Słynna polska noblistka jest bardzo doceniania we Francji. Przez wiele lat była jedyną kobietą spoczywającą w grobowcu zasłużonych osobistości Francji, Panteonie. Maria Curie Skłodowska pracowała na Sorbonie i w jej gabinecie znajduje się obecnie muzeum jej imienia. Muzeum Marii Curie w Paryżu
W ciągu swoich pierwszych miesięcy pobytu w Paryżu szukałam tu polskich akcentów, gdyż bardzo brakowało mi Polski. Właśnie tak natrafiłam na Muzeum Marie Curie utworzone w jej starym gabinecie w dzielnicy łacińskiej.
Dostępność Muzeum Marie Curie
Muzeum jest darmowe, ale nie jest czynne codzienniem, a jedynie od środy do soboty. Nawet w dni, kiedy jest otwarte, można je zwiedzać jedynie popołudniami, więc musisz dokładnie sprawdzić i zaplanować wcześniej godzinę oraz dzień wizyty.
Wizyta w muzeum
Muzeum jest dość małe, gdyż znajduje się w dawnej pracowni noblistki. Można wyobrazić ją sobie stojącą w gabinecie nad roztworami chemicznymi w długiej czarnej suknii. Ze zmarszczonym czołem próbuje znaleźć rozwiązanie nad trapiącą ją w danym momencie przeszkodzie. Jeśli uda ci się trafić na spokojny dzień, naprawdę można poczuć jej obecność.
W latach 30. XX wieku laboratorium Curie, kierowane przez Marie Curie, jest znanym na całym świecie ośrodkiem badawczym specjalizującym się w badaniach nad radioaktywnością, nauką na granicy fizyki i chemii. To w tym samym laboratorium Irene i Frédéric Joliot-Curie odkryli w 1934 r. Sztuczną radioaktywność, która przyniosła im Nagrodę Nobla w dziedzinie chemii w 1935 r.
Muzeum stara się przedstawić historię najważniejszych etapów odkrywczych Marii oraz Pierre Curie oraz ich potomków, słynnej rodziny 5 nagród Nobla! Marie Curie do tej pory pozostaje jedyną kobietą, która otrzymała dwie, i jedyną osobą, która ma dwa Noble w dwóch różnych dyscyplinach naukowych.
W centralnej gablocie znajdują się przywrócone instrumenty metody Curie, metody miara radioaktywności udoskonalona przez Pierre’a i Marie Curie w 1898 roku. W tej części przedstawiono także laboratorium chemiczne i biuro zajmowane przez Marie Curie w ciągu ostatnich dwudziestu lat jej życia.
W muzeum znajdziesz dużo zdjęć, oryginalnych rękopisów i archiwów oraz wycinek z gazet z okresu życia rodziny Curie. Można także zainteresować się panelem opowiadającym o wizycie słynnej noblistki w Stanach Zjednoczonych w 1921 r., kiedy zaoferowano jej 1 gram radu (o wartości 100 000 USD).
Adres:
1 rue Pierre et Marie Curie – 75005 Paris
Dojazd:
- RER B przystanek Luxembourg
- Metro linia 7 przystanek Place Monge
Godziny otwarcia:
Od środy do soboty od godziny 13 do 17
[…] Obejrzeć gabinet Marii Skłodowskiej-Curie […]
[…] Muzeum Marii Curie w Paryżu […]