Zamki nad Loarą

Nie masz pomysłu na weekend? Masz jeden dodatkowy dzień w Paryżu? Może warto wyjechać ze stolicy i zobaczyć jedyny na świecie zamek na wodzie. Zamki nad Loarą – Zamek Chenonceau.

Zamki nad Loarą - Zamek Chenonceau
Zamek Chenonceau nad Loarą – piękno i historia

Nieco ponad 200 kilometrów od Paryża znajdziesz przepiękny zamek nad Loarą – Chateau de Chenonceau. Dojazd samochodem czy pociągiem zajmuje ponad 2 godzinki, a stacja kolejowa położona jest przy samym wejściu do posiadłości.

Potrzebujesz biletów na paryskie atrakcje? Z pewnością znajdziesz je tutaj:

Jeśli wybierasz się do Paryża to kup mój autorski przewodnik, który już od pierwszej wizyty w mieście miłości pozwoli Ci zaoszczędzić!

Zamki nad Loarą - Zamek Chenonceau
Świąteczny wystrój w zamku

Zamek Dam

Zamek Chenonceau nazywany jest zamkiem dam, gdyż jego właścicielkami było po kolei 6 różnych kobiet. Zbudowany w XVI wieku przez Katherine Briconnet i jej męża na rzece Cher, powstał na miejscu fortecy oraz młyna.

Zamki nad Loarą - Zamek Chenonceau
Zamek Chenonceau nad Loarą – piękno i historia

Rozbudowany przez Dianę de Poitiers, kochankę króla Henryka II-go, to dzięki niej zyskał jedyną na świecie architekturę – zbudowano go na moście na rzece Cher. Także dzięki niej można obecnie oglądać przepiękne ogrody. Aleje wyznaczają osiem trójkątnych trawników, a w centrum znajduje się oryginalna fontanna.

Zamki nad Loarą - Zamek Chenonceau
Zamki nad Loarą – Zamek Chenonceau

Katarzyna Medycejska odbiera zamek Dianie po śmierci Henryka II-go i upiększa ogrody oraz wznosi galerię, w której urządza bale. Wprowadza włoski styl do posiadłości.

Zamki nad Loarą
Galeria w zamku

Kolejną właścicielką zamku Chenonceau była Ludwika Lotaryńska, która w poszukiwaniu samotności po śmierci męża, osiadła w posiadłości. Ogromne wrażenie robi jej komnata w zamku, która jest totalnie ciemna i czuć w niej smutek.

Zamki nad Loarą
Komnata królowej

W XVIII wieku Ludwika Dupin przywraca splendor w tym miejscu wprowadzając na salony wybitnych pisarzy oraz artystów okresu oświecenia jak Voltaire czy Rousseau.

Zamki nad Loarą
Zamki nad Loarą

Marguerite Pelouze, następna władczyni, chciała przekształcić zamek na teatr, ale zbankrutowała.

Zamki nad Loarą
Dekoracje w Zamku Chenonceau

W okresie Pierwszej Wojny Światowej, urządzono w zamku szpital na koszt właścicieli, rodziny Menier ( słynnych z wyrobu z czekolady). Ponad 2000 rannych było tam leczonych aż do 1918 roku. Rodzina Menier jest nadal w posiadaniu zamku.

Zamki nad Loarą - Zamek Chenonceau
Zamek Chenonceau – kręcenie vloga

Zamek Chenonceau to najczęściej odwiedzany zamek w Dolinie Loary. Pomimo, że znajduje się dalej od Paryża niż pozostałe chateaux oraz jest mniejszy niż np. Chambord, to cieszy się ogromną popularnością. Z pewnością jest to duża zasługa jego oryginalności – zamek zbudowany jest na moście nad samą rzeką.

Zamki nad Loarą
Posiadłość dworska

Zwiedzanie Zamków nad Loarą z Polski

Zarówno Chateau de Chenonceau, jak i inne najpiękniejsze zamki nad Loarą, można zobaczyć wybierając się z Polski na wycieczkę do Francji z biurem R.pl.

Zamki nad Loarą - Zamek Chenonceau
Ogrody Katarzyny

Przeczytaj także: Zamek Fontainebleau.

Obejrzyj filmik z zamku:

Zamki nad Loarą – Zamek Chenonceau

Marzy Ci się hotel z widokiem na Wieżę Eiffla? Zarezerwuj go tutaj!

POTRZEBUJESZ WIĘCEJ POMYSŁÓW NA AKTYWNOŚCI WE FRANCJI? Prawdopodobnie znajdziesz je na moim blogu!

Polecam również:

Przeczytaj także: 23 interesujących faktów o Francji, które musisz znać oraz Co zaskoczy Cię we Francji?