Plac du Tertre obok Bazyliki Sacre Coeur

Bazylika Sacre-Coeur powinna bez wątpienia znaleźć się na waszej liście obowiązkowych miejsc do odwiedzenia w Paryżu. Jest to nie tylko przepiękny kościół katolicki, ale także miejsce wielu pielgrzymek. Oprócz tego położona jest na wzgórzu, w najwyższym miejscu Paryża, skąd rozciąga się niesamowity widok na stolicę Francji.

Plac du Tertre obok Bazyliki Sacre Coeur
Plac du Tertre obok Bazyliki Sacre Coeur

Bazylika Najświętszego Serca, zwykle nazywana po prostu Sacre-Coeur (fr. sacre- święte, coeur – serce), to nie tylko symboliczne miejce religijne, ale także polityczne.

Bazylika Sacre Coeur nocą
Bazylika Sacre-Coeur nocą

Inspiracja do projektu Sacré Cœur powstała w dniu 4 września 1870 r., kiedy proklamowano Trzecią Republikę Francuską. Wraz z przemówieniem biskupa Fourniera, który przypisał klęskę francuskich żołnierzy podczas wojny francusko-pruskiej boskiej karze po podziale społeczeństwa po rewolucji francuskiej. Bazylika powstała w celu upamiętnienia poświęcenia 58 000 osób, którzy stracili życie podczas wojny.

Bazylika Sacre Coeur
Bazylika Sacre Coeur

Bazylika została zaprojektowana przez Paula Abadiego, który pokonał 77 innych architektów chętnych do podjęcia tego wyzwania. Budowa rozpoczęła się w 1875 roku. Ukończono ją w 1914 roku, jednak wybuch pierwszej wojny światowej uniemożliwił konsekrację, która odbyła się po zakończeniu wojny, w 1919 roku.

Ołtarz w Bazylice Sacre Coeur
Ołtarz w Bazylice Sacre Coeur

Ogólny styl struktury pokazuje swobodną interpretację cech romańsko-bizantyjskich.  Do budowy zastosowano biały granit, dlatego też często nazywa się ten zabytek “białą bazyliką“.

"Biała bazylika"
“Biała bazylika”

“Wiele elementów bazyliki symbolizuje wątki nacjonalistyczne: portyk z trzema łukami ozdobiony jest dwoma rzeźbami konnymi francuskich świętych narodowych Joanny d’Arc (1927) i królem Ludwikiem IX, wykonanymi w brązie przez Hippolyte Lefebvre; a dziewiętnastotonowy dzwon Savoyarde (jeden z najcięższych na świecie), oddany w 1895 roku w Annecy, nawiązuje do aneksji Sabaudii w 1860 roku.”

Makieta bazyliki Sacre-Coeur
Makieta bazyliki Sacre-Coeur
Organy piszczałkowe w Bazylice Sacre-Coeur
Organy piszczałkowe w Bazylice Sacre-Coeur

Wielkie organy piszczałkowe znajdujące się w Bazylice Sacré-Cœur są uznawane za jedne z najbardziej znaczących w Paryżu, Francji i Europie. Zbudowane w 1898 roku, są ostatnim świetnym instrumentem zbudowanym przez znakomitego Aristide Cavaillé-Coll.

Kopuły bazyliki mają wysokość 79 metrów, a wieża północna 83 metry. W tej to wieży znajduje się najcięższy dzwon w Paryżu (19 ton), nazywany “Savoyarde, którego serce waży 500 kg.

Widok na Paryż ze wzgórza Montmartre
Widok na Paryż ze wzgórza Montmartre

Bazylika Sacre-Coeur znajduje się w 18. dzielnicy Paryża, nieco dalej od centrum, niż inne słynne zabytki. Jednak jest bardzo blisko Moulin Rouge i Ściany Kocham Cię. Dzielnica, w której się znajduje – Montmartre, jest bardzo piękna i znana. Wszędzie można znaleźć artystów sprzedających swoje obrazy lub namawiających do narysowania waszej karykatury lub portretu.

Sacre-Coeur
Sacre-Coeur

Oprócz tego, jeśli planujecie kupić pamiątki z Paryża, zdecydowanie powinniście to zrobić w Montmartre. Różnorodność wyboru i ilość sklepów jest niezliczona, a ceny są najlepsze!

Różowy Dom w Montmartre
Różowy Dom w Montmartre

Widok ze wzgórza Sacre-Coeur jest naprawdę oszałamiający – można zobaczyć cały Paryż. Polecam wziąć ze sobą kanapkę lub kupić piwo od miejscowych panów, którzy się tam kręcą i usiąść na schodach pod bazyliką, aby zatrzymać się na chwilę i spojrzeć na zapierający dech w piersiach widok, który tam znajdziecie.

Panoramiczne zdjęcie zrobione ze wzgórza Montmartre
Panoramiczne zdjęcie zrobione ze wzgórza Montmartre

Wszystko to można zobaczyć w Basilique du Sacré-Cœur  i jej okolicach za darmo! Nie ma opłaty wstępu i proszę nie zniechęcać się kolejką, którą możecie tam zobaczyć – to tylko kontrola bezpieczeństwa, która idzie bardzo szybko.

Sacre-Coeur
Sacre-Coeur

Jak dojechać:

  • metro linia 2 – przystanek Anvers
  • metro linia 12 – przystanek Abbesses

Z metra można podjechać autobusem albo przejść się pieszo 🙂

Adres: 
35, RUE DU CHEVALIER-DE-LA-BARRE
75018 PARIS

Godziny otwarcia: 6.00 a 22.30.

Wstęp – bezpłatny.

Więcej informacji na oficjalnej stronie bazyliki.

Zapraszam na wirtualny spacer po dzielnicy Montmarte.

Poczytajcie także o grobie Marii Skłodowskiej- Curie.