Wielki Pałac

Jak wybrać najciekawsze muzea mając ograniczony czas w stolicy Francji? Najlepsze muzea w Paryżu.

Mieszkając w Paryżu, udało mi się zwiedzić większość muzeów w tym mieście. Chętnie pomogę wam z wybrać najciekawsze.

Luwr

Luwr
Luwr

Luwr to oczywiście obowiązkowa pozycja na waszej liście. Dlaczego? Przede wszystkim to największe muzeum na świecie, które słynie z Mona Lisy i innych obrazów Da Vinci. Jednak w środku zobaczycie tez starożytne kolekcje Grecji i Egiptu, oraz 380 000 innych obiektów! Luwr jest tak wielki, że trudno go zwiedzić w całości. Jeśli chcielibyście spędzić 30 sekund przy każdym obiekcie, potrzebowalibyście 100 dni na obejrzenie wszystkich dzieł sztuki! Mimo że podzielono go na 3 części, nadal każda część jest znacznie większa niż większość muzeów. Na 73 000 metrów kwadratowych można znaleźć obiekty od prehistorii do XXI wieku.

Muzeum Orsay

Muzeum Orsay

Muzeum Orsay to przepiękna galeria sztuki francuskiej XIX i XX wieku. Muzeum założono w starym dworcu kolejowym i można w nim znaleźć najsłynniejsze dzieła sztuki wszech czasów. Oprócz Paula Cézanne’a Musée d’Orsay można zobaczyć dzieła Gustave’a Courbeta, Paula Gaugina, Édouarda Maneta, Claude’a Moneta, Auguste’a Rodina, Auguste’a Renoir  czy Vincenta Van Gogha.

Centrum Pompidou

Centrum Pompidou
Centrum Pompidou

Nietypowa architektura tego miejsca odzwierciedla idealnie jego wnętrze i wystawy. Centrum Pompidou to muzeum jedyne z swoim rodzaju. Wewnątrz budynku znajduje się Narodowe Muzeum Sztuki Współczesnej, które jest największym muzeum sztuki współczesnej w Europie! Na drugim piętrze znajduje się również biblioteka publiczna, w której uczniowie z całego Paryża i okolic spotykają się, aby wspólnie się uczyć.

Muzeum Rodina

Muzeum sztuk pięknych. Posiada zbiór rzeźb Auguste’a Rodina oraz obrazy z jego kolekcji. Muzeum odwiedza rocznie ok. 500 tys. gości, co sprawia, iż jest ono jednym z najpopularniejszych muzeów we Francji.

Pałac Wersalski

Wersal
Wersal

Pałac Wersalski słynie z przepychu, bogatych wnętrz oraz przepięknego ogrodu. Jednak my utożsamiamy go najbardziej z powodu znanej i kontrowersyjnej osobistości, która go zamieszkiwała – Marii Antoniny.  Obiekt 2 tys. okien, z 700 komnatami, 1200 kominkami i 67 klatkami schodowymi stał się oficjalną rezydencją króla Francji w 1682 roku i przejął niejako rolę stolicy kraju. Zamieszkany przez wielu dworzan, był wygodny jedynie dla królewskiej pary. Reszta mieszkańców pałacu musiała zadowolić się spaniem w garderobach czy na pryczach. 

Wielka Galeria Ewolucji

Wielka Galeria Ewolucji
Wielka Galeria Ewolucji

Miejsce idealnie zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych. Wielka Galeria Ewolucji to jeden z Muzeum Historii Naturalnej. Można tam zobaczyć wszystkie okazy dzikich zwierząt, podejść blisko i przypatrzeć się szczegółom bez jakiegokolwiek ryzyka.

Fundacja Louis Vuitton

Fundacja Louis Vuitton
Fundacja Louis Vuitton

Muzeum sztuki współczesnej wybudowane zaledwie 5 lat temu. Inspirowane Muzeum Guggenheima w Bilbao, zostało ufundowane przez Bernarda Arnaulta, szefa LVMH. Wewnątrz muzeum znajduje się 11 galerii rozłożonych na dwóch piętrach, w sumie 41 441 metrów kwadratowych, audytorium na parterze i wielopoziomowe tarasy na imprezy i instalacje artystyczne. Poczytajcie więcej informacji na temat tego miejsca.

Czytacie: Najlepsze muzea w Paryżu.

Petit Palais – Mały Pałac 

Mały Pałac
Mały Pałac 

Petit Palais czyli Mały Pałac to klimatyczne miejsce w centrum Paryża. W muzeum Petit Palais można znaleźć bogatą kolekcję sztuki antycznej i współczesnej, a także francuskie obrazy z XIX i XX wieku oraz zabytki sztuki antycznej. Wejście na stałą ekspozycję jest bezpłatne.

Zamek Fontainebleau

Fontainebleau
Fontainebleau

Francuskie zamki to nie tylko słynne zamki nad Loarą. Niecałe 60 km od Paryża znajdziemy przepiękny pałac królewski zamieszkany przez wielu władców Francji. Dawny pałac myśliwski przebudowany przez Franciszka I-go odegrał dużą rolę w dziejach Napoleona Bonaparte.

Muzeum Picasso

Muzeum Picasso w Paryżu to miejsce poświęcone twórczości hiszpańskiego artysty Pabla Picassa (1881–1973). Kolekcja zawiera ponad 5000 dzieł sztuki przekazanych przez rodzinę Picassa po jego śmierci, zgodnie z życzeniem artysty, który mieszkał we Francji w latach 1905–1973.

Grand Palais

Grand Palais
Grand Palais

Wielki Pałac przy Moście Aleksandra III-go z 240-metrową elewacją frontową i przeszklonym dachem to miejsce wielu ważnych ekspozycji sztuki. W środku znajduje się także Pałac Odkryć ze stałymi ekspozycjami z nauk ścisłych.

Jest to oczywiście moja lista najciekawszych muzeów w Paryżu, a wy dodalibyście do niej inne miejsca?