me in front of Louis Vuitton Foundation

Sztuka współczesna zawsze budzi wiele emocji i różnych opinii – jest tyle wielbicieli, co haterów. Fundacja Louis Vuitton odzwierciedla podobne odczucia, to muzeum sztuki współczesnej otwarte w 2014 roku w Paryżu.

Louis Vuitton Foundation

Budynek muzeum znajduje się pośrodku Lasku Bulońskiego (Bois de Boulogne), ogromnego parku z dużym jeziorem i innymi ogrodami w środku (jak Jardin d’Acclimatation). Według mnie lokalizacja jest idealna dla tej architektonicznej perły – w zielonej okolicy można znaleźć niesamowity szary budynek ze szklanymi panelami i schodami wodnymi.

Żagle muzeum wykonane są z 3,584 laminowanych paneli szklanych, z których każdy jest unikatowy i specjalnie zakrzywiony, aby pasował do kształtów wymyślonych przez architekta.

Pomysł na to miejsce narodził się w 2001 roku, kiedy Bernard Arnault, szef LVMH (wielkie przedsiębiorstwo, które jest odpowiedzialne za luksusowe marki, takie jak Louis Vuitton, Dior czy Bulgari), odwiedził Muzeum Guggenheima w Bilbao i nie mógł go opuścić bez spotkania z architektem budynku. Okazało się, że muzeum zostało zaprojektowane przez wielkiego amerykańskiego architekta – Franka Gehry’ego. Po spotkaniu tych dwóch Panów, nie było innej możliwości niż rozpoczęcie wspólnego projektu stworzenia podobnego miejsca w Paryżu.

me in front of Louis Vuitton Foundation

Rozpoczęłam swoje zwiedzanie tego miejsca od spaceru wkoło budynku, aby zobaczyć go pod każdym kątem. Zwłaszcza, że byłam zaskoczona jego wyglądem – wcześniej, kiedy widziałam go w 2016 roku, żagle były kolorowe! Najwyraźniej usunęli te panele i pozostawili wszystko w trybie przezroczystym. Myślę, że obecny wygląd pasuje nawet bardziej do obszaru parku.

“W maju 2017 r., Marianne, francuski magazyn informacyjny, ujawnił ostateczny koszt budynku: 780 milionów €.”

Dotarłam tam w sobotnie popołudnie. Kiedy kupiłam bilet, zauważyłam, że cena obejmuje również wejście do Jardin d’Acclimatation, ogrodu tuż obok. Niestety było już za późno, aby zwiedzić oba miejsca, zwłaszcza że ogród zamyka się o 18.00. Pamiętajcie, aby jechać wcześniej i cieszyć się obydwoma miejscami w jednej cenie 🙂

Wejście do muzeum jest bardzo stylowe i nowoczesne. Białe ściany i przezroczyste panele pokazują, jacy mali jesteśmy w porównaniu do budynku.

Foundation Louis Vuitton entrance

“Od czasu pierwszej wystawy emblematycznych dzieł ze swojej kolekcji, podczas inauguracji budynku zaprojektowanego przez Franka Gehry’ego w 2014 r., Fondation Louis Vuitton regularnie wystawiał różne selekcje utworów według czterech odrębnych z góry określonych kategorii: Kontemplatywny, Ekspresjonistyczny, Pop, Muzyka i Dźwięk (2014/2016) lub grupy prac z konkretnych wydarzeń poświęconych Chinom (2016) i Afryki (2017).”

Wewnątrz muzeum znajduje się 11 galerii o różnej wielkości położonych na dwóch piętrach, w sumie 41 441 metrów kwadratowych, audytorium na parterze i wielopoziomowe tarasy na imprezy i instalacje artystyczne.

Wnętrze zawiera wystawę sztuki współczesnej, tak bardzo różniącą się od palety kolorów budynku.

Na poziomie -1, gdzie znajduje się duże audytorium z niesamowitym widokiem na obszar zewnętrzny, można tam zobaczyć kwadratowe obrazy, każdy w innym unikalnym kolorze i tęczową ścianę.

Rainbow wall in Fondation Louis Vuitton

Idąc na zewnątrz, uderzy nas widok fontanny wyglądającej jak schody wodne, która potrafi oczarować i na pewno zatrzyma Was tam na jakiś czas.

water stairs in Foundation Louis Vuitton

Wdłuż wody znajduje się również aleja z mega żółtymi panelami i wieloma małymi lustrami, na tle których można robić wspaniałe zdjęcia.

Yellow wall Fondation Louis Vuitton
Yellow wall Fondation Louis Vuitton

Na pozostałych piętrach znajdują się zarówno stałe, jak i współczesne ekspozycje. Najbardziej interesowała mnie niedawno otwarta wystawa “AU DIAPASON DU MONDE” japońskiej artystki Takashi Murakama (“W zgodzie ze światem“).

“Dzięki wielości form i materiałów reprezentowanych na tej wystawie (takich jak obrazy, rzeźby i filmy), płodna praca Takashi Murakami daje swobodę nieokiełznanej wyobraźni, nasyconej kolorami i zaludnionej przez fantastyczne stworzenia, pół-ludzi-pół- zwierzęta, łączące kulturę popularną i naukową, buddyjską ikonografię i mangę, tradycję i nowoczesność, Zachód i Wschód, techniki przodków i zaawansowaną technologię.”

Znalazłam wiele ciekawych obrazów i rzeźb w tym muzeum, ale najbardziej spodobał mi się “Pokój Kwiatów“, pomieszczenie, w którym ściany są pełne kwiatów i gdzie nie można być smutnym! To miejsce może dodać wiele kolorów do waszego życia.

Flower room Fondation Louis Vuitton

Również dach ma kilka pięter skąd rozpościera się niesamowity widok na dzielnicę biznesową La Defense w Paryżu.

View from Fondation Louis Vuitton

Fundacja Louis Vuitton odzwierciedla nowoczesne muzeum sztuki – dużą przestrzeń z niewielką ilością form artystycznych. Jednak to miejsce jest wyjątkowe – stworzone przez światowej sławy branżę modową i zaprojektowane przez wspaniałego architekta. Nie wahajcie się sprawdzić sami!

Ceny biletów:

  • normalny: 14€
  • studencki: 10€ (od 18- 26 roku życia)
  • ulgowy: 5€ (poniżej 18 roku życia)
  • darmowy wstęp dla niepełnosprawnych

Adres:

  • 8 Avenue du Mahatma Gandhi, 75116 Paryż

Jak się tam dostać – Fundacja Luis Vuitton znajduje się pomiędzy dwoma stacjami metra:

  • metro linia 1 Les Sablons
  • metro linia 1 Pont de Neuilly

Poczytaj także o klasycznej galerii sztuki w Paryżu.