Gastronomia francuska

We Francji jedzenie to celebracja posiłku, który został starannie przygotowany przez szefa kuchni od wyselekcjonowania produktów po idealną prezentację dania.

Dlatego kuchnia francuska należy do najlepszych na świecie. W 2010 roku została wpisana przez UNESCO na listę reprezentatywnego niematerialnego dziedzictwa kulturowego ludzkości.

Tajemnice francuskiej gastronomii

Jakie są sekrety francuskiej kuchni, dzięki którym znalazła się ona na liście UNESCO? Typowy francuski posiłek to prawdziwa ceremonia. Rozpoczyna się przystawką, a kończy trawieniem, pomiędzy nimi znajdują się co najmniej cztery dania: przystawka, danie główne, ser i deser. A do tego oczywiście chleb i wino!

Stosowanie świeżych, lokalnych i sezonowych produktów

We francuskiej restauracji z prawdziwego zdarzenia główny kucharz udaje się rano na lokalny targ i uważnie wybiera produkty najwyższej klasy. Później w tych wyselekcjonowanych produktów z pasją przyrządza wykwintne dania.

Gastronomia francuska
Gastronomia francuska

Wyselekcjonowane dania dnia

W każdej szanującej się restauracji codziennie znajdziemy inne danie dnia. Jego wybór często zależy od produktów, ktróre uda się kucharzowi kupić rano na targu. Oczywiście menu na lunch i menu obiadowe jest zazwyczaj inne.

Jeśli wybierasz się do Paryża to kup mój autorski przewodnik, który już od pierwszej wyzyty w mieście miłości pozwoli Ci zaoszczędzić! Szczególnie wskazówki dotyczące restauracji pozwolą znaleźć ciekawe i niedrogie miejsca, a przy tym nie wydać wiele.

Staranny dobór potraw odzwierciedlających różnorodność Francji i jej regionów

Od Normandii po Prowansję, od Bretanii po Alzację, przez Burgundię, Szampanię aż po Korsykę. Dzięki gastronomii każdego regionu można poznać całą różnorodność i bogactwo terytorium Francji. To one zapraszają nas do degustacji ich specjałów, ich kuchni, wina, deserów.

Kuchnia francuska
Kuchnia francuska

Pasja szefa kuchni

Bycie kucharzem we Francji to prawdziwa pasja. To nie tylko przygotowywanie tradycyjnych dań, ale przede wszystkim dodawanie “pepsu” do każdej potrawy czyli dodatkowego dotyku, który uczyni je oryginalnymi. To także ciężka praca, chyba jedna z najtrudniejszych w tym kraju. Dzień zaczyna się wczesnym świtem, aby starannie wybrać idealne produkty. Później przygotowuje się je, aby wszystko było gotowe na serwis obiadowy (który we Francji rozpoczyna się o godzinie 12). Aż do godziny 14.30- 15 to nieustanne przygotowywanie posiłków. Później chwila wytchnienia i należy już rozpoczynać wieczorny serwis, który trwa od godziny 19 aż do 21.30-22. Praca prawdziwego francuskiego kucharza to praktycznie praca 16 godzin dziennie, w tym oczywiście w weekendy. Dlatego, aby być szefem kuchni we Francji trzeba być pasjonatem tego zawodu i pasjonatem gastronomii.

Dobór wina do każdej potrawy

Idealny posiłek to nie tylko przepyszne dania, ale także francuskie wino starannie do niego dobrane. Każda potrawa smakuje zupełnie inaczej w zależności jakie wino jej towarzyszy. Oczywiście w poszczególnych regionach pije się wina z danej apelacji, które idealnie komponują się z naszym posiłkiem.

Gastronomia francuska
Gastronomia francuska

Piękne nakrycie stołu

Aby posiłek był kompletny, musi odbywać się w idealnym otoczeniu oraz z pięknie nakrytym stołem.

Świętowanie ważnych wydarzeń życiowych

Tradycyjnie Francuzi upamiętniają ważne wydarzenia w życiu spotykając się i dzieląc dobry posiłek. Jednocześnie celebrują momenty przebywania z rodziną i przyjaciółmi oraz delektowania się pysznym jedzeniem wykonanym z naturalnych składników.

Francuska gastronomia

Francuski posiłek to ceremonia, która wiąże się ze spotkaniem, z rozmowami z przyjaciółmi i rodziną, z celebracją każdego momentu przy stole. W sobotnie i niedzielne południa widać całe rodziny spędzające czas w restauracjach i korzystające z okazji bycia we wspólnym gronie. To wielka tradycja, która jest częścią francuskiej kultury.

W Paryżu można wybrać się na próbowanie wina oraz serów, a bilet kupisz tutaj.

Przeczytaj tak: Gdzie zjeść ślimaki w Paryżu, Co musisz koniecznie zjeść w Paryżu oraz Gdzie pójść na śniadanie w Paryżu.

Polecam również: