Jak założyć konto bankowe we Francji?

Jeśli kiedykolwiek próbowałeś założyć konto w banku we Francji to wiesz, że nie jest to łatwa sprawa. Większość banków wymaga kilku obowiązkowych dokumentów, które nie zawsze posiadamy zaraz po przeprowadzce do nowego kraju. Zdradzę Ci jak założyć konto bankowe bez posiadania adresu czy umowy o pracę we Francji.

Jak założyć konto bankowe we Francji?
Jak założyć konto bankowe we Francji?

Jak założyć konto bankowe we Francji?

Banki we Francji są dużo bardziej surowe i wymagające niż polskie jeśli chodzi o założenie konta bankowego.

Obowiązkowo wymagane są poniższe dokumenty:

  • Dowód tożsamości: paszport lub dowód
  • Potwierdzenie adresu: rachunek za wynajem, faktura za prąd/ telefon z adresem zamieszkania
  • Umowę o pracę lub dowód przychodów we Francji
  • Konto bankowe we Francji

Dobrze czytasz, większość banków przy otwarciu konta pyta o już istniejące inne konto bankowe we Francji. Absurd? Witaj we Francji i przygotuj się do wielu podobnych paradoksów.

Normalnie z powyższymi dokumentami należy udać się do banku stacjonarnego albo poszukać banku internetowego.

Jak założyć konto bankowe we Francji?
Jak założyć konto bankowe we Francji?

Bank stacjonarny czy internetowy?

Ja posiadam jedynie konta w bankach internetowych i nigdy nie miałam żadnych problemów. Przeciwnie, jeśli potrzebuję coś szybko załatwić, idzie dużo sprawniej niż w banku stacjonarnym, gdyż internetowa i telefoniczna obsługa klienta jest na dużo lepszym poziomie niż w normalnym banku.

Poza tym banki internetowe są zazwyczaj darmowe lub dużo tańsze niż normalne banki. Ja płaciłam 2 euro za normalną kartę Visa, a obecnie płacę 5 euro za Visa Premium ( z taką kartą mamy dodatkowe ubezpieczenie np. podróżne). Oprócz tego nie mam żadnych innych opłat. Poza tym niektóre banki proponują pieniądze za otwarcie u nich konta.

Zarób 130 euro za założenie konta bankowego we Francji.

Często banki proponują oferty za założenie konta bankowego, poniżej link do banku Boursorama, który daje 80 euro za założenie konta :https://bour.so/dGOBhuT536. Jeśli założysz konto przez ten link, dostaniesz od banku kwotę 80 euro na Twoje nowe konto. Pamiętam, aby po wysłaniu formularza, uzupełnić dokumenty w czasie dwóch tygodni, inaczej oferta wygaśnie.

Uwaga! Ten bank może prosić o Attestation d’hébergement czyli umowę o wynajem mieszkania z potwierdzeniem adresu we Francji.

Jak założyć konto bankowe we Francji?
Jak założyć konto bankowe we Francji?

Jak tworzyć konto bankowe we Francji bez dokumentów?

Co zrobić jeśli dopiero co przyjechałeś do Francji i potrzebujesz otworzyć swoje pierwsze konto bankowe, a nie masz jeszcze adresu na miejscu albo umowy o pracę we Francji? Mam dla Ciebie rozwiązanie – otwórz konto Compte Nikel w tabaco (sklep, w którym sprzedawane są papierosy, często połączony z kawiarnią lub kioskiem). Jak to możliwe, że w takim miejscu można otworzyć konto bankowe? Ano komuś udało się ominąć zawiłe francuskie przepisy i dzięki temu bez zbędnych dokumentów proponują nam otworzyć konto.

Jak wygląda założenie konta Compte Nikel?

Jak wygląda założenie konta Compte Nikel?
Jak wygląda założenie konta Compte Nikel?

Należy udać się do najbliższego tabaco z paszportem (mi nie zaakceptowano dowodu, jedynie paszport) i poprosić o Compte Nikel. Za opłatą 20 euro (z czego 10 dostaje się na konto), otrzymasz pakiet startowy do konta. W tabaco powinna być maszyna do otwarcia konta i tam należy zeskanować paszport oraz podać numer z otrzymanego pakietu. I voila – gotowe! Kilka dni później otrzymasz kartę bankową do domu. Więcej informacji można poczytać tutaj.

Takie konto funkcjonuje jak większość kont bankowych we Francji, jedynie bez możliwości inkasowania czeków. Ja za bardzo nie używam czeków, więc takie konto nie stanowiło to dla mnie żadnego problemu. A mając już adres zamieszkania z fakturami za prąd oraz potwierdzenie przychodów we Francji, można otworzyć konto w innym banku i nawet na tym zarobić, jak już pisałam powyżej o propozycji w banku Boursorama: https://bour.so/dGOBhuT536.

Przeczytaj także o pracy w korporacji w Paryżu oraz Zarobki we Francji – Czy warto wyjeżdżać z agencją pracy?