Marsylia

Marsylia to jedno z tych miast, w których nie można się nudzić. Niesamowite zabytki, piękne plaże, cudowne małe miasteczka dookoła wypełniają czas turystom. Co warto zobaczyć w stolicy Prowansji? Marsylia – najpiękniejsze miejsca do zobaczenia.

Wybierając się do drugiego co do wielkości miasta we Francji, spodziewałam się wielu podobieństw do Paryża i trochę się obawiałam, że mi się to nie spodoba. Nie zrozumcie mnie źle, kocham Paryż, ale planując wakacje na wybrzeżu Morza Śródziemnego oczekiwałam czegoś innego niż to, co reprezentuje stolica. Muszę powiedzieć, że wcale się nie zawiodłam.

Znak Marsylia w Starym Porcie
Znak Marsylia w Starym Porcie

Jak dojechać do Marsylii

Ponieważ mieszkam w Paryżu i podczas mojego pierwszego wyjazdu do Marsylii odbywał się 3-miesięczny strajk kolejowy, postanowiłam wybrać się tam samochodem. 800 km zwykle nie powinno zająć więcej niż 8 godzin, ale nie byłam jedyną osobą, która obawiała się pojechać pociągiem TGV w tym okresie. Drogi były naprawdę zakorkowane i moja podróż trwała 12 godzin. Jednak jazda samochodem miała wielką zaletę – mogłam łatwo i szybko wyjechać poza miasto w trakcie pobytu, aby odwiedzić małe wioski wokół.

Muszę przyznać, że na swój kolejny wyjazd do Marsylii wybrałam pociąg, który z centrum Paryża dowiezie Cię do Marsylii w 3 godziny 15 minut! Bilet można kupić tutaj. Niesamowite jak szybko można się obecnie poruszać po Francji. Wiele też zależy czy zamierzasz dużo przemieszczać się po okolicy. W czasie swojej drugiej wizyty pojechałam na nurkowanie, więc byłam przez kilka dni w tym samym miejscu i nie potrzebowałam samochodu.

Stary port w Marsylii
Stary port w Marsylii

Przyjazd do Marsylii

Kiedy w sobotę późnym popołudniem wjechałam do miasta, wiedziałam, że pokocham tę metropolię. Bezpośrednio z autostrady zjechaliśmy nad morze i na wzgórzu pojawił się wielki znak MARSEILLE, taki jak w HOLYWOOD! Po kilku minutach dotarliśmy do Starego Portu, skąd przepięknie widać Bazylikę Notre Dame de la Garde. Te widoki były całkowicie warte 12 godzin jazdy!

Zakwaterowanie

Port w Marsylii
Marsylia – najpiękniejsze miejsca do zobaczenia

Zatrzymałam się w mieszkaniu Airbnb na wzgórzu, w pobliżu słynnej Bazyliki Notre Dame de la Garde (10 minut spacerem). Mieszkanie było dość duże, okolica ładna, a bezpłatny parking niedaleko, więc lokalizacja się nam udała. Byliśmy w 3 osoby, więc opcja Airbnb miała duży sens, ale we dwójkę pewnie wybrałabym hotel ze śniadaniem. Hotele, które polecam w okolicach Starego portu to Ibis Budget , Europe Hotel lub nowoczesne studio. Więcej możesz znaleźć na stronie bookingu albo w panelu poniżej.

Booking.com

Wieczór w Marsylii

Pierwszy wieczór spędziliśmy w pobliżu Starego Portu, który pełen jest zarówno mieszkańców, jak i turystów. Jest to część miasta tętniąca życiem, zwłaszcza w wieczornych godzinach. Znalezienie doskonałej restauracji na kolację było dużym wyzwaniem. Zamiast świeżych owoców morza, znalazłam dużo miejsc z pizzą i burgerami. Właściwie pizza jest bardzo popularna w Marsylii z powodu wpływów z Neapolu z początku XX wieku. Wolałam jednak spróbować czegoś bardziej tradycyjnego, ale w końcu skusiłam się na pizzę kilka razy podczas mojego pobytu…

