Disneyland - rady jak przygotować się.

Bajki Disneya nigdy się nie starzeją. Potrafią zarówno wzruszyć, jak i rozśmieszyć aż do łez. Kto z nas nie płakał podczas śmierci Mufasy z Króla Lwa, nie pragnął romantycznej historii jak z Pocahontas i nie mógł doczekać się, co ciekawego wydarzy się u Pluto czy Kaczora Donalda.

Czasami myślimy o tym, że beztroskie dzieciństwo pozostało daleko za nami i już nigdy nie wróci. Jednak zawsze możemy choć na chwilę powrócić do tych momentów w magicznym świecie Disneylandu. Poczytaj o Disneyland – rady jak przygotować się do wyjazdu.

Eurodisneyland pod Paryżem
Eurodisneyland, Paryż

Disneyland – rady jak przygotować się na powrót do czasów dzieciństwa.

Dojazd do Disneylandu z Paryża

Eurodisneyland znajduje się pod samym Paryżem, 30 kilometrów od stolicy Francji, w miejscowości Marne-la-Vallée. Można tam dojechać samochodem bądź pociągiem podmiejskim Rer A, który kursuje co parę minut. Dojazd z Paryża pociągiem nie zajmuje więcej niż 45 min, ale kosztuje około 10 €. Park czynny jest codziennie w godzinach od 10 rano do 23 wieczorem, ale po zamknięciu atrakcji polecam zostać na niesamowite show z fajerwerkami przy zamku Śpiącej Królewny (show zaczyna się o 23.00 i trwa około 30 min). Zaraz potem lepiej spieszyć się na pociąg powrotny, ostatni odjeżdża chwilę po północy, a ze względu na odległość od Paryża lepiej nie być zmuszonym do powrotu taksówką. Jeżeli przyjeżdżasz do Francji jedynie w celu odwiedzenia Disneylandu, w okolicy znajdziesz wiele hoteli w przystępnych cenach.

Wejście do Disneylandu koło Paryża
Wejście do Disneylandu, Paryż

Disneyland Ceny

Taki powrót do dzieciństwa nie jest niestety tani. Za wejście trzeba zapłacić co najmniej 60 € i dzieci często nie mają zniżek albo są one niewielkie. Ceny wahają się aż do 90 € za dzień, jeżeli chcemy wybrać się do dwóch parków w okresie letnim. Bilet wejścia na jeden dzień kupisz tutaj. Natomiast warto sprawdzać ceny poza sezonem, np. pod koniec marca, kiedy wejście do dwóch parków jest w cenie jednego i na dodatek obowiązuje zniżka zimowa (w tamtym roku udało mi się kupić bilet za jedyne 45€). Warto sprawdzić sobie wcześniej, które dni są tańsze, poniżej ceny na październik i listopad 2020 roku. Jak widać, weekendy są zawsze droższe.

Jeżeli planujecie wybrać się do Disneylandu na więcej niż 2 dni, to bardziej opłaca się zakup rocznej karty, którą można nabyć za 179 €. Najlepiej też zakupić bilety wcześniej przez internet, zazwyczaj nie są one datowane na konkretny dzień, ale mogą być wykorzystane przez okres kilku miesięcy. Jeśli masz taką możliwość, to lepiej też omijać weekendy i wybrać się w tygodniu, będzie dużo mniej ludzi, co oznacza także krótsze kolejki oczekiwania na atrakcje. 

Walt Disney Studio, Disneyland Paryż
Walt Disney Studio, Disneyland Paryż

Disneyland – dwa parki

Jak już wspomniałam, w Eurodisneylandzie znajdują się dwa parki – Walt Disney Studio oraz Disneyland Park i oczywiście warto odwiedzić oba, ale mają one zupełnie inny charakter. Bilety na oba parki kupisz tutaj. Ten pierwszy odsłania kulisy kręcenia filmów Disneya, udostępnia wiele dekoracji z planów akcji oraz miejsc do zobaczenia animacji w 4D. Można tam obejrzeć pokazy kaskaderskie i zobaczyć jak powstały efekty specjalne niektórych filmów, jak np. Armageddon. Tam też znajduje się Tower of Terror, wieża strachu, z której rozprzestrzenia się przepiękny widok na cały Disneyland, ale to pod warunkiem, że nie zamknięcie oczu. Zabawa jest niesamowita, ale można się nieźle “najeść” strachu.

