Senate's Chamber

Kojarzycie piękny budynek widoczny podczas spaceru po Ogrodzie Luksemburskim? Jest to Pałac Luksemburski, siedziba francuskiego Senatu.

Palais du Luxembourg
Pałac Luksemburski

Wejście do pałacu ma bardzo ograniczony dostęp dla publiczności, ale udało mi się wejść do środka podczas Les Journess du patrimoine, które odbywa się corocznie w trzeci weekend września. Tego dnia można zwiedzić wszystkie muzea za darmo, a także wiele miejsc, które zazwyczaj nie są otwarte dla publiczności. Na przykład jest to jedyny dzień w roku, kiedy można odwiedzić Palais de l’Élysée, oficjalną rezydencję prezydenta Francji. Jednak nie tylko wy będziecie chcieli to zrobić, więc bądźcie przygotowani na długie kolejki. Słyszałam, że czas oczekiwania na wejście do rezydencji prezydenta wynosi około nawet do 6 godzin!

Jardin du Luxembourg - The Luxembourg palace
Pałac Luksemburski z zewnątrz

Czekałam trochę ponad godzinę, aby wejść do Pałacu Luksemburskiego we wrześniu zeszłego roku. Na szczęście pogoda była świetna, a przyjazne zielone otoczenie sprawiło, że czas szybko minął .

Jardin du Luxembourg, waiting to enter the Senat headquarter
Czekając na wejście do siedziby Senatu francuskiego – Pałacu Luksemburskiego

Pałac Luksemburski został zbudowany w 1645 r. na wniosek Marii de ‘Medici (jak nazwa fontanny w ogrodzie luksemburskim), matki Ludwika XIII, jako rezydencja królewska. Postanowiła ona stworzyć nową rezydencję sąsiadującą ze starym hotelem należącym do François de Luxembourg, hrabiego de Piney. Hotel ten nosi nazwę Petit Luxembourg i jest obecnie rezydencją prezydenta francuskiego Senatu. Ta informacja powinna rozwiązać być może nurtujące was pytanie o pochodzenie nazwy ogrodu i pałacu – Luksemburg.

Luxembourg Palace inside
Pałac Luksemburski wewnątrz

Pałac Luksemburski został zaprojektowany przez architekta Salomona de Brossa, który wzorował się Palazzo Pitti we Florencji, ale w końcu nadał mu bardziej francuski niż włoski styl.

Ceiling in Luxembourg Palace
Sufit w Pałacu Luksemburskim

“W latach 1799-1805 architekt Jean Chalgrin przekształcił pałac w budynek legislacyjny, niszcząc wielką centralną klatkę schodową (escalier d’honneur), zastępując ją komnatą senatu na pierwszym piętrze. “

Palais du Luxembourg inside
Pałac Luksemburski wewnątrz

Wycieczka po pałacu zajęła mi ponad 2 godziny. Zaczęłam od zobaczenia pomieszczeń w środku, w tym biura wiceprezydenta Senatu.

Bureau d'un vice-president du senat en Palais du Luxembourg
Biuro wizeprezydenta senatu w Pałacu Luksemburskim

Następnie udałam się do biblioteki senackiej, która zrobiła na mnie wielkie wrażenie. Nieczęsto czuję gęsią skórkę, gdy wchodzę do jakiegoś miejsca, ale biblioteka w pałacu jest nie tylko ogromna i długa, ale ma też przepiękny sufit. Całość potrafi naprawdę “zwalić z nóg”.

library of the Senat in Luxembourg Palace
Biblioteka w Pałacu Luksemburskim

 

Ceiling in library of the Senat in Luxembourg Palace
Sufit w bibliotece Pałacu Luksemburskiego

Poszłam również do niesamowitej sali konferencyjnej pełnej wspaniałych obrazów i rzeźb.

Salle des Conférences
Sala Konferencyjna

Wspaniałym przeżyciem było zobaczyć salę obrad, w której gromadzą się wszyscy senatorowie, aby decydować o nowych prawach.

Me in the Senate's Chamber in Luxembourg Palace
Sala Obrad Senatu

To w Sali Obrad znajduje się Siedem posągów stojących półkolem do Izby Senatu (od lewej do prawej): Turgot • d’Aguesseau • l’Hôpital • Colbert • Molé • Malesherbes • Portalis.

The Seven Statues facing the Senate Chamber's Semicircle
Siedem Posągów w Sali Obrad Senatu 

Odwiedziliśmy również Petit Luxembourg, obecnie gabinet prezydenta Senatu, który ma niesamowite schody i duże, antyczne biuro.

The office of the president of the Senate, Petit Luxembourg
Biuro prezedynta Senatu w Petit Luxembourg

 

The stairs in the Petit Luxembourg
Schody w Petit Luxembourg 

To prawie koniec wycieczki po Pałacu Luksemburskim. Słyszałam, że istnieje również możliwość rezerwacji wycieczki grupowej w poniedziałki i piątki, ale lista oczekujących jest długa i czeka się nawet ponad 3 miesiące, a priorytetem są grupy lokalne. Można również otrzymać zaproszenie od jednego z senatorów po napisaniu do niego prośby.

Ja polecam znaleźć czas w trzeci weekend września, aby wtedy bez problemy go zdwiedzić. Powodzenia!

Dobrą wiadomością jest to, że wejście jest bezpłatne.

Sprawdź oficjalną stronę Senatu i odwiedź wirtualną wycieczkę.

 

Adres: ulica Rue de Vaugirard 15, 75291 Paryż

#palacluksemburski#cozwiedziczparyzu#salaobradsenatu#francuskisenat