Cassis the port

Marsylia, jako drugie co do wielkości miasto we Francji, oferuje wiele miejsc do zobaczenia. Jednakże, odwiedzając wybrzeże Morza Śródziemnego, możecie także sprawdzić inne miejscowości w okolicy – obiecuję, że nie pożałujecie! Polecam umieścić na swojej liście także Cassis, urocze małe miasteczko ze wspaniałą atmosferą. Czytaj dalej: południe Francji – Cassis.

Kolorowe Centrum
Kolorowe Centrum

Cassis położenie

Cassis, uważane za koniec Lazurowego Wybrzeża, znajduje się zaledwie 30 km od Marsylii. Dojazd samochodem od stolicy Prowansji zajmuje około 30 minut a autobusem godzinę.

Jest to kolorowe miasto z mniej niż 8 000 mieszkańców, które może sięgać nawet 40 000 w okresie wakacyjnym.

Port w Cassis
Port w Cassis

Zdobywca nagrody Nobla, Frédéric Mistral, powiedział: „Qu’a vist Paris, se noun a vist Cassis, pou dire: n’ai rèn vist”, co oznacza „Kto widział Paryż, a nie widział Cassis, może powiedzieć … Nic nie widziałem ”.

To dość silne stwierdzenie, które oznacza, że naprawdę kochał to miasto! Miejsce zrobiło na mnie ogromne wrażenie i mogę potwierdzić, że ma urok. Jednak nie mogę go porównać do Paryża, gdyż to jest zupełnie inne miasteczko, w typowo południowym klimacie.

Centrum Cassis
Południe Francji – Cassis

Zwiedzanie Cassis

Ten stary port rybacki jest pełen ludzi z całego świata. Kolorowe centrum, piaszczysta plaża, świeże owoce morza, restauracje z przepięknymi widokami i niesamowite Calanques tuż obok, przyciągają ludzi jak magnesy.

Place Baragnon
Place Baragnon

Można chodzić uliczkami miasta, cieszyć się widokiem i odpoczywać na plaży i nie mieć dość tego miejsca.

Plaża w Cassis
Plaża w Cassis

Lunch w Cassis

Z powodu dużej ilości turystów, wybór restauracji w porze lunchu nie jest łatwy. Francuzi uwielbiają jeść między 12 a 14, więc oczywiście wszyscy szukają idealnego miejsca w tym samym czasie. Również wiele restauracji zamyka się po godzinach obiadowych. Jeśli chcecie spróbować ryb z Cassis, lepiej nie czekajcie zbyt długo! Restauracje oferują duży wybór świeżych ryb i owoców morza. Ja też nie mogłam się oprzeć i nie spróbować francuskich moule w restauracji La Paillote.

Mule w restauracji La Paillote
Mule w restauracji La Paillote

To było bardzo smaczne danie w sosie serowo-cebulowym podawane na gorąco. Przy wejściu do restauracji można również zobaczyć żywe ryby i owoce morza czekające na przygotowanie. Możecie być pewni, że jedzenie jest świeże!

Świeże owoce morza
Świeże owoce morza przy wejściu do La Paillote

Cassis dodaje energii

Spędzanie kilku godzin w tak wyjątkowym miejscu jak Cassis sprawi, że będziecie zrelaksowani, radośni i pełni energii! Jeśli przyjechaliście samochodem, w drodze powrotnej z Cassis, jedźcie drogą zwaną Route des Cretes La Ciotat Cassis. Wtedy będziesz mieć okazję zobaczyć zapierający dech w piersiach widok na La Ciotat, kolejne miasto, warte odwiedzenia.

Okolice Marsylii - Cassis
Okolice Marsylii – Cassis

Przeczytaj także: Marsylia – najpiękniejsze miejsca do zobaczenia, Okolice Marsylii- punkt widokowyLa Ciotat.