Pola Elizejskie: przewodnik po najbardziej kultowej alei Paryża

Champs-Elysées to jedna z najsłynniejszych alei na świecie i miejsce, które powinien odwiedzić każdy, kto przyjeżdża do Paryża. Ta wspaniała aleja, rozciągająca się od Place de la Concorde do Łuku Triumfalnego, jest pełna drzew, kawiarni i luksusowych butików i jest symbolem paryskiego stylu i wyrafinowania. Pola Elizejskie: przewodnik po najbardziej kultowej alei Paryża.

Pola Elizejskie znajdują się w 8. dzielnicy Paryża. Nazwa tłumaczy się jako Pola Elizejskie lub Rajskie Pola, nazwane na cześć pól Elysium, gdzie błogosławieni zmarli udawali się po śmierci w mitologii greckiej. Pola Elizejskie: przewodnik po najbardziej kultowej alei Paryża.

Pola Elizejskie mają długą i fascynującą historię i od wieków stanowią centralną część paryskiego życia. Aleja została zbudowana w XVII wieku jako modna promenada dla paryżan i wtedy aleja była popularnym miejscem spotkań arystokratów. W tamtym czasach Pola Elizejskie były otoczone eleganckimi rezydencjami i ogrodami.

Pola Elizejskie: przewodnik po najbardziej kultowej alei Paryża
Pola Elizejskie: przewodnik po najbardziej kultowej alei Paryża

Obecną formę Pól Elizejskich, oficjalnie otwartą w 1916 roku, zaprojektował architekta Jacquesa Hittorffa. Aleję poszerzono i wyprostowano, a także wzniesiono nowe budynki, aby uzyskać bardziej jednolity i okazały wygląd. Od tego czasu Champs-Élysées stały się symbolem paryskiej elegancji i wyrafinowania. Dziś to tętniące życiem centrum aktywności, które każdego roku przyciąga miliony turystów.

Jeśli wybierasz się do Paryża to kup mój autorski przewodnik, który już od pierwszej wizyty w mieście miłości pozwoli Ci zaoszczędzić!

Potrzebujesz biletów na paryskie atrakcje? Z pewnością znajdziesz je tutaj:

Pola Elizejskie: przewodnik – zakupy

Dla kupujących Pola Elizejskie to raj. Długą aleję otaczają jedne z najbardziej luksusowych butików na świecie, w tym Louis Vuitton, Chanel, Gucci, Dior, Yves Saint Laurent, Hermès i Cartier. Oprócz tych luksusowych domów mody, aleja jest także domem dla wielu sklepów kosmetycznych, jubilerskich, perfumerii i sklepów specjalistycznych sprzedających szlachetne towary i pamiątki. Nie znaczy to jednak, że znajdziesz tam jedynie drogie sklepy. Inne marki, jak H&M czy Zara również mają tam swoje miejsce. Niezależnie od tego, czy szukasz ekskluzywnej mody, biżuterii czy kosmetyków, na Polach Elizejskich na pewno znajdziesz coś dla siebie.

Pola Elizejskie: przewodnik po najbardziej kultowej alei Paryża
Pola Elizejskie: przewodnik po najbardziej kultowej alei Paryża

Pola Elizejskie: przewodnik- jedzenie

Miłośnikom jedzenia Pola Elizejskie oferują szeroki wybór lokali gastronomicznych, od ulicznych kawiarni po wykwintne restauracje. To tutaj znajduje się restauracja Le Fouquet’s, znana ze swojej sławnej klienteli, bo przez lata odwiedzało ją wiele znanych osobistości, w tym politycy, aktorzy i artyści.

Niezależnie od tego, czy masz ochotę na rogalika i kawę, trzydaniowy posiłek czy wieczorną przekąskę, na Polach Elizejskich na pewno znajdziesz coś dla siebie w praktycznie każdym budżecie.

Pola Elizejskie: przewodnik po najbardziej kultowej alei Paryża

Pola Elizejskie: przewodnik – historia

Dla miłośników historii Pola Elizejskie to z pewnością skarbnica zabytków. Aleja jest domem dla kilku ważnych zabytków, w tym Place de la Concorde, Grand Palais i Łuku Triumfalnego. Łuk Triumfalny jest szczególnie popularnym celem podróży i oferuje wspaniałe widoki na miasto z jego dachu.

Pola Elizejskie to bez wątpienia jedna z najbardziej znanych ulic w Paryżu. Jej historia sięga 1667 roku, kiedy to Ludwik XIV przekształcił swój ogród w tor wyścigów konnych. Od tego czasu stała się ulubionym miejscem, gdzie ludzie gromadzą się i kupują pamiątki. To także miejsce gdzie można obserwować paryski styl życia w najlepszym wydaniu i korzystają z szerokiej gamy sklepów, teatrów i kin.

Pola Elizejskie: przewodnik – przyroda

Dla miłośników przyrody Pola Elizejskie to spokojna ucieczka od ruchliwego miasta. Aleja jest wysadzana drzewami i stanowi zieloną oazę w sercu Paryża. Niezależnie od tego, czy szukasz miejsca na relaks czy na spacer, to idealne miejsce do spędzania czasu na świeżym powietrzu.

Niezależnie od tego, czy odwiedzasz Paryż po raz pierwszy, czy jesteś doświadczonym podróżnikiem, Pola Elizejskie to miejsce, które musisz odwiedzić. Ta wspaniała aleja jest godna uwagi, gdyż daje wgląd w paryskie życie i zapewnia niezapomniane wrażenia, których nigdy nie zapomnisz. Dlaczego więc nie zaplanować wizyty na Polach Elizejskich już dziś i osobiście poznać tę kultową aleję!

Więcej ciekawych rzeczy do zrobienia i zobaczenia w Paryżu:

POTRZEBUJESZ WIĘCEJ POMYSŁÓW NA CO ROBIĆ W PARYŻU?

Proponowane atrakcje w Paryżu w maju to tylko namiastka tego, co oferuje Paryż. Więcej informacji na temat ciekawych aktywności można znaleźć w moich artykułach o Odkrywanie piękna Paryża znad Sekwany: wycieczka łodzią po rzece lub zobaczyć co robić wieczorem w Paryżu.

Gdzie się zatrzymać w Paryżu?

Booking.com

Marzy Ci się hotel z widokiem na Wieżę Eiffla? Zarezerwuj go tutaj!