Amiens, widok na katedrę

Szukacie interesującego miejsca na jednodniową wycieczkę z Paryża? Polecam wybrać się do Amiens – uroczego miasteczka niedaleko Paryża

 Place Don w Amiens
Place Don w Amiens

Mała Wenecja Północy, bo tak nazywane jest to miasteczko, znajduje się w trójkącie Paryż – Londyn – Bruksela. Z Paryża dotrzecie tam samochodem w dwie godziny. Jest to historyczna stolica regionu Picardie, a zarazem druga największa miejscowość po Lille.

  Katedry Notre Dame w Amiens
Katedry Notre Dame w Amiens

Katedra Notre Dame

Amiens słynie z Katedry Notre Dame (fr. Notre-Dame d’Amiens) z XIII wieku. Największy budynek religijny i średniowieczny we Francji, Notre-Dame d’Amiens, mogłaby zawrzeć dwa razy paryskie Notre-Dame de Paris. Katedra ma 145 metrów długości, a jej wieża 112 metrów wysokości. Sklepienia nawy głównej osiągają 42,30 metra.

Katedra Notre Dame w Amiens
Katedra Notre Dame w Amiens

Uznawana za wzorzec architektury gotyckiej, katedra prezentuje elementy stylu gotyckiego – promieniujące i ekstrawaganckie. Po raz pierwszy wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO jako „Arcydzieło światowego dziedzictwa” (1981), a po raz drugi jako Pomnik Drogi Composteli (1998).

Katedra Notre Dame w Amiens
Katedra Notre Dame w Amiens

Polecam zwiedzić ją także w środku, bo przypomina paryską Katedrę Notre Dame, której nie będzie można zwiedzać wewnątrz jeszcze przez kilka najbliższych lat.

Jej fasada jest ozdobiona przez ponad 3000 posągów, gargulców i chimer przechowanych w ich prawie kompletnym kształcie. Znajduje się tam także wiele niezwykłych dzieł, takich jak Anioł Płacząc lub płaskorzeźby o dużym znaczeniu.

Centrum Miasta

Amiens - urocze miasteczko  niedaleko Paryża
Amiens – urocze miasteczko niedaleko Paryża

Amiens ma przeurocze centrum miasta, które prowadzi do katedry. Okoliczne mosty i kanały przyciągają uwagę i warto spędzić trochę czasu po prostu przechadzając się uliczkami Amiens. Według mnie szczególne uznanie należy się Rue de Metz, na której znajdują się ciekawe zabudowania w różnych kolorach.

 Rue de Metz, Amiens
Rue de Metz, Amiens

Dzielnica Saint-Leu

Kanały w dzielnicy Saint-Leu, Amiens
Kanały w dzielnicy Saint-Leu, Amiens

Quartier Saint-Leu to dzielnica położona nad kanałami i przypominająca Amsterdam. Widok na katedrę Amiens, sobotni targ, liczne restauracje oraz kawiarnie nad kanałem uzupełniają przepiękne widoki tego miejsca.

Kolorowa Rue du Hocquet ,Amiens
Kolorowa Rue du Hocquet ,Amiens

Koniecznie udajcie się na ulicę Hocquet ( rue du Hocquet), której kolorowe domy podobne są do paryskiej rue Cremieux.

Les Hortillonnages

To tej części miasta Amiens zawdzięcza nazwę Małej Wenecji Północy. Les Hortillonnages to obszar 300 hektarów pływających ogrodów w samym centrum miasta. Można je zwiedzić łodzią z płaskim dnem, ale należy stanąć w kolejce do kasy jeszcze przed otwarciem spływu!

 Les Hortillonnages, pływające ogrody
Les Hortillonnages, pływające ogrody

Park Saint-Pierre

To jest park znany wszystkim mieszkańcom Amiens! Znajduje się blisko centrum miasta, pomiędzy dzielnicą St Leu i dzielnicą St Pierre, z widokiem na katedrę i wieżę Perret. To idealne miejsce na rodzinny piknik lub przerwę do gry w piłkę nożną, jazdy na rowerze lub huśtawki dla najmłodszych. Duże przestrzenie pozwalają na spacer (22 hektary). Liczne zbiorniki wodne z kaczkami i łabędziami również przynoszą chwilę relaksu i rozrywki.

Park w Amiens
Park w Amiens

W ciągu jednego dnia można na spokojnie zwiedzić miasteczko Amiens. Jeśli planujecie cały weekend w tej okolicy to polecam wybrać się do Baie de Somme. Godzinę drogi od Amiens zaskoczy was przepiękna natura, fiordy oraz park ornitologiczny.

Amiens, widok na katedrę
Amiens, widok na katedrę

Przeczytajcie także gdzie można spędzić weekend nad morzem w okolicach Paryża.