Ogrody Tuileries

Ogrody Tuileries to to jedno z najpiękniejszych miejsc w Paryżu. Z Jardins des Tuileries można zobaczyć wszystkie najsłynniejsze zabytki miasta – Luwr, Wieżę Eiffla i Łuk Triumfalny.

Ogrody Tuileries koło Luwru

Nazwa Jardins des Tuileries

Nazwa ogrodu pochodzi od starej fabryki cegieł (fr. Tuile), która została zbudowana w tym samym miejscu. W XVI wieku teren został zakupiony przez królową Katarzynę Medycejską w celu zbudowania pałacu z ogrodami w stylu włoskim.

Ogrody Tuileries w Paryżu
Ogrody Tuileries w Paryżu, widok na Luwr

Król Luis XIV szybko narzucił swój porządek na Ogrody Tuileries. Jego architekci, Louis Le Vau i François d’Orbay, ostatecznie ukończyli Pałac Tuileries, tworząc prawdziwą rezydencję królewską.”

Łuk Triumfalny Karuzeli w Ogrodach Tuileries
Łuk Triumfalny Karuzeli w Ogrodach Tuileries

Ten sam król zatrudnił również architekta krajobrazu, André Le Nôtre, który zaprojektował cały ogród, przekształcając Tuileries w formalny ogród à la française, oparty na symetrii, porządku i długich perspektywach. Dzięki niemu możemy podziwiać dzisiejsze ogrody.

Ogrody Tuileries kolo Luwru
Ogrody Tuileries kolo Luwru

Ogrody Tuileries łączą Luwr z Place de la Concorde, który jest początkiem najsłynniejszej paryskiej ulicy – Pól Elizejskich.

Jedna z fontann w Ogrodach Tuileries
Jedna z fontann w Ogrodach Tuileries

W ogrodzie Tuileries można spędzić całe popołudnie odkrywając wiele oryginalnych posągów, czytając książkę przy jednej z fontann czy odpoczywając na trawie i podziwiając widoki. Można też napić się kawy w jednej z kawiarni na świeżym powietrzu. Ogrody kryją wiele ciekawych zakątków, a latem znajdziecie tam wesołe miasteczko. Jestem pewna, że zawsze będziecie chcieli tam wrócić, z pewnością nie będziecie mieć dość tego miejsca!

Ogrody Tuileries - ogrody koło Luwru
Ogrody Tuileries – prawa strona ogrodów

Także wieczorne zwiedzanie ogrodów jest całkiem interesujące i ukaże wam inną stronę, bardziej romantyczną stronę tego miejsca.

Ogrody Tuileries w nocy
Ogrody Tuileries w nocy

Dojazd:

  • Metro Linia 1 – przystanek Concorde or Tuileries
  • Pociąg RER C – przystanek Musée d’Orsay

Ceny:

Wejście do ogrodów jest całkowicie darmowe.  

Ogrody Tuileries są czynne cały dzień od 7 rano aż do późnego wieczora latem ( godz. 21).  

Więcej info tutaj.