Życie modelki w Paryżu

“Paryż jest dla prestiżu, tutaj się nie zarabia”. Wywiad z Dominiką Wycech, modelką pracującą i mieszkającą w Paryżu.

Wielokrotna uczestniczka paryskich pokazów mody Prêt-à-Porter i Haute Couture. Uczestniczyła w fashion show dla takich projektantów jak: Guo Pei, Ziada Nakada, On Aura Tout Vu, Farhada Re, Diogo Mirandy, Ilji, Mazarine Laskarisa, Christophe Josse, Hexa by Kuho, Tony Ward, Tsumori Chisato, Zauharitz, Georges Chakra, Yanina Couture, Rami al Ali, Aganovich oraz wielu innych.

Życie modelki w Paryżu
Życie modelki w Paryżu: Dominika Wycech

Dominikę poznałam na wystawie paryskiego artysty Tomasza Drozdowicza zaledwie kilka tygodni wcześniej. Swoją postawą, szczupłą i wysoką sylwetką oraz piękną polską urodą, przyciągnęła moją uwagę. Od razu pomyślałam, że z taką figurą musi być modelką. W końcu mieszkamy w Paryżu, a to światowa stolica mody!

Po wystawie wymieniłyśmy się kontami instagrama i poprosiłam ją o wywiad, na który od razu się zgodziła. Zaprosiła mnie do swojego paryskiego mieszkania i zaczęła opowiadać swoją historię o karierze modelki w Paryżu…

Pokazy w Paryżu
Pokazy w Paryżu

Jak zaczęła się Twoja kariera modelki w Paryżu?

Na bycie modelką namawiano mnie od młodych lat. Ale ja byłam kujonką i nigdy nie myślałam wyborze takiego zawodu. W wieku 22 lat, czyli dość późno jak na rozpoczęcie kariery modelki, zgłosiłam się do udziału w Miss Warsaw. Nie spodziewałam się wygrać, nawet nie uczestniczyłam w przygotowaniach do tego wydarzenia. Wybory odbyły się 18 kwietnia 2011 roku, a ja miałam numer 18. Zostałam wybrana nie tylko Miss Warsaw, ale także Miss Warsaw Models. Wygraną był kontrakt z agencją modelek. Tak rozpoczęła się moja kariera modelki. W styczniu 2012 roku zmieniłam agencję i przyleciałam na pierwszy kontrakt do Paryża.

Pokazy kolekcji w Paryżu
Pokazy kolekcji w Paryżu

Jak wygląda taki kontrakt z agencją?

Agencja kupiła mi bilety, zapewniła mieszkanie, dawała “kieszonkowe”. Ale oczywiście to nie jest za darmo, wszystko trzeba później spłacić. Dostając pracę na pokazach, najpierw zarabia się na spłatę długu dla agencji, który za miesięczny kontrakt wynosi 2500 euro, a dopiero później zaczyna się zarabiać.

Być modelką w Paryżu
Być modelką w Paryżu

Ile pokazów trzeba zrobić, aby spłacić taki dług?

To zależy od rodzaju pokazu. Średnio za pokaz dostaje się około tysiąca euro, ale 70% idzie do kieszeni agencji, a tylko 30% dla modelki. Czyli za jeden pokaz zarabiam około 300 euro, żeby spłacić dług potrzeba odbyć 8 takich pokazów. Za każdy kolejny pokaz zarabia się także 30% ustalonej z klientem kwoty. Reszta idzie do agencji.

Życie modelki w Paryżu
Życie modelki w Paryżu: Dominika Wycech

Jak wygląda mieszkanie zapewnione przez agencję?

