Le Miroir d’Eau czyli Lustro Wody w Bordeaux

Kto nie słyszał o tym słynnym z uprawy win francuskim mieście? A co jeszcze warto zwiedzić w jego okolicach? Bordeaux – najpiękniejsze miejsca do zobaczenia.

Od dawna chciałam zobaczyć Bordeaux. Jest to urocza miejscowość, w której warto spędzić kilka dni, ale niestety rozczarowały mnie okoliczne plaże. Prawie godzina drogi do najbliższej plaży nad Oceanem Atlantyckim, gdzie ogromne fale nie pozwalają popływać. Półtorej godziny drogi do Basenów Arcachon, gdzie trzeba pokonać długi dystans, aby dotrzeć do morza. Idealnym rozwiązaniem w czasie pobytu w Bordeaux jest hotel z basenem, który może umilić czas w trakcie pobytu w tym mieście.

Plaża nad Oceanem Atlantyckim
Plaża nad Oceanem Atlantyckim

Bordeaux znajduje się prawie 600 kilometrów od Paryża, ale dojazd autostradą wraz z krótkimi przystankami nie powinien zająć więcej niż 6 godzin ( no chyba, że akurat wszyscy paryżanie się tam wybierają albo wracają z południa i trzeba stać w korkach albo jechać inną drogą). Jest to odległość całkiem znośna, zwłaszcza dla dwóch kierowców. Ale jeśli chcecie dostać się do Bordeaux szybciej, polecam TGV – szybki pociąg, który dowiezie was na miejsce w ciągu około 2 godzin. Ceny są naprawdę różne, w zależności od dnia i godziny wyjazdu.

Monument aux Girondins
Monument aux Girondins

Bordeaux – najpiękniejsze miejsca do zobaczenia

Le Miroir d’Eau czyli Lustro Wody.

Najbardziej rozpoznawalne miejsce Bordeaux. Przy samej rzece Garonne, w centrum miasta, zainstalowano malutkie fontanny w stylu zraszaczy do trawników. Można tam pochodzić w gołych stopach, a dzieci biegają nawet w kąpielówkach, jak po własnym ogrodzie. Co kilka minut struktura wody się zmienia – fontanny są zastąpywane parą wodną i można się przechadzać po tym terenie nawet w butach. W ten sposób można się ochłodzić, co przynosi wielką ulgę w gorące sierpniowe popołudnia.

Naprzeciwko Lustra Wody, po drugiej stronie ulicy tj. na Plac de la Bourse, znajdują się przepiękne budynki w stylu francuskim wraz z ogromną fontanną. Miejsce to jest nawet bardziej malownicze wieczorami, kiedy oświetlone zabytki odbijają się w fali wodnej, a w okolicach słychać napływającą muzykę.

Le Miroir d’Eau czyli Lustro Wody w Bordeaux
Le Miroir d’Eau czyli Lustro Wody w Bordeaux

Kolumna Girondins na Esplanade des Quinconces.

Ogromna fontanna, która przypomina fontannę w Rzymie. Jeden z ładniejszych zabytków w Bordeaux.

Kolumna Girondins na Esplanade des Quinconces.
Kolumna Girondins na Esplanade des Quinconces.

Starówka wpisana na światową listę UNESCO.

Katedra Saint Andre z 1096 roku, usytuowana obok Bramy Królewskiej z XIII wieku oraz okoliczne uliczki robią wrażenie. 

Katedra Saint Andre w Bordeaux
Katedra Saint Andre w Bordeaux

Pont de Pierre czyli kamienny most na 17 łukach.

Urokliwe miejsce w nocy, jeden z dwóch mostów w centrum miasta. W prawej strony rzeki rozpościera się malowniczy widok na drugą stronę. Niestety woda w rzece Garonne jest bardzo brudna i w ciągu dnia odbiera to trochę uroku temu miejscu.

Pont de Pierre czyli kamienny most w Bordeaux
Pont de Pierre czyli kamienny most w Bordeaux

Grosse cloche czyli wielka dzwonnica.

W sercu miasta znajduje się jedna z najstarszych dzwonnic we Francji, jedyny ślad dawnych murów obronnych miasta, którego dzwony przerwały od XIII wieku. Możliwość wejścia na górę i zobaczenia dzwona z bliska za 5€.

Grosse cloche czyli wielka dzwonnica w Bordeaux
Grosse cloche czyli wielka dzwonnica w Bordeaux

Pallais Gallien czyli ruiny rzymskiego amfiteatru z III wieku.

Wprawdzie pozostało niewiele do zobaczenia, ale niecodziennie można zobaczyć zabytek z czasów Imperium Rzymskiego.

Palais Gallien, ruiny amfiteatru rzymskiego w Bordeaux
Palais Gallien, ruiny amfiteatru rzymskiego w Bordeaux

Rue Sainte-Catherine czyli jedna z najdłuższych ulic ze sklepami w Europie.

Długi deptak o długości 1,2 km jest główną ulicą handlową w Bordeaux.

Lody na Rue Sainte-Catherine w Bordeaux
Lody na Rue Sainte-Catherine w Bordeaux

Most Jacques Chaban-Delmas czyli najdłuższy most w Europie z możliwością uniesienia wertykalnego.

Otwarty w 2013 roku most, który 120 razy w roku podnosi się na wysokość 50 metrów, aby umożliwić większym statkom wpłynięcie do portu.

La cite de Vin czyli budynek za ponad 80 milionów euro.

W środku znajduje się centrum kulturalne poświęcone dziedzictwu wina. Wstęp kosztuje niestety 20€. Odwiedziłam budynek po zamknięciu muzeum i udałam się na lampkę wina do restauracji na 7mym piętrze z przepięknym widokiem na most Jacques Chaban-Delma.

Restauracja w La Cite du Vin w Bordeaux
Restauracja w La Cite du Vin w Bordeaux

Grand Théâtre czyli teatr z XVIII wieku wraz z zabytkowym budynkiem naprzeciwko, a którym obecnie znajduje się hotel.

Grand Théâtre w Bordeaux
Grand Théâtre w Bordeaux

Le Jardin Public czyli uroczy park w centrum miasta. 

Le Jardin Public w Bordeaux
Le Jardin Public w Bordeaux

Okolice Bordeaux – najpiękniejsze miejsca do zobaczenia

La Dune du Pilat czyli największe wydmy Europy.

Godzinę drogi od Bordeaux znajdziemy malownicze miejsce zaliczone przez gazetę The Guardian do 20 najpiękniejszych plaż świata. Z wydm roziąga się przepiękny widok na Ocean Atlantycki z jednej strony oraz na lasy z drugiej. Wejście jest bezpłatne, jedynie najbliższy parking kosztuje 3€, ale mi udało się zaprakować kawałek dalej za darmo. Na górę wydm prowadzą strome schody, ale istnieje także wersja dla odważnych – wchodzenie po wydmach. Jest to naprawdę przepiękne miejsce, warte odwiedzenia.

La Dune du Pilat koło Bordeaux
La Dune du Pilat koło Bordeaux

Wydmy w liczbach:

  • wysokość 110 metrów
  • objętość 55000 000 m³ piasku
  • szerokość ze wschodu na zachód 500 m
  • długość z północy na południe 2,9km
  • miejsce odwiedzane przez ponad milion turystów rocznie.
Dune du Pilat w liczbach
Dune du Pilat w liczbach

Bassin d’Arcachon czyli zatoczka na Ocenie Antlantyckim.

Zatoka o długości 150 km² utworzona przez ocean. Plaża dość nietypowa – wejście znajduje się od strony lasu, więc jest bardzo dużo drzew i terenów zacienionych, ale sam teren do kąpania jest oddalony o dobre 200 metrów od plaży z powodu przypływów. Jak dla mnie miejsce idealne na piknik, ale nie na spędzenie dnia na plaży czy kąpanie się.

Bassin d'Arcachon
Bassin d’Arcachon

Bordeaux- gdzie się zatrzymać

Polecam kilka miejsc w Bordeaux, w których warto zatrzymać się w czasie wizyty, wszystkie znajdują się w centrum miasta.

Mieszkania na Airbnb to zawsze super opcja, jeśli zależy Ci na przestrzeni i chcesz trochę gotować.

Pokój w hotelu to zawsze duży komfort, polecam Hotel du Théâtre, Hotel Bleu de Mer, Apartament Le Cosy Dabadie by Cocoonr, Aparthotel Adagio Bordeaux Centre Gambetta oraz Ibis budget Bordeaux Centre Mériadeck.

Bordeaux to z pewnością urocze miasto, które przyciąga nie tylko turystów, ale głównie francuzów, a w tym – paryżan. Według badań z 2016 przeprowadzonych wśród najlepiej zarabiających paryżan, 56 procent z nich udałoby się do Bordeaux, aby rozpocząć tam nowe życie, gdyby mięli opuścić Paryż. I rzeczywiście wielu z nich tak uczyniło – szybki dojazd TGV do Paryża, niskie ceny mieszkań oraz słoneczna pogoda, potrafią przyciągać.

Przeczytaj także: Marsylia – najpiękniejsze miejsca do zobaczenia.