Fashion Week w Paryżu

W tym roku 2020 Fashion week w Paryżu stał pod wielkim znakiem zapytania ze względu na ograniczenia sanitarne we Francji. Jednak 28 września rozpoczął się największy pokaz mody w Europie i potrwa do 6 października. Fashion Week w Paryżu.

Pokazy mody na Fashion week

W tym roku, ze względu na obecną sytuację z koronawirusem, fashion week odbędzie się głównie cyfrowo. Jedynie 19 domów mody może przygotować pokazy fizyczne prêt-à-porter, natomiast aż 84 jedynie cyfrowe. W Nowym Jorku cały fashion week odbył się bez publiczności, ale Paryż oczywiście nie przyjął podobnej zasady.

Wywiad z paryską modelką
Fashion Week w Paryżu

Kto może uczestniczyć w paryskim fashion week?

Federacja Haute Couture and Fashion koordynuje Paris Fashion Week ®, który normalnie odbywa się 4 razy w roku. Marki, które chcą uzyskać dostęp do oficjalnego kalendarza, muszą złożyć wniosek. Specjalna komisja wybiera ich na podstawie stopnia kreatywności, potencjału międzynarodowego i know-how.

Wywiad z paryską modelką
Fashion Week w Paryżu

Gdzie w Paryżu jest Fashion week?

Do niedawna, bo do 2020 roku Paris Fashion Week odbywał się jedynie w Carrousel du Louvre czyli oszklonej piramidzie w Luwrze. Jednak od 10 lat marki mody prześcigają się w pomysłach gdzie organizować pokazy. Miejsca muszą oczywiście oddawać klimat danej kolekcji. Najczęściej pokazy odbywają się w Grand Palais, na Trocadero czy na Polach Marsowych. Najczęściej te miejsca trzymane są w tajemnicy ze względu na bezpieczeństwo i jedynie zaproszone osoby znają dokładną lokalizację.

Wywiad z paryską modelką
Wywiad z paryską modelką

Fashion week na świecie

Wielka czwórka fashion week to oprócz Paryża i Nowego Jorku Medional oraz Londyn. Jednak tygodniowe pokazy mody organizowane są w wielu innych miastach na świecie.

Wywiad z paryską modelką
Dominika polska modelka w Paryżu

Jak dostać się na pokaz fashion weeku?

Niestety nie jest to łatwe. Aby dostać się na pokaz fashion week trzeba mieć specjalne zaproszenia, które rozdawane są głównie celebrytom oraz osobom ze świata mody.

Pokaz w Palais Galliera

Z okazji ponownego otwarcia Palais Galliera czyli świętego miejsca w świecie mody, można za to obejrzeć pierwszą wystawę poświęconą pracy Gabrielle Chanel. Na powierzchni 1500 m2, w której znajduje się 350 pokoi, pokazane zostaną projekty oraz kreacje słynnej projektantki. Muzeum mody w tym pałacu obecnie po remoncie może wystawiać stałą kolekcję liczącą 200 000 eksponatów, od XVIII wieku po dzień dzisiejszy.

Interesuje Cię temat mody?

Polecam przeczytanie mojego wywiadu z Dominiką, polską modelką mieszkającą w Paryżu. Powyżej widzisz jej zdjęcia z paryskich pokazów mody.

Źródło: Paris.fr