Mieszkania “modelingowe” w Paryżu mają zazwyczaj kilka pokoi.  Czasami są To studia, czasami pokój na poddaszu podnajmowany przez agencje od fotografów/stylistów. Moje pierwsze mieszkanie na placu Pigalle miało 3 pokoje, w każdym po 2 łóżka czyli mieszkamy w 6 osób. Oczywiście z jedną łazienką. To jest mega problem, bo rano trzeba się naszykować na casting. Wszystkie dziewczyny są z tej samej agencji i oczywiście castingi odbywają się zawsze w tych samych godzinach. Więc trzeba wstawać nawet o 5 rano, aby się przygotować do wyjścia.

Poza tym często dziewczyny kradną jedzenie. Zdarzyło mi się wrócić do domu i zastać pustą lodówkę, pomimo że miałam w niej jedzenie na kolację i śniadanie. Przez cały dzień nic nie jadłam, a wszystko było już zamknięte.

Życie modelki w Paryżu

Dlatego dziewczyny kradną podstawowe produkty, jak jedzenie?

Dopóki nie zarabiamy pieniędzy i spłacamy agencję, dostajemy 80 euro tygodniowo “kieszonkowego” od agencji. 20 euro to navigo (paryski bilet miesięczny), więc zostaje nam 60 euro na tydzień na jedzenie.

Pokazy modelingowe Paryż
Pokazy modelingowe Paryż

Czy opieka agencji jest potrzebna w pracy modelki?

Generalnie agencje wysyłają Cię na castingi. Na castingi do pokazów bardziej znanych klientów nie dostaniesz się bez agencji. Ale ważna jest też agencja w jakiej jesteś. Jeśli idziesz na casting i wyciągniesz composit card (taka Twoja business card) mało znanej agencji to nieważne jak się spodobasz, ale nie wezmą Cię do pokazu. Dużo jest też układów między agencjami, a managerami projektantów.

Pokaz w Paryżu
Pokaz w Paryżu

Możesz powiedzieć coś więcej o pokazach?

Mamy pokazy oraz showroomy. Na Showroomy przyjeżdżają ludzie z butików na całym świecie, aby zamówić “hurtowo” ubrania z najnowszych kolekcji. To ciężka praca. Czasem pracuje się przez kilka dni po 10 godzin dziennie. Trzeba się cały czas przebierać, nawet nie ma się czasu napić wody. Poza tym tam traktują Cię jak wieszak. Często też warunki są poniżające. Przebieralnia jest w podziemiach, w jakiejś piwnicy bez okien, a ty masz później wyjść i jak najlepiej zaprezentować produkt, aby się sprzedał. Masz jak najlepiej pokazać kolekcję. Ale to dobry i pewny zarobek. Casting odbywa się 2 tygodnie wcześniej i jeśli się go dostanie, to jest pewniak. Zdarzają się także bardziej “lajtowe” showroomy, które niekoniecznie są mniej płatne.

Pokazy w Paryżu
Pokazy w Paryżu

Zupełnie inaczej ma się sprawa z pokazami, gdzie są zazwyczaj 2-3 looki. Castingi odbywają się 3 dni wcześniej i do końca nie jest się pewnym pracy. Czasami dostaje się telefon rano w dniu pokazu, że praca jest “skasowana”. Mojej koleżance zdarzyło się być odwołanym już na pokazie w makijażu i fryzurze. Ale ja uwielbiam pokazy, tam czujesz się częścią całości i jesteś szanowana.

Pokaz w Paryżu
Pokaz w Paryżu

Czyli lepsze są pokazy?

I tak i nie. Ja wolę pokazy, bo lepiej się tam czuje, ale show roomy są pewne. Najgorzej, że trzeba wybrać wcześniej. Bo one się odbywają zazwyczaj w tym samy czasie. Próbowałam robić oba, ale zazwyczaj jak dostajesz show room to praca przez kilka dni i pokrywa się z pokazami. Nie jest łatwo połączyć obie rzeczy.

Pokazy kolekcji w Paryżu
Pokazy kolekcji w Paryżu

Są różne rodzaje pokazów, możesz coś o tym powiedzieć?

