20 zabawnych faktów o Francji

Dzisiaj chciałam przedstawić 20 zabawnych faktów o Francji, o których mało kto wie!

1. Przeciętny obywatel Francji zjada 500 ślimaków rocznie.

Co musisz zjeść w Paryżu?
20 zabawnych faktów o Francji

Ślimaki to popularny francuski przysmak, tradycyjnie podawany jako przystawka z masłem czosnkowym. Jak widać bardzo popularny!

2. We Francji produkuje się ponad 400 rodzajów sera.

Francuzi są największymi konsumentami sera na świecie, a prawie połowa populacji je ser codziennie! A to oznacza setki różnych rodzajów sera produkowanego na francuskiej ziemi.

3. Francuzi spożywają 11,2 miliarda kieliszków wina rocznie.

Skłonność Francuzów do kieliszka (lub dwóch) wina może mieć coś wspólnego z faktem, że Francja jest jednym z największych producentów wina na świecie, tworzącym jedne z najlepszych odmian wina na świecie.

4. W rzeczywistości rogalik został wynaleziony w Austrii.

Kipferl – przodek rogalika, powstał w wiedeńskich kawiarniach w XIII wieku i był tam spożywany na śniadanie. Zrobiony z gęstszego i mniej kruchego ciasta, w kształcie półksiężyca, przekroczył później granicę z Francją i stał się słynnym rogalikiem.

5. Francuskie tosty prawdopodobnie wcale nie są francuskie.

20 zabawnych faktów o Francji

Ponoć francuskie tosty tak naprawdę nie pochodzą z Francji, a zostały wymyślone przez człowieka imieniem Joseph French. Joseph French, skromny karczmarz z Nowego Jorku, zapomniał o apostrofie, kiedy pisał swoje dzieło, a „toast Francuza” stał się po prostu „francuskim toastem”…

6. Kilty pochodzą z Francji, a nie Szkocji.

Spódniczki w szkocką kratę, rzeczywiście pochodzą z ziem gaelickich, należących do Francji.

7. We Francji można poślubić zmarłą osobę!

8. Odwrócenie bagietki do góry nogami to pech.

Francuskie przesądy

Legenda głosi, że dawniej kiedy planowano egzekucję, kat nie miał czasu, aby pójść do piekarni przed pracą. Dlatego piekarz rezerwował mu bochenek, odwracając chleb do góry dnem. W ten sposób, odwrócenie bagietki do góry nogami zaczęło kojarzyć się ze śmiercią i nieszczęściem.

9. Telefon z aparatem został wynaleziony we Francji

Dokładnie tak, telefon z aparatem został wynaleziony we Francji w 1997 roku przez paryżanina Philippe’a Kahna. Pierwsze zdjęcie, które zrobił, dotyczyło jego nowo narodzonej córki Sophie, które przesłał rodzinie i przyjaciołom.

10. Każdego dnia pojawiają się dwie nowe książki kucharskie.

Francja znana jest z przepysznej kuchni, która jest standardem na całym świecie, dlatego nie ma co się dziwić, że powstaje tutaj tak dużo kucharskich książek.

11. Francuzi wynaleźli puszki, suszarkę do włosów i balon na gorące powietrze.

Ciekawe co ich motywowało?

12. Najstarszą osobą, która kiedykolwiek żyła, była Francuzka o imieniu Jeanne Louise Calment

Jeanne Louise Calment była najstarszą osobą, której wiek jest dobrze udokumentowany. Żyła 122 lata i 164 dni. Urodziła się we Francji 21 lutego 1875 r. I zmarła 4 sierpnia 1997 r. Przeżyła otwarcie Wieży Eiffla w 1889 r., dwie wojny światowe oraz wynalezienie telewizji, nowoczesnego samochodu i samolotów.

13. Tradycja noszenia białej sukni powstała we Francji w 1499 roku

20 zabawnych faktów o Francji

14. Co najmniej 35% całej muzyki odtwarzanej w prywatnych stacjach radiowych musi być francuska

Jedna trzecia piosenek odtwarzanych w stacjach radiowych we Franci musi być francuska. Rząd początkowo wprowadził kwotowanie 40% w 1994 r. pod pretekstem ochrony Francję przed „anglosaską inwazją kulturową”. Jednak po 24-godzinnym bojkocie francuskich rozgłośni radiowych, francuscy posłowie zagłosowali za zmniejszeniem limitu do 35% w 2016 r.

15. Francja obejmuje dwanaście różnych stref czasowych – więcej niż jakikolwiek inny kraj na świecie.

To dzięki terytoriom zamorskim, które są rozrzucone wokół Oceanu Atlantyckiego, Pacyfiku i Indii, a także kontynentu południowoamerykańskiego, Francja ma 12 stref czasowych!

16. Do 2012 roku w całym Paryżu był tylko jeden znak „STOP”. Znajdował się przy wyjściu ze składu materiałów budowlanych w 16. dzielnicy. Dziś tego znaku stopu już nie ma.

20 zabawnych faktów o Francji

Francuzi wychodzą z założenia, że osoba po prawej stronie zawsze ma pierwszeństwo, więc ten znak “STOP” im niepotrzebny.

17. Francja ma drugi co do wielkości obszar morski po Stanach Zjednoczonych: z 11 milionami km².

18. Francja była pierwszym krajem, który wprowadził system transportu publicznego.

W latach sześćdziesiątych XVII wieku „wozy pięciopiętrowe” były systemem powozów konnych poruszających się w określonym czasie i na liniach łączących różne dzielnice Paryża. Ponoć taka koncepcja została opracowana przez Blaise Pascal.

19. Gmina francuska o najkrótszej nazwie to Y, w departamencie Somma. Jego mieszkańcy są znani jako Ypsilons.

20. Obecnie we Francji znajduje się około stu fortepianów na dworcach kolejowych.

I można na nich grać kiedy tylko ma się ochotę umilając czas oczekującym na pociąg.

Zaskoczeni?!

Zapraszam także na poznanie 23 interesujących faktów o Francji, które musisz znać!