Oszustwa w Paryżu: Jak złodzieje nabierają turystów?

Paryż, miasto miłości i światła, przyciąga rocznie miliony turystów z całego świata. Niestety, tak samo jak jest pełne romantycznych uliczek i historycznych zabytków, Paryż jest również miejscem, gdzie można spotkać oszustów i złodziei czyhających na nieświadomych turystów. W tym artykule omówię najczęstsze oszustwa, na które możesz się natknąć w Paryżu oraz podpowiem, jak się przed nimi uchronić. Oszustwa w Paryżu: Jak złodzieje nabierają turystów.

Jeśli wybierasz się do Paryża to kup mój autorski przewodnik, który już od pierwszej wizyty w mieście miłości pozwoli Ci zaoszczędzić!

Najczęstsze oszustwa w Paryżu czyli jak złodzieje nabierają turystów

1. Oszustwo z bransoletką na Montmartre

Jednym z najczęstszych oszustw, na jakie możesz natknąć się zwłaszcza w okolicach Montmartre, jest oszustwo z bransoletką. Mężczyźni (często podszywający się pod artystów) podchodzą do turystów i próbują założyć im na nadgarstek bransoletkę. Kiedy już znajdzie się ona na Twojej ręce, żądają zapłaty, często wysokiej kwoty.

Jak się uchronić: Zawsze trzymaj ręce blisko ciała i stanowczo odmów, jeśli ktoś próbuje założyć Ci bransoletkę.

Oszustwa w Paryżu: Jak złodzieje nabierają turystów?
Oszustwa w Paryżu: Jak złodzieje nabierają turystów?

2. Zbierania podpisów pod petycjami

Innym popularnym oszustwem są fałszywe petycje. Młode osoby, często dziewczęta, proszą o podpisanie petycji, twierdząc, że to na rzecz jakiejś szczytnej sprawy. Gdy tylko podpiszesz, zostajesz poproszony o datek lub złodzieje wykorzystują moment nieuwagi, by Cię okraść.

Jak się uchronić: Unikaj podpisywania jakichkolwiek petycji na ulicy, zwłaszcza jeśli podchodzą do Ciebie nieznajomi.

3. Sztuczka z pierścionkiem

Kolejne popularne oszustwo to „znaleziony pierścionek”. Ktoś podchodzi do Ciebie, twierdząc, że znalazł na ziemi złoty pierścionek i oferuje Ci go za symboliczną kwotę. W rzeczywistości pierścionek jest bezwartościowy.

Jak się uchronić: Nigdy nie przyjmuj „znalezionych” przedmiotów od nieznajomych.

4. Fałszywi policjanci

Czasem oszuści podszywają się pod policjantów, prosząc o pokazanie dokumentów lub portfela pod pretekstem kontroli. W trakcie „kontroli” kradną pieniądze lub karty kredytowe.

Jak się uchronić: Zawsze proś o okazanie legitymacji służbowej. Prawdziwi policjanci rzadko proszą o takie rzeczy bez powodu i zawsze mają identyfikatory.

5. Kieszonkowcy w tłumie

Kieszonkowcy są wszędzie, szczególnie w miejscach turystycznych jak Wieża Eiffla, Luwr, czy w metrze. Działają w grupach i korzystają z zamieszania, by okraść nieświadomych turystów. Często są to grupy młodych dziewczyn, które bez potrzeby zbliżają się bardzo blisko ludzi.

Jak się uchronić: Trzymaj wartościowe przedmioty w wewnętrznych kieszeniach i uważaj na tłumy. Używaj torebek na pasku przełożonym przez ciało. Plecak także trzymaj z przodu, zwłaszcza w metrze.

Jak się uchronić przed oszustami?

Bądź czujny

Najważniejsze to być czujnym i świadomym swojego otoczenia. Unikaj podejrzanie wyglądających osób i sytuacji, które mogą wydawać się zbyt piękne, aby były prawdziwe.

Używaj wewnętrznych kieszeni

Przechowuj swoje wartościowe przedmioty w miejscach, które są trudniejsze do dostępu dla złodziei, takich jak wewnętrzne kieszenie.

Trzymaj torby i plecaki blisko siebie

Zawsze trzymaj swoje torby i plecaki blisko ciała i z zamkniętymi zamkami. W tłumie trzymaj je przed sobą.

Uważaj na tłumy

Kieszonkowcy działają głównie w tłumach, więc bądź szczególnie ostrożny w zatłoczonych miejscach.

Korzystaj z sejfów w hotelach

W hotelu przechowuj swoje dokumenty, bilety lotnicze i dodatkowe gotówkę w sejfie.

Podsumowanie

Podróżowanie do Paryża może być niezwykłą przygodą, ale ważne jest, aby być świadomym potencjalnych zagrożeń i wiedzieć, jak się przed nimi bronić. Zachowaj czujność, przestrzegaj powyższych wskazówek i ciesz się bezpiecznym pobytem w jednym z najpiękniejszych miast na świecie.

Potrzebujesz biletów na paryskie atrakcje? Z pewnością znajdziesz je tutaj:

Więcej ciekawe rzeczy do zrobienia w Paryżu

Potrzebujesz paryskiego hotelu lub apartamentu w czasie wizyty w Paryżu?

Booking.com

Przeczytaj także: Najpiękniejsze Miejsca na Wiosnę, które Musisz Odkryć w ParyżuParis City Museum Pass – Niezbędny przewodnik po atrakcjach Paryża oraz Darmowe poradniki po Paryżu i Francji dla planujących wizytę.