Od ponad dwóch lat pracuję w największej biznesowej dzielnicy Europy, La Defense. Czy praca w korporacji w Paryżu różni się od tej w Polsce? Zobacz, jak wygląda typowy dzień we francuskiej korpo.
Godziny pracy
Praca biurowa we Francji jest obowiązkowa w godzinach 9-18 czyli 9 godzin dziennie. Wydaje się dużo, ale w tym jest wliczona przerwa na lunch oraz wiele „mini” przerw na kawę.
Początek dnia
Zaczynamy o 9…. teoretycznie. Praktycznie, jeśli przyjdę do biura około godziny 9-tej to ryzykuję, że będę tam jedyną osobą co najmniej do godziny 9.20. To dopiero wtedy ludzie zaczynają powoli przychodzić. Niektórzy pojawiają się dopiero o 10.
Poranna przerwa na kawę
Włączamy komputer (albo i nie) i od razu idziemy na kawę. Często ktoś przynosi na śniadanie słynne francuskie croissants. Oczywiście wtedy poranna kawa przedłuża się do 10-tej. Trzeba ponarzekać na problemy z transportem – nie ma dnia w Paryżu, aby ktoś nie miał historii do opowiedzenia na ten temat…
Wyposażenie
Wyposażenie kuchni wygląda zupełnie inaczej niż w Polsce. W przestrzeni kuchennej jest maszyna do kawy jak w poczekalniach, maszyna ze słodkościami oraz dystrybutor wody. Niestety wszystko z maszyn podawane jest w plastikowych kubkach. Na początku próbowałam pić kawę ze swojego kubka, ale za bardzo nie ma warunków, aby go później umyć – jedynie w toalecie. Oczywiście zmywarki też nie ma. W kuchni nie ma czajnika ani herbaty, pije się jedynie kawę. Nikt nie przynosi swojego jedzenia z domu, więc nie ma też zmywarki czy mikrofalówki jak w korporacjach w Polsce.
Przerwa na lunch
Lunch to święta rzecz dla Francuza. Jest to kraj smakoszy, zatem jedzenie to rytuał. Posiłki jada się w określonych godzinach i ani minuty później. Przerwa na lunch trwa ponad godzinę, a zazwyczaj 2 godziny. Już o 12 idziemy zbieramy się do wyjścia z biura, a w zależności gdzie jemy, wracamy nawet koło 14.
Lunch to nie jest szybki posiłek jak często bywa w Polsce. To czas integrowania się ze swoimi kolegami z pracy. Opowiadamy sobie o minionych wakacjach lub planach na weekend, polecamy miejsca warte zobaczenia. No i oczywiście narzekamy na szefa 🙂
U mnie na projekcie na lunch idzie się praktycznie całą ekipą i często jesteśmy nawet w 15 osób. Bardzo mi się to podoba, bo wtedy ma się czas porozmawiać ze wszystkimi.
Stołówka
Większość większych firm we Francji ma swoje stołówki. Dla osób zatrudnionych bezpośrednio przez tę firmę, nie ma żadnych dodatkowych opłat za wejście. Zatrudnieni przez firmy pośredniczące (tutaj jest bardzo dużo takich osób, ale to temat na inny wpis) muszą dodatkowo zapłacić tzw. „kwotę wejścia”, która zależy od firmy. U mnie w firmie kosztuje ona 4,5 euro, ale już u koleżanki w Total 8 euro. Czyli za każdym razem używając stołówki muszą płacić dodatkowo tę kwotę.
Takie stołówki oferują naprawdę duży wybór posiłków. Oprócz baru sałatkowego, serowego, owocowego czy grilla z mięsem do wyboru i darmowymi frytkami, jest kilka stanowisk z jedzeniem. W każdym podają gotowe dania, które komponują przy tobie. Jeśli akurat podają danie rybne z ryżem i pieczonymi warzywami, to można powiedzieć, których warzyw się nie chce itd. Przy daniach podana jest cena. Oprócz tego zawsze są też gotowe sałatki, przepyszne francuskie desery czy różne warzywa w cenie 0,80 euro za talerz. Niektórzy biorą je jako dodatek, a ja często jako danie główne 🙂
Lunch w Restauracji
Wszystkie restauracje we Francji oferują w czasie lunchu formułę czyli specjalną cenę za posiłek skomponowany z przystawki lub deseru, dania głównego oraz napoju. Ceny wahają się oczywiście w zależności od miejsca, ale zazwyczaj taka formuła kosztuje między 10 a 12 euro.
A po lunchu… kawa
Po powrocie z lunchu do biura, czas na kawę. Bo Francuzi nie wyobrażają sobie rozpoczęcie pracy bez kawy. Tutaj kontynuujemy niedokończone rozmowy ze stołówki lub integrujemy z osobami, które nie jadły z nami lunchu.
Czas popracować
No dobrze to około 14-tej wszyscy niechętnie wracają do swoich biurek i pracują aż do następnej przerwy na kawę około 15-tej… I już później większość pracuje aż do 18-tej albo i później, bo jednak trzeba coś wyprodukować.
Na początku byłam zszokowana takim dniem pracy – ciągłymi przerwami, spóźnieniami na spotkania, długą przerwą na lunch itd. Ale muszę się przyznać, że większość francuzów potrafi być w ten sposób produktywnymi i wykonać swoje zadania na czas. No cóż, co kraj to obyczaj…
Dzielnica La Defense ma swoją stronę internetową: https://parisladefense.com/fr/
Przeczytaj także Metro boulot dodo – codzienność Paryżanina.
[…] Popularne, używane przez większość Francuzów słówko boulot odnosi się do pracy, a dosłownie znaczy robota. Miejsce, w którym Paryżanie (i chyba ludzie w ogóle) spędzają większość czasu. Pracując w biurze we Francji mamy obowiązek przebywać tam między 9 a 18, wliczając godzinną przerwę na lunch. Taka przerwa to świętość dla Francuzów, ale o tym tutaj. […]
Ojej coś strasznego, przerwa przerwę pogania. Bardzo nie lubię braku produktywności, dla mnie w pracy jest miejsce głównie na prace j preferuje zadaniowy czas pracy. Ja pracuje zdalnie wiec zwykle spędzam 4-5 intensywnych godzin nad swoimi obowiązkami bez ciągłych przerw lub rozmów O niczym. Gdy pracowałam przez krótki okres czasu w polskim korpo czułam ze zwariuje: 8 godzin pracy a w rzeczywistości dużo mniej, wolałabym wyjść po 4 godzinach i iść do drugiej pracy lub odpocząć. Myśle ze przy takim trybie francuskim byłoby ze mną jeszcze gorzej ::
Na początku też mi to bardzo przeszkadzało, ale później się przyzwyczaiłam. Dzięki takim przerwom ma się dobre relacje z kolegami z pracy 🙂 A większość firm ma także możliwość pracy jednego lub dwóch dni w tygodniu z domu.
Mogłabyś opowiedzieć coś więcej o swojej ścieżce zawodowej? Jakie drogi prowadzą do Paryża? 😉 Marzy mi się 🙂 a co do dnia pracy, jak dla mnie idealny, bez porannego pośpiechu, kawka na spokojnie, tak trzeba żyć 🙂
hej Ala,
tak, bardzo chętnie przygotuję wpis na ten temat 🙂
Rano na spokojnie, ale za to popołudniu bardziej intensywnie i praca do późna.
Ala zapraszam Cię również na mojego instagrama, co poniedziałek piszę o pracy w korporacji, ostatnio było o mojej ścieżce do korporacji w Paryżu 😉
[…] Przeczytaj także o pracy w korporacji w Paryżu. […]
[…] tym, jak wygląda praca w korporacji w Paryżu już pisałam tutaj: Praca w korporacji w Paryżu. Nadal pracuję na tym samym projekcie, już ponad 2 lata, ale od ponad roku jestem zatrudniona […]
[…] Praca w korporacji w Paryżu […]