Francuskie komedie

Francuskie komedie z Louis de Funès bawiły przez lata i nadal bawią ludzi na całym świecie. Jednak nie tylko dawne produkcje znad Sekwany potrafią rozśmieszyć tłumy. W XXI wieku Francuzi nadal tworzą zabawne filmy traktujące pewne tematy z przymrużeniem oka. Wybrałam 7 najlepszych francuskich komedii, które warto zobaczyć.

Nieobliczalni

De l’autre côté du périph

Francuskie komedie
Francuskie komedie, które musisz zobaczyć

Dokładnie tłumaczenie tytułu z języka francuskiego nie ma nic do polskiej wersji. De l’autre côté du périph znaczy po drugiej stronie obwodnicy paryskiej. Dwóch policjantów z zupełnie innych światów musi wspólnie rozwikłać zagadkę zabójstwa pewnej kobiety. Jeden z policjantów na co dzień pracuje w paryskiej siedzibie policji, a drugi w północnych przedmieściach Paryża – Bobigny, znanej z gangów. Oboje poznają różnice w pracy w tak bliskich, a jednak dalekich placówkach. Przyjemna francuska komedia z nutką kryminalną.

Za jakie grzechy, dobry Boże?

Qu’est-ce qu’on a fait au Bon Dieu?

Francuskie komedie
Francuskie komedie

Moja ulubiona francuska komedia. Burżuazyjne francuskie małżeństwo wydało swoje 3 córki za mąż za mężczyzn o odmiennych korzeniach i religii (Żyda, muzułmanina z północnej Afryki oraz Chińczyka). Jedyną nadzieję na posiadanie zięcia katolika pokładają w najmłodszej córce, ale także ta zaskakuje ich swoim wyborem.

Wszystko zostanie w rodzinie

Babysitting

Francuskie komedie
Francuskie komedie, które musisz zobaczyć

Kiedy młodemu recepcjoniście nadarza się szansa zbliżenia do szefa poprzez opiekę nad jego synem, ten zgadza się bez zastanowienia. Jednak tego samego dnia wypadają jego urodziny, a znajomi już nastawili się na imprezę, która oczywiście odbędzie się w domu szefa. Noc toczy się zupełnie inaczej niż spodziewa się solenizant…

Nietykalni

Intouchables

Nietykalni
Nietykalni

Wspaniały film o przyjaźni pomiędzy dwoma mężczyznami, którzy pomimo wielu różnic potrafią dobrze się bawić oraz wspierać. Rozbawia do łez, wzrusza i bawi.

Czym chata bogata

À bras ouverts 

Francuskie filmy
Czym chata bogata

Francuski pisarz nieopatrznie zaprasza romską rodzinę do zamieszkania pod jego dachem. Życie celebryty wywraca się do góry nogami.

Przychodzi facet do lekarza

Supercondriaque

Francuskie Komedie
Przychodzi facet do lekarza

Dany Boon w genialnym duecie z Kad Merad. Film o hipochondryku, który ciągle uprzykrza życie swojego przyjaciela lekarza.

Wymarzony domek

La Maison du bonheur

Francuskie komedie
Wymarzony domek

Skąpy pracownik banku postanawia kupić dom na wsi. Jednak niedługo po tym traci pracę, a dom okazuje się ruiną. Jedak to jeszcze nie koniec zmian w jego życiu…

Do listy dodałabym jeszcze oczywiście wszystkie części Taxi, ale na pewno już je znasz!

Uwielbiam te komedie, wiele z nich obejrzałam kilkukrotnie, bo zawsze potrafią bawić do łez. Jeśli jeszcze ich nie widziałeś, to polecam zacząć od początku listy. Teraz jest idealny czas na filmowe wieczory 🙂

Przeczytaj także: Co zaskoczy Cię we Francji?