Najlepsza bagietka w Paryżu

Myślisz, że znasz bagietki, bo przecież nieraz kupowałeś je w Lidlu czy Biedronce. O nie nie nie! Prawdziwy Francuz nawet by nie tknął takiego pieczywa i na pewno nie nazwałby jej bagietką. W 1993 r. we Francji uchwalono ustawę regulującą sposób wytwarzania bagietki tradycyjnej (traditional baguette). Gdzie znaleźć najlepsze bagietki w Paryżu?

Bagietka we Francji to rzecz święta. Z pewnością każdy odwiedzający ten kraj musi jej spróbować. Bez wątpienia zawsze chleb w tym kraju był bardzo ważny, a paryskie bagietki to część tej tradycji. Jaka jest najlepsza bagietka w Paryżu i jak jest wybierana?

Grand Prix bagietki

To już 27 edycja Grand Prix bagietki, która jest organizowana przez związki zawodowe piekarzy każdego roku w marcu. W tym roku aż 210 piekarni zostawiło do spróbowania swoje bagietki, z których wybrano 10 najlepszych oraz oczywiście tę jedyną – najlepszą bagietkę w Paryżu! Chrupiąca na zewnątrz i miękka oraz przewiewna w środku to idealne połączenie, którego szukało jury. Taką bagietkę proponował Taieb SAHAL z piekarni Les saveurs de Pierre Demours znajdującej się na 13, rue Pierre Demours w 17-stej dzielnicy Paryża.

najlepsza bagietka w Paryżu
Grand prix de la Baguette 2020, M. Taieb SAHAL, źrodło: paris.fr

Potrzebujesz biletów na paryskie atrakcje? Z pewnością znajdziesz je tutaj:

Gdzie zjeść śniadanie w Paryżu?
Gdzie znaleźć najlepsze bagietki w Paryżu

Zwycięzkie piekarnie z najlepszymi bagietkami:

 • 2010 : Djibril Bodian, « Le Grenier à pain », 38 rue des Abbesses (18e)
 • 2011 : Pascal Barillon, « Au Levain d’Antan », 6 rue des Abbesses (18e)
 • 2012 : Sébastien Mauvieux, 159 rue Ordener (18e)
 • 2013 : Ridha Khadher, « Au Paradis Gourmand », 156 rue Raymond-Losserand (14e)
 • 2014 : Antonio Teixeira, « Aux Délices du Palais », 60 boulevard Brune (14e)
 • 2015 : Djibril Bodian, « Le Grenier à pain », 38 rue des Abbesses (18e)
 • 2016 : Michael Reydelet et Florian Charles, « La Parisienne », 48 rue Madame (6e)
 • 2017 : Sami Bouattour, « Boulangerie Brun », 193 rue de Tolbiac (13e)
 • 2018 : Mahmoud M’seddi, « Boulangerie 2M », 215 boulevard Raspail (14e)
 • 2019 : Fabrice Leroy, « Boulangerie Leroy Monti », 203 avenue Daumesnil (12e)
 • 2020 : Taieb Sahal, « Les saveurs de Pierre Demours » , 13 rue Pierre Demours (17e)

Jeśli wybierasz się do Paryża to kup mój autorski przewodnik, który już od pierwszej wyzyty w mieście miłości pozwoli Ci zaoszczędzić! Szczególnie wskazówki dotyczące restauracji pozwolą znaleźć ciekawe i niedrogie miejsca, a przy tym nie wydać wiele.

Najlepsza bagietka w Paryżu

Oprócz tytułu posiadania najlepszej bagietki w Paryżu, piekarz dostał także nagrodę 4 tysiąc euro oraz zaszczyt dostarczania francuskiej rezydencji prezydenckiej bagietki każdego ranka przez cały rok. Brzmi super, prawda?

Co to jest bagietka?

Myślisz, że znasz bagietki, bo przecież nieraz kupowałeś je w Lidlu czy Biedronce. O nie nie nie! Prawdziwy Francuz nawet by nie tknął takiego pieczywa i na pewno nie nazwałby jej bagietką. W 1993 r. we Francji uchwalono ustawę regulującą sposób wytwarzania bagietki tradycyjnej (traditional baguette).

Najlepsza bagietka w Paryżu
Gdzie znaleźć najlepsze bagietki w Paryżu

Zasady tworzenia bagietek

Bagietki tradycyjnie muszą być przygotowywane na terenie piekarni od początku do końca. To znaczy, że nie mogą być nawet ulepione w innym miejscu niż są sprzedawane, wtedy tracą już miano bagietek. Poza tym mogą zawierać tylko cztery składniki – mąkę pszenną, drożdże, sól i wodę. Skoro mowa o francuskich zasadach to na tym nie kończą się wymogi. Bagietka musi mieć około 65 cm długości, 4-6 cm szerokości oraz 3-5 cm wysokości, a ważyć powinna 250 gramów. Jedynie wtedy można ją nazwać tradycyjną bagietką. We Francji nie ma żartów z bagietek, bo to rzecz święta.

Piekarnie we Francji

We Francji bagietkę kupuje się jeszcze ciepłą w piekarni po drodze do domu. Nieważne o której godzinie pójdziesz do piekarni, praktycznie zawsze dostaniesz ciepłą, świeżo upieczoną bagietkę. Boulangerie czyli piekarnie czynne są zazwyczaj do godziny 19- 20, a w niedziele w każdej dzielnicy musi być czynna co najmniej jedna piekarnia. Takie prawo. A ty próbowałeś francuską bagietkę?

Marzy Ci się hotel z widokiem na Wieżę Eiffla? Z pewnością znajdziesz go tutaj!

Polecam również:

Pomysł na aktywności w Paryżu: