Co to jest raclette

Czyli fenomen sera raclette

Co to jest raclette

Raclette to odmiana sera fondue czyli takiego, który się podgrzewa i dopiero po rozpuszczeniu łączy z innymi składnikami i spożywa. Tradycyjnie podawany jest z ziemniakami i marynowanymi warzywami oraz szynką lub łososiem. We Francji popularny jest w okresie zimowym, a szczególnie je się go w górach. W Alpach, w każdym ośrodku narciarskim można wynająć aparat do raclette w czasie swojego pobytu. Taki koszt to średnio 5 euro za jeden dzień.

Jest to także pozycja obowiązkowa na jarmarkach świątecznych we Francji.

Co to jest raclette
Ser raclette na jarmarku

Statystyczny francuz spożywa 1 kilogram raclette na rok. Jest to bardzo dużo, biorąc pod uwagę, że ten ser spożywa się głównie w zimie, która trwa ze Francji krócej niż w Polsce.

Historia i pochodzenie raclette

Popularny we Francji, ser raclette pochodzi jednak ze Szwajcarii. Legenda mówi, że danie powstało setki lat temu, kiedy rolnicy podgrzewali kawałek sera na otwartym ogniu, aby uzyskać obfity i sycący posiłek.

Jak powstaje ser raclette

Od średniowiecza raclette jest produkowany z mleka krów karmionych latem świeżą trawą i sianem łąkowym zimą, dzięki czemu uzyskuje się aromatyczny łagodny i smaczny ser.

Dlaczego Francuzi kochają raclette?

Do świeżego mleka dodaje się la présure czyli podpuszczkę. Jest to zestaw enzymów wytwarzanych w żołądkach ssaków przeżuwaczy. Ten do raclette powinien pochodzić od cielaków. Po dodaniu tego enzymu, taką mieszankę zostawia się na noc w solonej wodzie, a później suszy w ciemności przez co najmniej 8 tygodni.

We Francji najlepszej jakości raclette pochodzi z regionu Haute-Savoie czyli z Alp, regionu sąsiadującego ze Szwajcarią. To tam, na świeżym powietrzu powinny wypasać się krowy, z których mleka robi się ser raclette.

Cena raclette

Ceny sera wahają się od 10 do 15 euro za kilogram (15 euro za ten ser z regionu Haute-Savoie). Ostatnio popularne zrobiły się także raclette z przyprawami, z czosnkiem, z cebulką, z pieprzem, z kminem i wiele innych, które sprzedaje się nawet drożej.

Aparaty do raclette

Maszyny do raclette
Maszyny do raclette

Dawniej raclette można było spożywać tylko w sklepach bądź na targach, gdyż maszyny do rozpuszczania sera były kosztowne i duże. Ale Francuzi sobie z tym poradzili i w latach 80-tych firma Tefal stworzyła pierwszy grill do sera raclette z osobnymi łopatkami dla każdego.

Maszyny do raclette
Maszyny do raclette

Od tego czasu rynek maszyn do raclette eksplodował i firmy prześcigają się w rodzajach maszyn. Oczywiście chcą, aby były one jak najbardziej funkcjonalne, dlatego można znaleźć maszynę do raclette z możliwością robienia gofrów, naleśników czy po prostu kamienia na grilla. Ja posiadam maszynę do grilowania na górze i raclette na dole. Bardzo fajna opcja, bo można jej używać przez cały rok. Aparaty mogą być od 2 do nawet 12 osób, ale najbardziej popularne są takie na 6 osób. Ostatnio powstały nawet malutkie aparaty, gdzie podgrzewa się ser ciepłem z ognia świeczek.

Dlaczego Francuzi kochają raclette?

Ceny aparatów do raclette to średnio 50 euro, ale ja ostatnio kupiłam na prezent za 30 euro maszynę na 4 osoby z firmy Moullinex.

Raclette party

Cała atrakcja i zabawa z jedzenia raclette polega na spotkaniu się ze znajomymi lub z rodzinną i wspólnym dzieleniu tej przyjemności. Dlatego w zimie Francuzi organizują raclette party, aby w bliskim gronie jeść raclette i miło spędzić czas. Ten ser najlepiej smakuje w towarzystwie białego wina.

Zdjęcie: https://www.emmiusa.com/what-is-raclette/

Raclette w Polsce

Obecnie w Polsce można kupić ser do raclette w Carrefourze, a aparaty również dostępne są w sklepach z AGD. Jeśli masz ochotę zaskoczyć znajomych fajnym pomysłem na imprezę czy prezent, warto pomyśleć o aparacie do raclette.

Przeczytaj także: Chandeleur czyli święto naleśnika