Muzeum Orsay w Paryżu

W samym centrum Paryża, po lewej stronie Sekwany i na wprost Ogrodów Tuileries koło Luwru znajduje się galeria sztuki francuskiej XIX i XX wieku – Muzeum Orsay. Miejsce odwiedzane przez ponad 4 miliony osób rocznie należy do najsłynniejszych muzeów w Paryżu. 

Wejście do Muzeum Orsay
Wejście do Muzeum Orsay

Z budynkiem muzeum wiążę się ponad stuletnia historia. Pod koniec XIX wieku teren ten zakupiono w cely budowy dworca kolejowego. Nowy budynek zaprojektował Victor Lalouxa, a jego zadaniem było stworzenie miejsca wpisującego się w elegancką dzielnicę Paryża. W ten sposób powstał obecny budynek z eklektyczną fasadą, szklanym dachem oraz dwoma ogromnymi zegarami, które zachowały się do dziś.

Zegar główny w Muzeum Orsay
Zegar główny w Muzeum Orsay

Inauguracja odbyła się w 1900 roku podczas wystawy światowej, w tym samym czasie jak Grand i Petit Palais czy Wieża Eiffla

Plac przed wejściem do Muzeum Orsay
Plac przed wejściem do Muzeum Orsay

Niestety budynek służył jako dworzec jedynie przez 39 lat, gdyż z powodu zmiany długości pociągów, nie mieściły się one w dworcu d’Orsay. Przez kolejne lata budynek miał wiele ról, mieścił się tam teatr Renault-Barrault, później dom aukcyjny Druot, a także nakręcono tam wiele filmów. 

Muzeum Orsay w Paryżu
Muzeum Orsay w Paryżu

Plany zburzenia budynku napotkały się ze sprzeciwem Paryżan, dlatego w 1978 roku wpisano go na listę zabytków. Kilka lat poźniej zaczęto realizować pomysł stworzenia tam muzeum sztuki XIX wieku, którymi kierował architekt Gae Aulenti.

Widok na Luwr zza zegara w Muzeum Orsay
Widok na Luwr zza zegara w Muzeum Orsay

Otwarcia Musée d’Orsay dokonał prezydent François Mitterrand 1 grudnia 1986 roku.

Selfie z zegarem w Muzeum Orsay
Selfie z zegarem w Muzeum Orsay

Kolekcja muzeum składa się ze zbiorów malarstwa, rzeźby, fotografii i grafiki, jednak największym powodzeniem cieszą się dzieła impresjonistów.

Co właściwie znaczy Orsay? To typ buta, pantofelka, który zakrywa tył stopy i palce, ale odkrywa stopę po bokach. Może być na obcasie lub na płasko.

Statua Wolności z Muzeum Orsay
Statua Wolności w Muzeum Orsay

W muzeum można podziwiać dzieła wielu znanych artystów, o których słyszałam wiele razy, a nigdy nie spodziewałam się ujrzeć na żywo. Pamiętam jak pisałam kilkustronnicową pracę o Paula Cézanne w szkole podstawowej i jak abstrakcyjna była myśl o ujrzeniu jego oryginalnych dzieł w Paryżu. Dlatego oglądając obrazy wielkich impresjonistów, a szczególnie Cézanne’a w moim przypadku, było to dla mnie niesamowitym przeżyciem.

Muzeum Orsay w Paryżu
Muzeum Orsay w Paryżu

Oprócz Paula Cézanne’a w Musée d’Orsay można zobaczyć dzieła Gustave’a Courbeta, Paula Gaugina, Édouarda Maneta, Claude’a Moneta, Auguste’a Rodina, Auguste’a Renoir  czy Vincenta Van Gogha.

Kobiety w Ogrodzie autorstwa Claude Monet'a w Muzeum Orsay
Kobiety w Ogrodzie autorstwa Claude Monet’a w Muzeum Orsay

Do najsłynniejszych eskponatów należą obrazy Autoportret i Gwiaździsta noc nad Rodanem Van Gogha, Śniadanie na trawie Maneta,  Tahitańskie kobiety na plaży Paul Gauguin czy cykl Katedra w Rouen Moneta. 

Autoportret Vincent van Gogh w Muzeum Orsay
Autoportret Vincent van Gogh w Muzeum Orsay

Muzeum Orsay ma 3 piętra i każde podzielone jest na inną część w zależności od czasu tworzenia artystów oraz rodzaju sztuki. 

Safo z Lesbos, Muzeum Orsay
Safo z Lesbos, Muzeum Orsay

Muzeum Orsay to galeria sztuki z dziełami wybitnych artystów, ale to także przepiękny budynek z kawiarnią z widokiem na Luwr. Na spokojne obejrzenie wszystkich dzieł wystarczy poświęcić parę godzin i jest to naprawdę zwiedzanie z przyjemnością.

Widok na Sekwanę z balkony w Muzeum Orsay
Widok na Sekwanę z balkony w Muzeum Orsay
Vivante Muzeum Orsay w Paryżu
Vivante Muzeum Orsay w Paryżu
Przydatne informacje

Jak dojechać:

  • metro 12, przystanek: Solférino
  • Rer C, przystanek: Musée d’Orsay

Bilety:

  • bilet normalny 12€
  • bilet ulgowy 9€

Godziny otwarcia:

Codziennie oprócz poniedziałków od 9.30 do 18.00, w czwartki do 21.45

Adres:

62, rue de Lille, 75343 Paris Cedex 07

Więcej informacji na oficjalnej stronie muzeum.