Tower of Terror w Disneylandzie pod Paryżem
Tower of Terror w Disneylandzie w Paryżu

Disneyland w Paryżu podzielony jest na 5 tematycznych części.

Main Street. U.S.A.  

Główna ulica parku rozprzestrzeniająca się już od wejścia przez cały teren i łącząca wszystkie krainy. Wygląda jak wyjęta z amerykańskiego miasteczka z początku XX wieku. W kolorowych domkach znajdziecie sklepy z pamiątkami i zakupicie coś do jedzenia. 

Disneyland – rady jak przygotować się

Na Main Street odbywają się także niesamowite parady postaci Disneya, co godzinę w okresie letnim, a tylko raz w ciągu dnia w okresie zimowym.

Mini i Myszka Mickey na Main Street w Disneylandzie
Mini i Myszka Mickey na Main Street w Disneylandzie

Frontierland

Kraina Dzikiego Zachodu. Można tam skorzystać z takich atrakcji, jak: Dom Strachu, miasteczko Pocahontas, dom Lucky Luke czy Big Thunder Mountain, kolejki górskiej znajdującej się na środku jeziora. Jeśli wolicie coś spokojniejszego, to polecam rejs Thunder Mesa Riverboat Landing czyli statkami parowymi po jeziorze.

Big Thunder Mountain
Big Thunder Mountain, kolejka górska

Adventureland

Ta kraina zabierze was na niesamowite przygody w poszukiwaniu skarbów. Gratka dla wielbicieli Piratów z Karaibów. Można odwiedzić ich statek i poczuć się jak w filmie. Znajduje się tam także Indiana Jones and the Temple of Perilrollercoaster Indiana Jones, dobrze zapnijcie pasy, bo kolejka odwróci was do góry nogami!  

Adventureland w Eurodisneylandzie w Paryżu
Adventureland w Eurodisneylandzie w Paryżu
Restauracja w Adventureland
Restauracja w Adventureland

Także tutaj możecie odwiedzić miasteczko z Baśni Tysiąca i Jednej Nocy inspirowane historią Aladyna i restauracje z motywem Króla Lwa.

Miasteczko Alladyna w Eurodisneylandzie
Miasteczko Alladyna w Eurodisneylandzie

Fantasyland

Kraina fantazji, idealna dla najmłodszych. Tam możecie odwiedzić Zamek Śpiącej Królewny, karuzelę z filiżankami czy labirynt Alicji z Krainy Czarów.

Przed wejściem do Labiryntu Alicji z Krainy Czarów
Przed wejściem do Labiryntu Alicji z Krainy Czarów

Discoveryland

Kosmiczna kraina z BuzzLightyear Laser Blast, gdzie podczas spokojnej przejażdżki strzelamy w przeciwników Buzza laserami. Polecam także Space Mountain: Mission 2 – kosmiczny rollercoaster, ale to już dla starszych.

Zdjęcie z Space Mountain
Zdjęcie z Space Mountain, jednej z atrakcji Eurodisneylandu
Kolorowe statki na wodzie
Kolorowe statki na wodzie

Discoveryland to idealne miejsce dla wielbicieli Star Treka. Tam można wybrać się na Akademię Jedi czy Star Tours czyli wyprawę statkiem kosmicznym z symulatorem ruchu.

Zamek Śpiącej Królewny w Disneylandzie w Paryżu
Zamek Śpiącej Królewny w Disneylandzie w Paryżu

Eurodisneyland

Disneyland – rady jak przygotować się na powrót do czasów dzieciństwa.

