Dyskryminacja ze względu na akcent

Ostatnio oglądałam we francuskiej telewizji reportaż na temat dyskryminacji ze względu na akcent w wymowie języka francuskiego. Bardzo zaskoczyło mnie, że rodowici francuzi, urodzeni i wychowani we Francji często doświadczają gorszego traktowania ze względu na swój akcent.

Dyskryminacja ze względu na akcent.

Ile to razy po zwykłym bonjour wypowiedzianym w sklepie czy w pracy od razu dostałam pytanie – skąd jesteś albo skąd pochodzisz? Zawsze mnie to denerwowało, bo nie jest to dla mnie normalne, aby podawać swój kraj pochodzenia zanim w ogóle wymienię kilka zdań z drugą osobą. Czy jest to najważniejsza rzecz, która mnie definiuje? Według mnie nie. I dlatego nigdy nie pytam się innych osób skąd pochodzą, bo może ta osoba czuje się w 100% francuzem czy francuską i poczuje się niekomfortowo. Poza tym może nie ma ochoty tłumaczyć prawie obcej osobie, że urodziła się w innym kraju i dlatego ma delikatnie inny akcent. Mnie także przydarzyło się wiele razy w Polsce, że pytano mnie skąd pochodzę. I to jedynie dlatego, że mało używałam języka polskiego i lekko zaciągam przy mówieniu. A przecież obecnie wiele osób pracuje w innych językach i może mieć delikatnie inny akcent.

Dyskryminacja ze względu na akcent w regionie

Co ciekawe, reportaż o dyskryminacji ze względu na akcent wcale nie mówił o obcokrajowcach mieszkających we Francji. Przedstawiał on rodowitych francuzów, którzy wychowali się w konkretnym regionie Francji, np. w Bretanii, a mieszkających obecnie w innym regionie, np. na południu i doświadczających dyskryminacji ze względu na swój bretoński akcent. Taka dyskryminacja nazywana jest “glottofobią”.

Podobnie wiele aktorów, prezenterów telewizyjnych czy radiowych jest odrzucanych w pracy z powodu swojego zbyt mocnego akcentu regionalnego. Sporo francuzów uczęszcza na lekcje wymowy języka francuskiego, aby dostać wymarzoną pracę i mówić klasycznym językiem francuskim. Zupełnie nie zdawałam sobie sprawy, że nawet francuzi mogą doświadczać dyskryminacji ze względu na akcent.

Dialekt we Francji

Praktycznie każdy region we Francji słynie ze swoich dialektów oraz różnych akcentów. I to jest właśnie bogactwo tego kraju. Wszyscy posługują się tym samym językiem, który może różnić się delikatnie ze względu na region. To dzięki temu każdy jest w stanie zachować swoje korzenie i tradycje. To jest piękne. I z pewnością nie powinno być powodem dyskryminacji.

Tutaj można poczytać więcej informacji o tym programie w języku francuskim. Reportaż został wyemitowany na kanale M6 w ramach programu “66 Minutes”.

Przeczytaj także: 23 interesujących faktów o Francji, które musisz znać.