Bilety wstępu do atrakcji w Paryżu: Saint Chapelle

Wrażenia, których doświadczyłam po wejściu na pierwsze piętro kaplicy są niezapomniane, bo Sainte Chapelle to istna brama do nieba.

Witraże w Sainte Chapelle
Witraże w Sainte Chapelle

Położenie Świętej Kaplicy

Właściwie to moja mama widziała w telewizji program o Świętej Kaplicy i opowiedziała mi o tym w trakcie swojej wizyty w Paryżu. Wcześniej nie zdawałam sobie sprawy z istnienia tego niesamowitego miejsca. Za każdym razem, gdy widziałam długą kolejkę ludzi czekających przy wejściu do budynku Sainte Chapelle, myślałam, że to kolejka do La Conciergerie, więzienia, w którym Maria Antonina była przetrzymywana przed swoją egzekucją. Okazało się, że są tam dwa różne zabytki, które warto zwiedzić. Jeden znajduje się zaraz obok drugiego i są dwie osobne kolejki do ich wejścia. Jednak można kupić bilet łączony za 15 euro i zwiedzić oba zabytki za jednym razem. W momencie, gdy dowiedziałam się o tym nowym miejscu, od razu poszłam je zobaczyć!

Sainte Chapelle
Sainte Chapelle

Historia Świętej Kaplicy

Święta kaplica została zbudowana w XIII wieku przez Ludwika IX, aby pomieścić kolekcję świętych relikwii, które kupił od łacińskiego cesarza Konstantynopola. W dużym relikwiarzu pośrodku kaplicy znajdowało się 22 relikwie Męki Pańskiej, wśród nich fragment Świętego Krzyża i Korony Cierniowej. Zostały one zaprezentowane mieszkańcom Paryża podczas uroczystości, a zaraz po tym przeniesione do Sainte Chapelle, do której dostęp miał tylko król. Obecnie są przechowywane w skarbcu katedry Notre Dame.

Relikwiarz w Sainte Chapelle
Relikwiarz w Sainte Chapelle

Gotycki budynek został zbudowany w centrum miasta, tuż obok królewskiego Palais de la Cité na Île de la Cité, znanego obecnie jako La Conciergerie. Ma dwa piętra i balkon. Parter został wykonany dla członków domu królewskiego. Natomiast piętro, połączone z pokojami króla prywatnego, zostało utworzone wyłącznie dla rodziny królewskiej. Ta kondygnacja, składająca się głównie z witraży, sprawia wrażenie, że jesteśmy w świętym miejscu, u wejścia do bram niebios.

Stained glass windows in Sainte Chapelle
Witraże w Sainte Chapelle

„Oszałamiające witraże. Ustawione na 15 oknach, każde o wysokości 15 metrów, witraże przedstawiają 1113 scen ze Starego i Nowego Testamentu, opowiadających historię świata, aż do przybycia relikwii w Paryżu”.

Balkon w Sainte Chapelle
Balkon w Sainte Chapelle

Wizyta w Sainte Chapelle to niezapomniane przeżycie!

Przydatne informacje:

Możesz kupić bilet z wejściem do La Conciergerie – to tylko 5€ więcej, a unikniesz stania drugi raz w kolejce. Zaraz po wejściu do Świętej Kaplicy należy iść bezpośrednio do wejścia do starego więzienia.

Zawsze jest długa kolejka, aby wejść do Sainte Chapelle, więc przygotujcie się na co najmniej 45 minut oczekiwania (nawet deszcz nie zniechęca ludzi).

Godziny otwarcia:

9: 00–17: 00 (w zależności od sezonu)

Ceny:

Bilet dla dorosłych do Sainte Chapelle: 10 €
Bilet dla dorosłych do Sainte Chapelle i La Conciergerie: 15 €

Dojazd:

Linia metra 4 – stacja Cité
Rer B, C – stacja Sainte-Michel Notre-Dame

Adres:

8 Boulevard du Palais
75001 Paryż

Sprawdź więcej informacji na oficjalnej stronie Sainte Chapelle.

Zobacz też: Le Petit Palais.