Centrum Pompidou z zewnątrz

Le Figaro (francuska gazeta codzienna) porównał go do potwora z Loch Ness. Budynek, zaprojektowany w architekturze high-tech, znajduje się bardzo blisko Notre Dame i tuż obok jednego z najnowszych centrów handlowych w Paryżu – Les Halles.

Projekt Centrum George Pompidou został nazwany przez National Geographic “Miłością od drugiego wejrzenia”.

Centrum Pompidou z zewnątrz
Centrum Pompidou – paryski potwór z Loch Ness

Wewnątrz budynku znajduje się Narodowe Muzeum Sztuki Współczesnej, które jest największym muzeum sztuki współczesnej w Europie! Na drugim piętrze znajduje się również biblioteka publiczna, w której uczniowie z całego Paryża i okolic spotykają się, aby wspólnie się uczyć.

Nazwa muzeum pochodzi od George Pompidou, prezydenta Francji z lat 70., który zainicjował budowę budynku. Muzeum zostało oficjalnie otwarte w 1977 roku przez prezydenta Valéry Giscard d’Estaing. Centrum Pompidou odwiedza miliony turystów każdego roku i mogę potwierdzić, że za każdym razem, gdy przechodzę obok, zawsze widzę długą kolejkę do wejścia.

Widok z Centrum Pompidou na Bazylikę Sacre Coeur
Widok z Centrum Pompidou na Bazylikę Sacre Coeur

Centrum Pompidou znane jest na całym świecie, więc pomimo moich rozterek związanych z odwiedzeniem go (czasami mam wrażenie, że tak naprawdę nie rozumiem sztuki współczesnej), zdecydowałam się wejść do środka w 2017 roku. I była to jak najbardziej dobra decyzja! Nawet jeśli nie lubicie sztuki nowoczesnej, z piątego piętra muzeum rozciąga się niesamowity widok na Paryż. Z jednej strony widać Bazylikę Sacre Coeur, a z drugiej – Wieżę Eiffla.

Wejście do Centrum Pompidou
Wejście do Centrum Pompidou

Muzeum ma 5 pięter, na pierwsze dwa piętra można wejść od wewnątrz budynku, ale na pozostałe trzeba użyć schodów znajdujących się na zewnątrz (nie martwcie się – są to schody elektryczne).

Widok z Centrum Pompidou na Bazylikę Sacre Coeur
Widok z Centrum Pompidou na Bazylikę Sacre Coeur

Centrum Pompidou – paryski potwór.

Odwiedziłam wystawę rosyjskiej sztuki współczesnej, poniżej można zobaczyć zdjęcia niektórych obrazów i instalacji.

Szczerze mówiąc, trudno było zrozumieć znaczenie niektórych instalacji, takich jak prysznic przymocowany do ściany. Jednak, jak zawsze miło było odwiedzić nowe miejsce, a zwłaszcza zobaczyć widok z dachu budynku.

Widok na Wieżę Eiffela z Centrum Pompidou
Widok na Wieżę Eiffela z Centrum Pompidou

Dodałam dużo zdjęć z tego muzeum, ale uważam, że jest to najlepszy sposób pokazania, jak wygląda Centrum Pompidou, abyście sami mogli zdecydować czy checie go zwiedzić.

Jak się tam dostać:

  • metro linia 1 lub 11 przystanek Hotel de Ville
  • metro linie 1, 4, 7, 11, 14 przystanek Chatelet
  • Rer A, B, D przystanek Châtelet-Les Halles

Ceny:

Bilet normalny kosztuje 14€

Godziny otwarcia:

Poniedziałek do soboty 9.00 do 19.00. 

Więcej możecie dowiedzieć się na stronie oficjalnej.

Przeczytaj także: Muzeum Orsay.