Francuskie potrawy świąteczne

Co króluje na francuskich stołach w Wigilię i święta Bożego Narodzenia? Potrawy są zupełnie inne niż te na polskich stołach. Francuskie potrawy świąteczne.

Le Reveillon czyli Wigilia po francusku to rodzinny czas, który spędza się w gronie najbliższych. Sama wigilia we Francji jest bardzo uroczysta i ekskluzywna. Jada się wyszukane i dość drogie potrawy. Na nic szukać typowo polskich potraw, aczkolwiek można znaleźć rybę oraz głównie owoce morze. To co jada się we Francji? Francuskie potrawy świąteczne.

Les huîtres – Ostrygi

Ostrygi są zwykle podawane jako przystawka w Le Reveillon, aby wprawić gości w nastrój na więcej jedzenia. Tradycyjnie rano powinno udać się na targ, aby zakupić świeże ostrygi, co czyni wielu Francuzów. Można też kupić wcześniej ostrygi w sklepie, ale te nie będą aż tak dobre.

Foie gras

Foie gras czyli pasztet strasbourski z tłustych gęsich wątróbek. Najczęściej podawany z konfiturą z fig.

https://france-amerique.com/en/banning-foie-gras-is-easier-than-going-after-the-poultry-industry/

Ślimaki

Serwowane z masłem pietruszkowo-czosnkowym, to typowo francuska przystawka. Dlatego nie zabraknie jej także na stole wigilijnym.

Kawior

Podawany zazwyczaj na blinis czyli placuszkach przypominających malutkie naleśniki. W ogóle blinis to jedne z ulubionych francuskich dodatków do przystawek, bo można na nich przyrządzić bardzo wiele dobrych entrée.

Francuskie potrawy świąteczne

Wędzony łosoś

Nawet francuskie dzieci uwielbiają jeść wędzonego łososia. Niezbędny na Boże Narodzenie, spożywany przez cały rok i używany jako składnik wielu wymyślnych przepisów.

Francuskie potrawy świąteczne

Przegrzebki świętego Jakuba

Przegrzebki są prawdziwą podstawą uczty Reveillon. I jest więcej niż jeden sposób na ugotowanie przegrzebka, chociaż najpopularniejszy jest podawany jako przystawka z sosem śmietanowym. Powinno się je spożywać świeże, ale można kupić też gotowe mrożone. Po francusku noix de saint jacques.

Tradycje wigilijne

Le chapon

Le chapon – kapłon czyli wykastrowany kogut nadziewany jest kasztanami. Na francuskim stole wigilijnym można znaleźć dania z drobiu, bo nie ma określonego bezmięsnego postu.

Tradycje wigilijne

Homar

Francuzi nie powstrzymują się od wydatków, jeśli chodzi o kulinarne zwyczaje Le Reveillon, więc kontynuacja tematu drogich owoców morza – homar czy krab często może pojawić się w menu.

Francuskie tradycje świąteczne

La Bouche de Noël

Świąteczne francuskie ciasto czyli roladka z kremem, która ma przypominać kawałek drewna. Zwykle jest o smaku czekoladowym, kasztanowym lub śmietankowym.

Talerz serów

Jak to bywa na deser można zjeść również sery, których nie zabraknie i teraz na francuskim stole.

Francuskie tradycje wigilijne

Francuskie potrawy świąteczne

Ciekawa jestem czy zaskoczyły Cię potrawy królujące na stole wigilijnym we Francji?

Przeczytaj także: Co musisz koniecznie zjeść w Paryżu?