Plaża de Prado w Marsylii
Plaża de Prado w Marsylii

L’Estaque, Le Rove, Saint Croix

Pierwszy dzień na południu Francji spędziłam na zwiedzaniu plaż w stolicy Prowansji i miasteczek wokół Marsylii. Odwiedziłam la Plage de Prado i la Plage de Bonneveine, skąd rozciąga się niesamowity widok na miejscowość Pointe Rouge i jej plażę. Można się tam wybrać na długi spacer nad morze i cieszyć się widokiem lub wskoczyć w kostium kąpielowy i popływać 🙂

Na obiad próbowałam świeżych kalmarów, typowych owoców morza w rejonie Morza Śródziemnego, w pobliżu Le Vieux Port. Następnie ruszyłam w drogę do północnej części wybrzeża Marsylii, aby zwiedzić L’Estaque, Le Rove, La Beaumaderie i Saint Croix – piękne małe wioski w okolicach.

L'Estaque
L’Estaque

W L’Estaque wiele lokalnych odpoczywało w pobliżu plaży ze swoimi rodzinami. To miejscowość niejako “doklejona” do Marsylii, więc cieszy się dużą popularnością.

Le Rove
Le Rove

Le Rove, łuk ze wspaniałym widokiem na Marsylię, był pełen grillujących ludzi. Niestety atmosfera tam nie była przyjemna. Pomimo niesamowitej panoramy, okolica była pełna śmieci i śmierdząca starym jedzeniem, więc nie spędziłam tam zbyt wiele czasu. Być może jeśli przyjdziecie w inny dzień niż niedziela, będziecie mieć więcej szczęścia, aby nacieszyć się pięknym widokiem.

Plaża de Saint-Croix
Plaża de Saint-Croix

Następnie udałam się na plaże de Saint-Croix niedaleko La Beaumaderie. Bardziej szczegółowe informacje na temat tych miejsc znajdziesz wkrótce w osobnym poście.

Cassis i Ciotat

Cassis

Drugiego dnia pobytu w Marsylii zaplanowałam wycieczkę do Cassis, małego miasteczka porównywanego do Saint Tropez. Centrum jest kolorowe, z wieloma małymi łódkami w porcie i uroczymi restauracjami z widokiem na morze. Jest też tam piękna plaża, na której spędziłam poranek.

Plaża w Cassis
Plaża w Cassis

Wybór restauracji na lunch był dość trudny, bo wszyscy Francuzi jedzą obiad (déjeuner) w tym samym czasie (między 12 a 14), a miejsca w restauracjach są ograniczone. Muszę też powiedzieć, że nie było tanio – menu zwykle przekracza 20 euro. Ceny paryskie jak na małą miejscowość w pobliżu Marsylii. Wybraliśmy restaurację słynącą z mulów na różne sposoby.

Port w Cassis
Port w Cassis

Ciotat

Zaraz po lunchu pojechaliśmy drogą do innego, pobliskiego miasta, La Ciotat. Jako, że widziałam wcześniej na Instagramie świetne zdjęcia wykonane z drogi Route des Cretes La Ciotat Cassis, więc wybraliśmy tę drogę, trochę dłuższą, ale za to z jakimi widokami.

 Route des Cretes La Ciotat Cassis
Route des Cretes La Ciotat Cassis

Tego dnia zwiedziliśmy La Ciotat i podobało mi się to miejsce znacznie bardziej niż Cassis. Oba miasteczka są bardzo ładne, ale La Ciotat jest większa, mniej zatłoczona, dużo tańsza i … piękniejsza.

Miasteczko La Ciotat
Miasteczko La Ciotat

Bazylika Notre Dame de la Garde

Trzeciego dnia wspięłam się na wzgórze Bazyliki Notre Dame de la Garde. Na samą górę można także dojechać samochodem, zarówno w dzień i w nocy lub autobusem w ciągu dnia. Dla leniwych, którzy nie chcą wchodzić może to być dobre rozwiązanie.

Bazylika w Marsylii
Bazylika w Marsylii

Bazylikę zwiedziłam także w środku, ale najbardziej niesamowita jest panorama całej Marsylii widoczna sprzed bazyliki.

Widok z bazyliki Notre Dame de la Garde
Widok z bazyliki Notre Dame de la Garde

Plaża Proroka

Po wykonaniu setek zdjęć na wzgórzu, spędziłam popołudnie na plaży o nazwie Plage du Prophete. Ta plaża jest otoczona murami Corniche Keneddystreet. Jest to długa, słynna droga do Marsylii, znajdująca się blisko morza. Muszę zaznaczyć, że maj na południu Francji jest dość chłodny i wietrzny, a ta plaża jest trochę schowana i odgrodzona od wiatru, więc była idealnym miejscem do pływania.

