krajowym organem zarządzającym i jest odpowiedzialny za nadzorowanie wszystkich aspektów stowarzyszenia piłki nożnej w kraju, zarówno zawodowych, jak i amatorskich.

Pierwszy klub piłkarski powstał we Francji w 1863 roku, jak opisano w gazecie The Scotsman:

“Wielu angielskich dżentelmenów mieszkających w Paryżu ostatnio zorganizowało klub piłkarski. Konkursy piłkarskie odbywają się w Bois de Boulogne, za pozwoleniem władz i zaskakują Francuzów.”

Współczesna piłka nożna została wprowadzona dziewięć lat później w 1872 roku przez angielskich żeglarzy grających w Le Havre (2 godziny drogi od Paryża).

Strefa kibica w czasie Mistrzostw Europy 2016
Strefa kibica w czasie Mistrzostw Europy 2016

Francuska pierwsza liga Ligue 1 jest jedną z najlepszych lig europejskich, obecnie zajmuje piąte miejsce w Europie za angielską Premier League, hiszpańską La Liga, włoską Serie A i niemiecką Bundesliga.

W tym roku mistrzem Francji, po raz 7, została drużyna Paris Saint-Germain, która zdobyła tytuł po wygranym 7:1 meczu AS Monaco. Jednak największa rywalizacja zawsze istniała między drużynami z Marsylii  oraz Paryża i doprowadziła do niechęci mieszkanców południa ze stolicą.

2 lata temu, w 2016 roku miałam okazję zobaczyć mecz Polski w czasie Euro 2016 na Polach Marsowych, pod samą wieżą Eiffla. Została tam zbudowana strefa kibica z dwoma telebimami, na których pokazywano mecze. Atmosfera była wspaniała!

Strefa kibica w czasie Mistrzostw Europy 2016
Strefa kibica w czasie Mistrzostw Europy 2016

Piłka nożna we Francji.

A jakie nastoje panują przed Mistrzostwami świata 2018?

Według strony CBS Sports szanse narodowej drużyny francuskiej są całkiem spore:

” Nic nie da się porównać z magią drużyny z 1998 roku, ale obecny francuski zespół jest jednym z najlepszych na świecie. Dzięki Kylianowi Mbappe, Antoine’owi Griezmannowi oraz innym niesamowitym zawodnikom, strzelanie bramek nie powinno stanowić problemu. Jeśli obrona może znaleźć spójność i parę, które mogą pokazać jedność, uważajcie.”

Wieża Eiffla w kolorach Paris Saint German
Wieża Eiffla w kolorach Paris Saint German

Francuzi oczywiście nastawiają się na wygraną, w końcu to ich sport narodowy! Ich miejsce w rankingu FIFA oraz obecna silna drużyna mogą spełnić ich oczekiwania i dać im całkiem spore szanse na wygraną.

Z niecierpliwością czekam na mecz Francji, ale kibicuję oczywiście biało-czerwonym!

Poczytaj także o nastrojach po wygranej w Mistrzostwach Świata 2018.