Wielkanoc we Francji

Jak obchodzone są Święta Wielkanocne we Francji? Czy Francuzi święcą jajka i leją się wodą na śmingusa dingusa? Wielkanoc we Francji.

Paques

Podobnie jak w Polsce, we Francji obchodzi się święta wielkanocne w niedzielę oraz poniedziałek, który jest dniem wolnym od pracy. W niektórych regionach Francji także Wielki Piątek jest świętem. Wtedy chrześcijańska część tego kraju wybiera się na drogę krzyżową. Co roku tego dnia odbywa się także msza w Katedrze Notre Dame. W tym roku po raz pierwszy od wielu lat, w mszy wzięli udział jedynie duchowni.

Tradycje wielkanocne we Francji

Od Wielkiego Czwartku, aż do Wielkanocy, w kościołach w całej Francji nie biją dzwony. Tradycja mówi, że dzwony idą na pielgrzymkę do Rzymu i wracając rozrzucając czekoladowe jajka. Do dzieci należy zadanie znalezienia tych jajek. Takie szukanie czekoladowych jajek to największa tradycja tych świąt we Francji. Duże jajka z czekolady chowa się w ogródku i dzieci muszą ich szukać. Często też władze niektórych miast organizują wspólną zabawę szukania jajek i dzieci, które znajdą jajka jako pierwsze, mogą zabrać je do domu. Takie szukanie jajek nazywa się po francusku Chasse aux oeufs.

Wielkanoc we Francji
Wielkanoc we Francji

Czas świąteczny to dla Francuzów często tydzień na odpoczynek i wakacje z najbliższą rodziną. Już tydzień wcześniej zaczynają się ferie dla dzieci w podstawówkach, więc wiele rodzin wyjeżdża na urlop.

Potrawy wielkanocne we Francji

Śniadanie wielkanocne nie jest tak celebrowane jak w Polsce. Najważniejszym posiłkiem tych świąt jest dla Francuzów obiad.

Na obiad wielkanocny je się tradycyjnie udziec jagnięcy w musztardzie i ziołach lub rybę czy owoce morza. Często dodatkiem jest fasolka szparagowa. Tradycyjnym deserem jest la charlotte aux fraises czyli ciasto truskawkowe w biszkoptach.

Wielkanocne potrawy we Francji
Wielkanocne potrawy we Francji: la charlotte aux fraises

Innym ciastem chętnie przyrządzanym na Wielkanoc jest le nid de Pâques czyli gniazdo wielkanocne składające się z jajek i czekolady. W ogóle to czekolada króluje na francuskich stołach w czasie Wielkanocy.

Wielkanoc we Francji: le nid de Pâques

Zapraszam także na mój krótki vlog o Wielkanocy we Francji.

Jeśli lubisz francuskie desery, to zobacz mój przepis na czekoladowe ciasto Moelleux au chocolat.