Takie dwa najważniejsze rodzaje to haute couture i prêt-à-porter. Pokazy haute couture to prawdziwe show, przeznaczone dla określonej grupy ludzi i odbywające się dwa razy w roku. Wybiegowe kreacje występują w pojedynczym egzemplarzu i później są szyte jedynie na zamówienie,  Prêt-à-porter to pokazy, gdzie domy mody prezentują swoje kolekcje, a ubrania trafią do półek sklepowych.

Są też fittingi czyli szycie kolekcji. Dla mnie to było niesamowite przeżycie, ale nie zdarza się często. Zazwyczaj pracuje się w usine ( fabryce) z projektantem, który na tobie ze skrawków materiału tworzy nową kolekcję. Kiedyś byłam na fittingu w takiej starej fabryce na południu Francji. Widziałam tam materiały i ubrania z lat 80-tych, to było wspaniałe. Nie takie fast fashion jak teraz.

Pokaz mody w Paryżu
Pokaz mody w Paryżu

Jak wygląda dzień z życia modelki?

Agencja wysyła modelki na castingi. Masz listę miejsc i stacji metra gdzie wysiąść, ja znam Paryż po stacjach metra. Cały dzień chodzi się na castingi, przed fashion week nawet po 10-15 dziennie. Często rezygnujesz z pójścia do łazienki, żeby pojechać na kolejny casting, bo może akurat go dostaniesz.

Jeśli zostaniesz wybrana na pokaz, to każą czekać, aby zrobić na tobie przymiarkę co masz założyć. Nieraz czekasz 30 min, godzinę, 2 godziny, a klienci nie rozumieją, że ty się spieszysz na kolejny casting. To, że cie wybrali, nie znaczy, że dostaniesz tę pracę. Ale to jest adrenalina, brakuje mi tego ( wywiad w lipcu 2020 roku, w trakcie pandemii koronowirusa, kiedy nie ma pokazów).

Życie modelki w Paryżu: Dominika Wycech
Życie modelki w Paryżu: Dominika Wycech

Jakie są wymogi, aby zostać modelką?

To zależy. W pokazach fashion trzeba mieć określone wymiary, być wysoką, mieć klasyczną i naturalną urodę. Ma się pokazać ubrania, a nie sprzedać. Na pokazach commercial można być troszkę grubszą, mieć biust i najlepiej się wyróżniać. Ja nie mam szans w takich castingach, bo mam za klasyczną urodę.

Życie modelki w Paryżu: Dominika Wycech
Życie modelki w Paryżu: Dominika Wycech

Jak wygląda sprawa wynagrodzeń?

Wielu klientów organizuje wyjazdy na directa (bezpośrednio) i wtedy płaci mi te 30%, które ja i tak bym później dostała od agencji, a tak klient nie płaci agencji tego dodatkowego 70%. Direct to praca wyjazdowa, booking lotu, praca i powrót. Bardziej bezpośrednio z klientem, bez pośrednika agencji.

Pokaz mody w Paryżu
Pokaz mody w Paryżu

Czy duże marki płacą więcej?

Zazwyczaj nie. Znane marki uważają, że wystąpienie w ich pokazach to wartość dodana, że u nich modelingujesz. I płacą mniej, na przykład Kenzo czy Margiela mało płacą za showroomy, ale za pokazy dużo, bardzo dużo nawet.

Pokaz mody w Paryżu
Pokaz mody w Paryżu

I to rzeczywiście pomaga, że masz w swoim portfolio pokazy dla takich znanych firm?

Nie do końca. Bo jak się spodobasz, to Cię wezmą. Ale może to mieć znaczenie na jakich pokazach już byłeś.

Życie modelki w Paryżu: Dominika Wycech
Życie modelki w Paryżu: Dominika Wycech

Ile trwa pokaz mody?

W Paryżu to około 3,5 godziny. Zazwyczaj fryzjer-makijażysta ma godzinę na przygotowanie modelki, a reszta czasu to pokaz. Ale w Polsce może to trwać nawet 10 godzin, bo modelka musi być na wszystkich próbach pokazu.

