Fontainebleau

Dawny pałac królewski usytuowany w Fontainebleau to perełka wśród zamków. Architektura i wystrój przypominają mniej zatłoczoną wersje Wersalu.

Położenie Fontainebleau

Francuskie zamki to nie tylko słynne zamki nad Loarą. Niecałe 60 km od Paryża znajdziemy przepiękny pałac królewski zamieszkany przez wielu władców Francji. Wjeżdżając do centrum miasteczka Fontainebleau, perła tego miejsca ukarze się nam w całej swojej odsłonie.

Zamek Fontainebleau - okolice Paryża
Zamek Fontainebleau – okolice Paryża

Zamek Fontainebleau – informacje

Pierwotny zamek myśliwski z X-go wieku, Franciszek I-wszy przekształcił w prawdziwy pałac 600 lat później. Miejsce upiększane było przez kolejnych królów. Ludwik XIII stworzył unikalne schody (Wielkie Schody) na zewnątrz budynku, z kolei Henryk IV znacznie zamek poszerzył. Franciszek zgromadził tam rzeźby i obrazy (w tym dzieło „Mona Lisa”), które wywarły ogromny wpływ na sztukę francuską w XVI wieku.

Choć królowie Francji zawsze zamieszkiwali inne zamki (LuwrWersal), chętnie spędzali czas w tym pałacu na polowaniach. Dopiero Napoleon wybrał pałac na swoja główną rezydencję. Jednak Fontainbleau było w tym czasie splądrowany po rewolucji francuskiej i wymagał renowacji. Rezydencja przebudowana została przez najlepszych architektów i wtedy Napoleon mógł świętować tam swoje zwycięstwa.

4 Muzea w Fontainebleau

Pałac jest siedzibą Muzeum Napoleona I-go, Chińskiego Muzeum Cesarzowej Eugenii, Galerii Obrazów oraz Galerii Mebli. Placówki są ze sobą połączone, zwiedza się je na jednym bilecie. W cenie jest także audio guide w języku polskim.

Zamek Fontainebleau
Fontainebleau

Ogrody Fontainebleau

Wokół pałacu rozciąga się 130 akrowy park, do którego wejście jest darmowe. Rozmieszczając różne budynki między czterema głównymi dziedzińcami i trzema ogrodami, zamek Fontainebleau wyrównuje swoje długie fasady architektury i ogrodami z różnych epok.

Ogrody przy pałacu Fontainebleau zachowały się w formie, nadanej im przez nadwornego architekta krajobrazu Ludwika XIV – André Le Nôtre’a. To on zaprojektował również ogrody w Wersalu oraz Park de Sceaux. Staw z pawilonem wybudowanym dla Ludwika XIV służył dworskim rozrywkom i to tam spędzano gorące popołudnia. Przepiękne fontanny, zielone aleje, rzadkie gatunki drzew nadają piękności temu miejscu.

Ogrody w Fontainebleau składają się z 4-ech części:

  • Ogrody Diany – najmniejsza część, której nazwa pochodzi od pomnika Diany
  • Ogrody angielskie – inaczej nazywane Pine Garden
  • Ogrody Parterowe – największy w Europie formalny ogród francuski
  • Ogromny park
Zamek Fontainebleau
Zamek Fontainebleau – okolice Paryża

Dlaczego warto zwiedzić Fontainebleau?

Fontainebleau jest przepięknym miejscem, który przypomina Wersal. Jednak jest tam o wiele bardziej przyjemnie, gdyż nie ma tłumów, kolejek i można w spokoju skorzystać z uroków tego miejsca.

Znacie tą polską piosenkę “W drodze do Fontainebleau“?:
Nawet nam nieźle szło, 
Pół europy przejechał stary grat
W drodze do Fontainebleau
Szampan był piwo szkło,
Zawrót głowy to było właśnie to.

Przydatne informacje

Adres: Place Charles de Gaulle, 77300 Fontainebleau, Francja

Godziny otwarcia: Codziennie oprócz wtorków od 09:30 – 19:00.

Cena: 17€

Dojazd:  Gare de Lyon > Gare de Fontainebleau-Avon – podróż trwa około 40 minut.

Poczytajcie więcej na oficjalnej stronie zamku: http://www.chateaudefontainebleau.fr.

Polecam także przeczytać artykuł o Wersalu.