Stary Port

Czwartego dnia naszego pobytu w Marsylii rano udaliśmy się do Starego Portu, aby kupić ryby i zobaczyć okolicę centrum miasta w ciągu dnia. Wypiliśmy kawę z navette, małymi, tradycyjnymi ciasteczkami z Marsylii w kawiarni między budynkiem La Bourse. W tym miejscu znalazłam mały rynek z prawdziwym mydłem z Marsylii.

7 dni w Marsylii
Marsylia – najpiękniejsze miejsca do zobaczenia

Park Borely i Ponte Cadiere

Po południu odwiedziliśmy Park Borely, a na wschód słońca wybraliśmy punkt widokowy o nazwie Pointe Cadiere, skąd jest niesamowity widok.

 Pointe Cadiere - punkt widokowy
Pointe Cadiere – punkt widokowy

Plaża Pointe Rouge

 Plaża Pointe Rouge
Plaża Pointe Rouge

Następny dzień spędziliśmy głównie na plaży Pointe Rouge, którą widzieliśmy wcześniej z daleka. Właściwie to tego dnia planowaliśmy pojechać do Parku Narodowego Calanques. Jednak aby to zrobić, należy zaparkować samochód przynajmniej godzinę od jednego z Calanques i przejść przez góry. Trzeba być przygotowanym na długi spacer przez górzyste tereny i być trochę wysportowanym. Myślę, że warto zwiedzić to miejsce, ale z powodu mojej kontuzji kolana musiałam zrezygnować z tej opcji. Calanques to wąskie, strome wloty na klifach, które znajdują się się w pobliżu morza. Bardzo żałuję, że nie udało mi się dotrzeć do słynnych klifów, ale jeszcze będzie okazja!

Palais Longschamps

Po południu odwiedziliśmy Palais Longchamps po drugiej stronie miasta.

 Pałac Longchamps
Pałac Longchamps

Rejs do Calanques

Nasz ostatni dzień zdecydowaliśmy się udać na rejs, aby zobaczyć calanques, jako że nie mogłam tam dotrzeć na nogach. Niewiele jest firm, które organizują takie podróże, a miejsca są ograniczone. Najlepiej wcześniej sprawdzić godziny odjazdów łodzi, a także rodzaj rejsu. My wybraliśmy się poranny, ponad 2 godzinny rejs.

Park Narodowy Calanques
Park Narodowy Calanques

Centrum Marsylii

Całe popołudnie spędziliśmy nad morzem obok Cathédrale de La Major. Możecie wybrać się na długi spacer po Quai de la Tourette i Promenade Robert Laffont, aby zobaczyć Fort Saint-Jean, Palais de Pharo i Mucem, Muzeum Europy i cywilizacji śródziemnomorskiej.

Katedra La Major w Marsylii
Katedra La Major w Marsylii

Marsylia – najpiękniejsze miejsca do zobaczenia

Przez cały tydzień w Marsylii można zobaczyć naprawdę wiele zabytków i niesamowitych miejsc, a także mieć wystarczająco dużo czasu na korzystanie z pięknych plaż. Miasto oferuje wiele niesamowitych plaż i mając tam samochód warto wybierać codziennie inną plażę. Również wieczorami lub popołudniami możecie udać się do nowych stref miasta.

Marsylia co zwiedzać
Marsylia co zwiedzać

W Marsylii udało mi się zobaczyć wiele przepięknych miejsc, ale także część z pominęłam. Co jeszcze warto zobaczyć w Marsylii?

Chateau D’If, zamek znany jako Monte Cristo z książki Aleksandra Dumasa, znajduje się na wyspie i można się tam udać łodzią. Warto wejść do środka muzeum MUCEUM oraz zwiedzić Palais de Pharo. Istnieje również wiele innych interesujących miasteczek w okolicy. Nie żałuję moich wyborów dotyczących odwiedzania któregokolwiek z tych miejsc, ponieważ każde z nich jest wyjątkowe i ma swój urok, tak jak całe południe Francji.

Przeczytajcie także: Bordeaux – najpiękniejsze miejsca do zobaczenia.