Lotniska paryskie

Jak dojechać z lotniska do Paryża? Paryż ma 3 lotniska w różnych częściach miasta.

Najbardziej znane i największe to lotnisko Charles de Gaulle na północy, najstarsze to Orly na południu. Tanie linie lotnicze uważają również lotnisko w mieście Beauvais-Tille za jedno z paryskich lotnisk.

Lotnisko Charles de Gaulle CDG

Paryskie lotnisko Charles de Gaulle (Francuskie: Aéroport de Paris-Charles-de-Gaulle) jest zwane także lotniskiem Roissy. To największe międzynarodowe lotnisko we Francji i drugie co do wielkości w Europie (po lotnisku Heathrow w Londynie). W 2017 roku było to również dziesiąte najbardziej ruchliwe lotnisko na świecie, obsługujące prawie 70 milionów pasażerów i prawie pół miliona operacji lotniczych.

Historia lotniska

Budowa nowego lotniska North Paris rozpoczęła się w 1966 roku, a pierwszy terminal został otwarty w dniu 8 marca 1974 roku. Nazwano go na cześć Charles de Gaulle (1890-1970), przywódcy Wolnych Sił Francuskich podczas II wojny światowej i prezydenta Francji od 1959 do 1969 roku. Obecnie obejmuje ono 32,38 kilometrów kwadratowych.

Jeśli wybierasz się do Paryża to warto zarezerwować bilety wcześniej na poniższe atrakcje:

Jak się dostać na lotnisko CDG?

Pociąg

Na lotnisko można dostać się pociągiem RER B z Chatelet ( lub z dworca Gare de Nord. Wybierzcie kierunek Aéroport Charles de Gaulle i, w zależności od terminalu, z którego macie samolot, wysiądźcie na ostatniej lub przedostatniej stacji. Terminale 1 i 3 znajdują się na stacji Aéroport CDG, a terminal 2 znajduje się na ostatniej stacji RER B i nazywa się Aéroport CDG 2 TGV. Pierwszy pociąg odjeżdża o 5 rano, a ostatni z Gare du Nord jedzie tuż po północy. Odległość między lotniskiem Charles de Gaulle a Paryżem wynosi 23 kilometry, a podróż pociągiem zajmuje 45 minut. W zależności od natężenia ruchu podróż samochodem może potrwać nawet dłużej.

Cena biletu na RER B z dowolnego miejsca w Paryżu wynosi 10,30 €, ale jeśli podczas pobytu zakupiłaś lub planujesz zakup karty Navigo na wszystkie strefy, możesz również z niej korzystać, lotnisko należy do ZONE 5 (strefy 5). W drugą stronę, z lotnisko do Paryża, można przesiąść się na dowolną linię metra z tym samym biletem lub w inny dowolny pociąg kolei podmiejskiej na terenie Paryża.

Autobus

Można również skorzystać z autobusu o nazwie Le Bus Direct (oficjalna strona internetowa), który zabierze Cię do jednej z kilku różnych stacji w Paryżu, takich jak Porte Maillot, Champs-Élysées, Trocadero, Wieża Eiffla, Gare de Lyon, Gare Montparnasse czy lotnisko Orly . Bilet kosztuje 12 €, a droga trwa około 60-80 minut w zależności od miejsca wyjazdu. Plusem autobusu jest to, że nie męczysz się z bagażami, które można schować na dole autobusu.

Istnieje również RoissyBus z dzielnicy Opera Garnier na lotnisko, kosztuje 12 € i jedzie się około 60-75 minut. Najtańsza wersja dojazdu z lotniska do Paryża to publiczny autobus 350 lub 351, który łączy lotnisko CDG z Gare d’Est oraz Nation. Po przejściu na jedną z tych stacji można dojechać metrem do miejsca docelowego. W ten sposób kupujesz tylko 2 bilety na jedną podróż (jeden na autobus i drugi na metro). Możesz kupić bilet jednorazowy, który kosztuje 2,40 €. Jednak jeśli zamierzasz użyć więcej biletów podczas pobytu w Paryżu, polecam kupić karnet 10 biletów za 14,90 €. W ten sposób podróż z lotniska będzie kosztować tylko 3,80 € (dwa bilety po 1,90 € każdy).

Istnieje również wiele stron internetowych zapewniających prywatny transport za około 50 €, podobny koszt jak taksówka. 

Pamiętaj! Jeśli macie lot z terminalu 2G linią AirFrance HOP!, musisz wziąć bezpłatny autobus z terminalu 2F.