Eurodisneyland to czwarta najczęściej odwiedzana atrakcja turystyczna na świecie z ponad 15 milionami osób rocznie. Z powodu tej popularności, w większości miejsc znajdziemy długie kolejki. Plusem jest to, że przy każdej atrakcji podany jest dokładny czas oczekiwania, więc jeśli macie czekać 40 min na zrobienie zdjęcia z Myszką Mini to rzeczywiście tyle będziecie czekać. Trzeba brać pod uwagę także to, że kolejki zmieniają się w ciągu dnia i nawet jeżeli rano będziecie musieli czekać 50 min, to być może 2 godziny poźniej będzie to już tylko 20 min. Ciekawą rzeczą jest także Fast Pass czyli bilet, na który można wejść w określonych godzinach bez stania w kolejce. Idźcie do jednej z atrakcji i weźcie bilet szybkiego wejścia, a potem wróćcie na atrakcję w podanym na bilecie przedziale czasowym. Niestety można wziąć fast pass tylko na jedno miejsce w tym samym czasie albo momencie podanym na pierwszej fast pass, więc zanim z niej skorzystacie, możecie wziąć nową.

Kubuś Puchatek na paradzie w Disneylandzie
Kubuś Puchatek na paradzie w Disneylandzie

Niektóre atrakcje mają Single Pass Entrance czyli wejście dla jednej osoby bez kolejki. Jeżeli nie chcecie stać w długiej kolejce to możecie spokojnie skorzystać nawet we 2 czy 3 osoby, po prostu nie będziecie razem siedzieć. Jest to też ciekawa opcja dla osób, które chcą skorzystać z danej atrakcji, a ich towarzysze wolą odpocząć.

Kaczor Donald i Goofy na paradzie w Disneylandzie
Kaczor Donald i Goofy na paradzie w Disneylandzie

Posiłki w Disneylandzie.

Jedzenie w restauracjach w Disneyland jest naprawdę drogie i polecam wziąć ze sobą plecak z kanapkami i wodą. Dobrą opcją jest także wyjście do Disney Village, która znajduje się przy bramkach bezpieczeństwa, a nie jest cześcią Disneylandu. Bez problemu będziecie mogli wrócić na ten sam bilet do parku rozrywek, a na spokojnie i w normalnych cenach możecie zjeść z Mc Donaldzie czy innej restauracji w Disney Village.

Kraina Alladyna w Disneylandzie w Paryżu
Kraina Alladyna w Disneylandzie w Paryżu

Pada deszcz a mam bilety do Disneylandu- co zrobić?

Czy warto iśc do Disneylandu jak pada deszcz? Otóż większość rollercoasterów i atrakcji  (oraz kolejek do wejścia) znajduje się w budynkach i jeżeli nie macie innej możliwoście to jak najbardziej warto się wybrać. Ma to swój plus – będzie troszkę mniej ludzi, a pogoda we Francji potrafi zmieniać się naprawdę co 5 minut i po 2 czy 3 godzinach może już być pełne słońce. Jak widać na niektórych powyższych zdjęciach, jednego dnia miałam naprawdę deszczową pogodę, ale mimo wszystko zabawa była niesamowita!

Nocny pokaz fajerwerków w Disneylandzie w Paryżu
Nocny pokaz fajerwerków w Disneylandzie w Paryżu

Z całego serca polecam wizytę w Disneylandzie. Jest to magiczne miejsce, gdzie wszystko jest “dopięte na ostatni guzik” i dbałość o szczegóły naprawdę zaskakuje. Dzieci już od 3 roku życia mogą spędzić tam niesamowite momenty, a dla dorosłych nigdy nie zabraknie atrakcji. 

Jak dojechać:

  • Rer A stacja Marne-la-Vallée Chessy (Disneyland)

Bilety:

  • ceny wahają się od 60 € do 90 € w zależności od sezonu i ilości parków.

Po więcej informacji sprawdzcie oficjalną stronę Disneylandu.

Zobacz też: