Co musisz zjeść w Paryżu?

Turyści często pytają mnie gdzie można spróbować ślimaków, dlatego przygotowałam listę restauracji, które serwują ten francuski specjał. Gdzie zjeść ślimaki w Paryżu?

Dlaczego Francuzi jedzą ślimaki?

Praktyka jedzenia ślimaków we Francji sięga czasów Cesarstwa Rzymskiego, kiedy ślimaki były spożywane jako przysmak. Oprócz tego na terenach wiejskich uważano je za tanie źródło białka. Z biegiem czasu tradycja jedzenia ślimaków była kontynuowana i stała się podstawą kuchni francuskiej, zwłaszcza w regionach Burgundii i Prowansji.

W dzisiejszych czasach ślimaki (escargots) są często postrzegane jako symbol francuskiej haute cuisine i uważane są za przysmak. Gotuje się je na maśle czosnkowym i podaje w muszlach jako przystawkę. Niektóre popularne dania ze ślimakami to Escargots à la Bourguignonne i Escargots à l’ail.

Chociaż niektórzy nadal lubią ślimaki, tradycja ich jedzenia nie jest tak rozpowszechniona jak kiedyś, a obecnie są one uważane za danie specjalne, zwykle podawane w ekskluzywnych restauracjach. Można znaleźć je także w tańszych, ale tradycyjnych francuskich miejscach.

Jeśli wybierasz się do Paryża to kup mój autorski przewodnik, który już od pierwszej wyzyty w mieście miłości pozwoli Ci zaoszczędzić! Szczególnie wskazówki dotyczące restauracji pozwolą znaleźć ciekawe i niedrogie miejsca, a przy tym nie wydać wiele.

Czy ślimaki są dobre?

To, czy ślimaki są dobre, czy nie, jest kwestią osobistego gustu. Niektórym podoba się smak i konsystencja ślimaków, podczas gdy inni mogą uznać to za nieapetyczne.

Ślimaki są zazwyczaj przygotowywane w sosie czosnkowo-maślanym, który wzmacnia ich naturalny smak oraz sprawia, że są delikatne i soczyste. Mają lekko orzechowy, ziemisty smak i miękką, ciągnącą się konsystencję. Smak ślimaków jest często porównywany do smaku grzybów.

Jeśli chesz spróbować ślimaków, najlepiej wybierz się do restauracji specjalizującej się w kuchni francuskiej, ponieważ zazwyczaj oferują one różnorodne dania ze ślimaków. Niektórzy wolą spróbować ślimaków gotowanych na różne sposoby, na przykład w gulaszu lub z sosem pomidorowym, jednak w takiej wersji trudno je dostać w Paryżu.

Ostatecznie to, czy ślimaki są dobre, czy nie, jest kwestią subiektywną i zależy od indywidualnych preferencji smakowych.

Potrzebujesz biletów na paryskie atrakcje? Z pewnością znajdziesz je tutaj:

Gdzie zjeść ślimaki w Paryżu?

Paryż słynie ze sceny kulinarnej i oferuje wiele możliwości spróbowania ślimaków. Oto kilka popularnych miejsc, w których możesz spróbować:

  • Le Bouillon Chartier: ta sieć restauracji oferuje typowe dania kuchni francuskiej bardzo tanio.
  • L’Escargot Montorgueil: Ta tradycyjna paryska restauracja serwuje ślimaki od ponad 140 lat.
  • Chez L’Ami Jean: To rustykalne bistro słynie z obfitej kuchni francuskiej, w tym ślimaków.
  • Le Comptoir du Relais: Ta klasyczna paryska brasserie słynie ze ślimaków serwowanych w sosie czosnkowo-maślanym.
  • Le Coq Rico: Ta restauracja specjalizuje się w daniach z drobiu, ale oferuje również ślimaki jako przystawkę.

To tylko kilka z wielu opcji dostępnych w Paryżu. Bez względu na to, dokąd się wybierasz, przygotuj się na pyszne i klasyczne francuskie danie. Smacznego!

Przeczytaj tak: Francuska gastronomia – dlaczego należy do najlepszych na świecie, Co musisz koniecznie zjeść w Paryżu oraz Gdzie pójść na śniadanie w Paryżu.

Marzy Ci się hotel z widokiem na Wieżę Eiffla? Zarezerwuj go tutaj!

Polecam również:

Pomysł na aktywności w Paryżu: