Chateau of Parc de Sceaux
Parc de Sceaux rozciąga się na terenie miast Sceaux i Antony, można tam z łatwością dojechać z Paryża pociągiem podmiejskim RER B, jedyne 20 min od Saint Michel.
Zamek Parc de Sceaux
Zamek 

Ten park jest jednym z moich ulubionych miejsc w okolicy mojego zamieszkania i jeszcze do niedawna biegałam tam prawie codziennie. Tuż za moim domem znajduje się coulée verte, długa, zielona aleja przeznaczona wyłącznie dla pieszych i rowerów. Ta aleja prowadzi aż do Parc de Sceaux, który znajduje się w odległości nieco ponad 3,5 km z od mojego domu. Czasami jeździłam samochodem do parku i dopiero tam zaczynałam biegać. Jest tam dużo miejsca na spacery, jazdę na rowerze, jogging lub po prostu odpoczynek z przyjaciółmi lub samotnie.

Parc de Sceaux ze zbiornikami wodnymi w tle
Miejsce idealne na sesje zdjęciowe

Powierzchnia parku wynosi 181 hektarów: 121 w gminie Sceaux, 60 w Antony.

Tereny z fontannami Parc de Sceaux
Tereny z fontannami 

Park zaprojektowano pod koniec XVII wieku na prośbę Colberta i jego syna Markiza de Seignelay. Został stworzony przez słynnego ogrodnika, André Le Nôtre, który zaprojektował wiele innych ogrodów: Vaux – Vicomte, Saint-Germain-en-Laye, Fontainebleau, Wersal, Marly, Saint Cloud, Chantilly i Meudon.

Zbiorniki wodne w Parc de Sceaux
Zbiorniki wodne w Parc de Sceaux

Park składa się z symetrycznych francuskich ogrodów z przepięknymi kanałami, wodospadami i fontannami.

Parc de Sceaux
Przepiękne miejsce

Podczas rewolucji majątek został splądrowany, odsprzedany farmerowi, a zamek zniszczony. Nowy zamek wzniesiony został w 1856 r. przez córkę farmera, żonę księcia Treviso. Podczas pierwszej wojny światowej majątek został zniszczony, a jego odbudowa rozpoczęła się w 1928 roku i trwała przez wiele lat.

Parc de Sceaux z zamkiem w tle
Z zamkiem w tle

Od 1937 r. zamek w Parc de Sceaux jest domem zbiorów Muzeum w Ile de France i został przemianowany na Musée départementale de Sceaux w 2013 r.

Parc de Sceaux zimą
Park zimą

Park jest czynny codziennie od świtu do póżnego wieczora. Jesto to idealne miejsca na piknik w niedzielne przedpołudnie lub sportową sobotę.

Wejście do parku jest darmowe.

Jak się tam dostać:

  • pociągiem Rer B przystanek Parc-de-Sceaux, La-Croix-de-Berny, Sceaux.

Każda z tych stacji znajduje się z innej strony parku.

Wejścia do parku: avenue du Général-de-Gaulle, avenue le Brun, avenue Le Nôtre.

Odwiedź oficjalną stronę parku.

Przeczytaj także: Skwer Saint Lambert.