Paryż lista obowiązkowych miejsc do zobaczenia

Co trzeba zwiedzić w Paryżu w czasie wizyty w stolicy Francji? Top 13 Głównych Atrakcji Turystycznych w Paryżu

Paryż, miasto świateł, od wieków przyciąga turystów z całego świata swoim niepowtarzalnym urokiem, kulturą i historią. Stolica Francji oferuje mnóstwo miejsc do odkrycia, które zachwycają zarówno miłośników sztuki, historii, jak i tych, którzy szukają romantycznych zakątków. W naszym przewodniku na 2024 rok przedstawiamy top 13 głównych atrakcji turystycznych, które koniecznie musisz zobaczyć podczas wizyty w Paryżu. Niezależnie od tego, czy jesteś tu pierwszy raz, czy wracasz po raz kolejny, te miejsca na pewno dostarczą Ci niezapomnianych wrażeń.

Zapraszamy do odkrycia najlepszych miejsc, które sprawią, że zakochasz się w Paryżu na nowo!


Potrzebujesz biletów na paryskie atrakcje? Z pewnością znajdziesz je tutaj:

1. Luwr

Co zobaczyć w Paryżu
Top 13 Głównych Atrakcji Turystycznych w Paryżu

Największe muzeum na świecie to obowiązkowy punkt zwiedzania Paryża. Luwr jest ogromny, dlatego warto wybrać jedną z części muzeum jeśli masz jedynie kilka godzin na zwiedzanie. W przeciwnym razie należy poświęcić cały dzień, aby zobaczyć jak najwięcej cennych dzieł.

Jeśli nie chcesz zwiedzać muzeum to polecam i tak udać się pod Luwr, aby zobaczyć piekne budynki oraz szklaną piramidę Luwru.

2. Muzeum Orsay

Muzeum Orsay w Paryżu
Muzeum Orsay w Paryżu

Dawny dworzec kolejowy obecnie mieści jedne z najznakomitszych dzieł na świecie. Kolekcja muzeum składa się ze zbiorów malarstwa, rzeźby, fotografii i grafiki, jednak największym powodzeniem cieszą się dzieła impresjonistów. Oprócz Paula Cézanne’a w Musée d’Orsay można zobaczyć dzieła Gustave’a Courbeta, Paula Gaugina, Édouarda Maneta, Claude’a Moneta, Auguste’a Rodina, Auguste’a Renoir  czy Vincenta Van Gogha.

Jeśli wybierasz się do Paryża to kup mój autorski przewodnik, który już od pierwszej wyzyty w mieście miłości pozwoli Ci zaoszczędzić! Szczególnie wskazówki dotyczące restauracji pozwolą znaleźć ciekawe i niedrogie miejsca, a przy tym nie wydać wiele.

3. Wieża Eiffla

Wieża EIffla w Paryżu
Wieża EIffla w Paryżu

Tej Pani nie trzeba przedstawiać! Najczęściej odwiedzany płatny zabytek świata to symbol nie tylko Paryża, ale także całej Francji. Oczywiście musi być wysoko na Twojej liście, do zobaczenia zarówno w dzień, jak i w nocy. Wieżę Eiffla można oglądać z różnych miejsc Paryża. Jeśli masz większy budżet to polecam zarezrwować pokój w hotelu z widokiem na ten kultowy zabytek. Listę takich hoteli znajdziesz tutaj.

4. Panteon

Panteon w Paryżu

Paryski Panteon to wspaniały zabytek architektoniczny, który obecnie jest mauzoleum najsłynniejszych Francuzów, w tym Mari Skłodowskiej-Curie.

5. Centrum Pompidou

Muzuem sztuki współczesnej w Paryżu

Centrum Pompidou to nie tylko Narodowe Muzeum Sztuki Współczesnej we Francji, ale także największe muzeum sztuki współczesnej w Europie! Budynek ma aż 5 pięter, a z samej góry przepięknie widać cały Paryż.

6. Ogrody Tuileries

Co zwiedzać w Paryżu
Co zwiedzać w Paryżu

Mój ulubiony paryski park, z którego widać wszystkie najważniejsze zabytki stolicy Francji. Ogrody Tuileries to idealnie miejsce na spacer, na kawę, na poczytanie książki czy po prostu na odpoczynek przy jednej z tamtejszych fontann.

7. Kaplica Saint Chapelle

Relikwiarz w Sainte Chapelle
Relikwiarz w Sainte Chapelle

Saint Chapelle to dwupiętrowa kaplica z XIII wieku. Na 15 oknach, każdy o wysokosci 15 metrów znajdują się witraże przestawiająće 1113 scen ze Starego i Nowego Testamentu. Jest to miejsce jedyne w swoim rodzaju.

8. Katedra Notre Dame

Zwiedzanie Paryża
Zwiedzanie Paryża

Katedry Notre Dame nadal nie może zwiedzać w środku, ale robi ona również ogromne wrażenie nawet na zewnątrz. Spacer wkoło katedry zabierze ci dobre 2 godziny, gdyż ten zabytek można obejść i oglądać z różnych stron.

9. Ogrody Luksemburskie

Zwiedzanie Paryża
Zwiedzanie Paryża

Ulubione miejsce Paryżan znajdujące się w samym centrum miasta. Przepiękne ogrody z Fontanną Medyceuszów to idealne miejsce na odpoczynek w trakcie zwiedzania Paryża.

10. Montmartre

Paryż lista obowiązkowych miejsc do zobaczenia
Paryż lista obowiązkowych miejsc do zobaczenia

Najbardziej romantyczna dzielnica Paryża, a zarazem miejsce spotkań wszystkich paryskich artystów. Ze wzgórza Montmartre zobaczysz przepiękny widok na cały Paryż, a w pobliskich kawiarniach na pewno nie będziesz się nudzić.

11. Sekwana

Paryż lista obowiązkowych miejsc do zobaczenia
Paryż lista obowiązkowych miejsc do zobaczenia

Spacer wzdłuż brzegów Sekwany jest tak cudowny, że nadbrzeża tej rzeki zostały wpisane do Światowej Listy Unesco! Spacer warto rozpocząć w okolicy Katedry Notre Dame lub pod Mostem Aleksandra. Ciekawą opcją jest także rejs statkiem po Sekwanie, w czasie którego zobaczymy większość paryskich zabytków z zupełnie innej perspektywy. Rejsy można wykupić w ciągu dnia lub wieczorem i z kolacją lub bez.

12. Muzeum Rodin

Moje ulubione paryskie muzeum, które ma wiele dzieł znajomitego Augusta Rodin. Co ciekawe muzeum mieści się częściowo wewnątrz budynki, a częściowo w ogrodzie.

Przestawiłam miejsca, które obowiązkowo muszą znaleźć się na liście do zobaczenia w trakcie wizyty w Paryżu. Oczywiście stolica Francji to miejsce, w którym znajduje się wiele różnych muzeów, ciekawych parków, przepysznych restauracji czy ciekawych atrakcji. Wszystkie atrakcje Paryża możesz też zobaczyć na wycieczce z ITAKĄ.

Jeśli ten wpis był dla Ciebie przydatny to będzie mi miło, jeśli postawisz mi wirtualną kawę poniżej:

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Co robić za darmo w Paryżu?

Przeczytaj także: Najpiękniejsze Miejsca na Wiosnę, które Musisz Odkryć w ParyżuParis City Museum Pass – Niezbędny przewodnik po atrakcjach Paryża oraz Darmowe poradniki po Paryżu i Francji dla planujących wizytę.

Więcej ciekawe rzeczy do zrobienia w Paryżu