Eiffel Tower in Paris amazing view from Trocadero

Co warto wiedzieć rozważając osiedlenie się w stolicy Francji? Przeprowadzka do Paryża.

Moja historia

Pierwszy raz przyjechałam do Paryża w 2015 roku na 3 dni i od razu zakochałam się w tym mieście! Zwiedzanie stolicy Francji było jak spełnienie marzeń. Kiedy byłam nastolatką, każdy chciał pojechać do Paryża, zrobić zdjęcie pod Wieżą Eiffla, zwiedzić Luwr, zobaczyć obrazy Picassa na żywo, poczuć się jak dziecko będąc w Disneylandzie.

Bazylika Sacre Coeur
Bazylika Sacre Coeur

Wtedy nawet o tym nie śniłam! Pochodzę z małego miasteczka, z naszymi zarobkami i słabą walutą, wyjazd do Francji był kosztownym wydatkiem, szczególnie na tamte możliwości. Na szczęście z biegiem czasu sytuacja w Polsce się zmieniła i mimo, że wciąż pozostajemy w tyle za wieloma krajami europejskimi i nie zarabiamy w euro, możemy wyjechać za granicę i odwiedzić nawet nie tanie miasta, takie jak Paryż. Jednak nawet kiedy przyjechałam tu we wrześniu 2015 roku, nie wyobrażałam sobie, że już  półtora roku później będę mieszkać w tym niesamowitym mieście!

Przeprowadziłam się do Paryża 1 stycznia 2017 r. z najbardziej romantycznego powodu jaki może istnieć – znalazłam tu miłość mojego życia. Po roku wspólnego odwiedzania się, zdecydowaliśmy, że czas zamieszkać razem, w Polsce lub we Francji. Stanęło na Paryżu, ze względu na większe możliwości kariery i rozwoju.

Znajomość języka francuskiego

Jednak przeceniałam swoje szanse na znalezienie tutaj pracy bez znajomości francuskiego – nawet znajomość angielskiego, polskiego i hiszpańskiego nie była wystarczająco dobra. Francuzi nie lubią używać innych języków niż ich własny i często nie potrafią. Zwykle słyszę, jak mówią “Nous sommes nul en anglais” (Nasz angielski to zero) i niestety taka jest prawda. Nie miałam innego wyjścia, jak szybko nauczyć się francuskiego, aby stać się niezależną i móc cokolwiek załatwić w urzędach czy w życiu codziennym. Uwierzcie mi, we Francji panuje mega biurokracjia, mimo że nie sądziłam, że może być gorzej niż w Polsce. Jeśli chce się tutaj zostać, trzeba załatwiać dużo administracyjnych spraw, a do tego wszędzie potrzebny jest francuski.

Widok na Paryż z balona
Widok na Paryż z balona
Wieża Eiffla widoczna w Trocadero
Przeprowadzka do Paryża

Osiedlenie się w nowym miejscu i rozpoczęcie nowego życia nigdy nie jest łatwą decyzją, nawet jeśli masz wiele powodów, by się przeprowadzić. Całkowicie zmieniając życie, pozostawiając wszystko za sobą – pracę, przyjaciół, rodzinę i zaczęcie od samego początku, to wyzwanie, którego nie każdy chce się podjąć. I dla mnie nie było to łatwe. Oczywiście miałam mojego ukochanego, który mnie wspierał, ale ciągle pracował i czułam się samotna przez większość czasu.

Mieszkanie w Paryżu

Poza tym mieszkanie w samym Paryżu jest nie tylko męczące ze względu na ciągłe korki i tłumy turystów, ale także drogie. Dlatego postanowiliśmy poszukać mieszkanka w okolicach Paryża zamiast płacić wysoki czynsz za niewielką klitkę w centrum. Za cenę kawalerki w Paryżu mamy 4-pokojowe mieszkanie w spokojnej okolicy, dość blisko metra i z widokiem na Wieżę Eiffla! Wieża jest trochę daleko, ale wyraźnie widoczna. Zawsze cieszę się, gdy spoglądam przez okno i ją widzę, zwłaszcza gdy błyszczy o pełnych godzinach! Mieszkamy na przedmieściach Paryża, 20 minut metrem od centrum. Tak, nie mieszkam w samym mieście, ale uwierzcie mi, nie mogłabym. Przede wszystkim, stolica Francji jest bardzo turystycznym miejscem, zawsze zatłoczonym i pełnym turystów z całego świata szukających właściwej drogi lub linii metra. Mając możliwość dojazdu kiedy tylko zapragnę, a tym samym mieszkając w spokojnej okolicy, czuje się bardziej komfortowo. Przygotowałam wpis o formalnościach przy wynajęciu mieszkania we Francji.

Syndrom dużego miasta

Uwielbiam jeździć do Paryża, co robię praktycznie codziennie. Jednak na początku mojego pobytu trochę bałam się jeździć tam sama, żeby nie zgubić się w jednej z linii metra czy w małych uliczkach miasta. Jednak gdy tylko zdobyłam się na odwagę, aby udać się na zwiedzanie Paryża sama, od razu poczułam się pewnie i zobaczyłam jak łatwe może być poruszanie się po tym wielkim mieście! Od tego czasu większość swoich dni spędzałam odwiedzając muzea, spacerując w parkach i próbując nowych potraw w miejscowych knajpkach. Chętnie dzielę się na blog informacjami co warto zobaczyć i wskazówkami jak najlepiej zwiedzać stolicę Francji.

Łuk Triumfalny na Polach Elizejskich w Paryżu
Łuk Triumfalny na Polach Elizejskich w Paryżu

W ciągu pierwszego roku mojego pobytu we Francji, jako aktywna turystka, objechałam większość muzeów i parków paryskich, co nazywam dużym sukcesem (wierzcie mi, tutaj naprawdę jest co zobaczyć!). Na kursach francuskiego spotkałam wiele osób, które pomimo lat spędzonych w stolicy Francji, nigdy nie odwiedzili nawet Katedry Notre Dame, nie wspominając o żadnych muzeach. Jeden z moich przyjaciół, który mieszkał tu przez 8 lat i niedługo się wyprowadza, dopiero niedawno po raz pierwszy pojechał do Luwru i paru innych “oczywistych” miejsc. Oczywiście, kiedy gdzieś mieszkamy, zwykle nie zachowujemy się jak turyści i nie wybieramy się na wielkie zwiedzanie, ale ja właśnie to robiłam przez cały zeszły rok!

Dlatego mogę powiedzieć, że znam Paryż bardzo dobrze i chciałabym podzielić się z nami tą wiedzą 🙂

Zapraszam do Miasta Miłości, nie pożałujecie!