Map of transport to get to CDG Airport from Paris
                              Mapa transportu na lotnisko CDG

Jak się dostać z lotniska do Paryża? Lotnisko Orly

Orly było głównym lotniskiem Paryża przed budową Charles de Gaulle. Nawet teraz, po przejściu większości ruchu międzynarodowego na lotnisko Charles de Gaulle, Orly pozostaje najbardziej ruchliwym francuskim portem lotniczym dla ruchu krajowego i drugim najbardziej ruchliwym francuskim lotniskiem w ruchu pasażerskim, z 32 milionami pasażerów w 2017 r. Loty odbywają się do różnych miejsc w Europie oraz na całym świecie.

Historia powstawia lotniska Orly

Orly zostało otwarte w 1932 roku jako lotnisko Villeneuve-Orly i było używane przez siły wojskowe podczas drugiej wojny światowej. W rezultacie, było wielokrotnie atakowane, a znaczna część jego infrastruktury została zniszczona. Później zostało odbudowane jako największe lotnisko we Francji. Po wybudowaniu lotniska Charles de Gaulle planowano zamknąć lotnisko Orly. Jednak przy dużym natężeniu ruchu na obu lotniskach pomysł upadł, a oba miejsca działają bardzo dobrze.

Jak się dostać na lotnisko Orly?

Lotnisko Orly na południu Paryża jest również bardzo dobrze skomunikowane z miastem. Istnieje kilka sposobów na dotarcie do niego:

  • OrlybusDenfert-Rochereau (RER B, metro 4, 6) kosztuje 8.30 €, a podróż trwa 35 min.
  • Orlyval z Antony, gdzie można dojechać RER B (ten sam pociąg co na lotnisko CDG, ale z drugą, południową stronę), 12 € z Chatelet, trwa 37 min. Jeśli posiadasz kartę Navigo, możesz jej używać tylko do Antony, a później kupić osobny bilet na autobus Orlyval za 9,30 € (zajmuje to 11 minut, więc jest dość drogo na tak krótką przejażdżkę). Pierwszy pociąg z Chatelet jedzie o 5.20 rano, a o 6 rano pierwszy autobus Orlyval z Antony. Ostatni autobus jedzie o 23.00.
  • Metro 7 + tramwaj 7 czyli tylko dwa bilety jednorazowe na transport publiczny. Zatem będzie to kosztować 3,80 € (lub Navigo), ale dotarcie na lotnisko zajmuje około godziny.
  • Le Bus Direct z Arch du Triumph lub Gare Montparnasse.
Jak się dostać z lotniska do Paryża?
Jak się dostać z lotniska do Paryża?

Jak się dostać z lotniska do Paryża? Lotnisko Beauvais–Tillé 

Paryż-Beauvais jest międzynarodowym portem lotniczym w pobliżu miasta Beauvais w gminie Tillé, zbudowanym w 1930 r. Jest to dziesiąte najbardziej ruchliwe lotnisko we Francji, obsługujące prawie 4 miliony pasażerów w 2016 r. I jest najczęściej wykorzystywany przez linie czarterowe i tanie linie lotnicze jak Ryanair, Wizzair czy Blue Air.

Jak się dostać na Beauvais?

Autobus

Najprostszym sposobem dotarcia na lotnisko jest skorzystanie z bezpośredniego transferu z Paryża z przystanku Porte Maillot za 17 €. Autobusy jeżdżą co kilka minut, ale niewiele osób wie, że właściwy autobus jest zawsze 3 godziny przed naszym lotem. Jazda trwa 1 godzinę 15 minut, a autobus zatrzymuje się między terminalami na lotnisku w Beauvais. Odległość między nimi jest bardzo mała, więc nie martw się, że będziesz musiał dużo chodzić. Możesz kupić bilet online lub w kasach przy parkingu autobusowym (nie na możliwości kupna biletu w autobusie!).

Pociąg

Istnieje również inna możliwość dostania się na lotnisko Beauvais i skorzystania z pociągu TER (Transport Express Régional) linii 19 z Gare du Nord do centrum Beauvais za 14,50 €, a później taksówką za około 13 €. Szczerze mówiąc nigdy nie korzystałam z tej opcji, ponieważ jest droższa i bardziej skomplikowana. Kilka razy skorzystałam z Bla Bla Car  i działa to całkiem nieźlem, a zarazem jest to najtańszy sposób.

Dojazd z polskimi przewozami

Wielu przewoźników proponuje przewozy wahadłowe między Paryżem a lotniskami. Znam kilka polskich firm, które oferują usługi przewozu z miejsca pobytu na lotnisku Beauvais za 20 € czy inne lotniska.

Podsumowując, dojazd ze wszystkich 3 lotnisk jest bardzo dobry, zarówno transportem publicznym, jak i taksówkami.

Zobacz także: Paryskie metro i komunikacja w Paryżu oraz Metro dodo boulot.