Pokaz mody w Paryżu
Pokaz mody w Paryżu

Dziewczyny z jakich krajów są zazwyczaj modelkami w Paryżu?

Rosjanki i Ukrainki. Są też Brazylijki, ale to bardziej na pokazach komercyjnych.

Życie modelki w Paryżu
Dominika Wycech

Nie masz tremy na scenie?

Kiedy wychodzę na pokaz, to jestem w innym świecie. Nikt nie istnieje, nie widzę ludzi. To cudowne uczucie, tego nie da się opowiedzieć ani zrozumieć. Na początki miałam tremę, ale teraz nie mogę się doczekać, aby wyjść i czekam ze zniecierpliwieniem.

Polskie modelki w Paryżu
Dominika Wycech: polska modelka w Paryżu

Czy trzeba znać język francuski, aby pracować w Paryżu jako modelka?

Nie, ale warto, czasami to pomaga. Ja mówię na castingach po angielsku, a później jak komentują to wszystko rozumiem.

Czy modelki mają specjalną dietę?

Generalnie musisz trzymać wymiary. Ja uważam, że nie każdy może być modelką. Trzeba albo mieć uwarunkowania genetyczne albo się głodzić. Kiedyś mieszkałam z dziewczyną, która dużo jadła, a później spędzała godzinę z łazience. Wiadomo, że miała bulimię. Ale są dziewczyny, który dużo jedzą, a są cały czas szczupłe.

Polskie modelki w Paryżu
Polskie modelki w Paryżu: Dominika Wycech

Czy po pokazach dostaje się darmowe ubrania?

Kiedyś dostawało się darmowe rzeczy – apaszki, płócienne torebki, ale nigdy ubrania. Moi znajomi myślą, że mam pełno firmowych ubrań, a ich się nie dostaje za darmo.

Dlaczego wybrałaś Paryż?

Zakochałam się w Paryżu zanim zostałam modelką. Uwielbiam Paryż oraz Nowy Jork. Ale tam, trzeba mieć co najmniej 11 pokazów, aby spłacić dług agencji, bo jest więcej wydatków na bilety, szoferów itd. I chodzi się na 20-25 castingów dziennie, to jest wycieńczające. Mediolan nie jest dla mnie, tam szukają dziwnych twarzy.

Polskie modelki w Paryżu: Dominika Wycech
Polskie modelki w Paryżu: Dominika Wycech

Co jest teraz modne?

Powoli wraca zafascynowanie klasyką i naturalną urodą. Ale bardzo powoli.

Występowałaś w pokazach polskich projektantów w Paryżu?

Tak, u Baczyńskiej kilka razy podczas fashion week. W ogóle Gosia Baczyńska to dla niesamowita polska projektantka. Ona ma materiały z tej samej fabryki, co Prada. Ale chodziłam także na pokazach u Paprocki&brzozowski, Bizuu, Lukasz Jemiol, Lidia Kalita, Robert Kupisz, Bohobocco i innych wielkich polskich projektantów.

Polskie modelki w Paryżu: Dominika Wycech
Polskie modelki w Paryżu: Dominika Wycech

Dziękuję bardzo za wywiad.

Ja również. Bardzo fajnie się rozmawiało.

Selfie z paryską modelką
Selfie z paryską modelką

Dominika mogłaby godzinami opowiadać o swojej pracy, myśli o napisaniu książki. Tak wiele jest różnych historii zza kulis zawodu modelki, że z pewnością jest o czym pisać. Mam nadzieję, że kiedyś uda jej się spełnić marzenie, z chęcią kupiłabym taką książkę.

Zapraszam na Instagrama Dominiki Wycech, która w swoich stories pokazuje kulisy pracy modelki oraz dodaje piękne zdjęcia z paryskich pokazów: https://www.instagram.com/dominika_wycech/