Weekend pod Paryżem

Już 40 kilometrów od stolicy Francji można przenieść się w zupełnie inny od paryskiego klimat afrykańskiego safari. Safari w Paryżu – to możliwe w Zoo Safari Thoiry.

Safari Thoiry – położenie

Zoo Safari Thoiry znajduje się 40 kilometrów na zachód od Paryża, w departamencie Yvelines. Park położony jest na terenie pałacu Thoiry w gminie o tej samej nazwie. Z Paryża dojedziemy tam bez problemu samochodem w mniej niż godzinkę.

Safari Thoiry
Safari Thoiry

Safari czy zoo? Czym różni się Thoiry od innych zoo w Paryżu.

Thoiry składa się z dwóch części. Jedna z nich to safari, a druga to zoo. Do safari wjeżdża się swoim własnym samochodem bądź ciężarówką w stylu “safari”, bez okien. Różnica jest oczywiście w cenie -ciężarówką jest kilka euro drożej, ale ma się możliwość zobaczenia lwów, co nie jest dopuszczalne własnym samochodem.

Safari Thoiry
Weekend pod Paryżem
Weekend pod Paryżem
Weekend pod Paryżem

Jak wygląda safari w Thoiry?

Na początku przejeżdża się przez bramki gdzie kupuje się bilety. Można wcześniej kupić bilety przez internet i często są promocje na różnych stronach, np. na Gruponie. Wtedy wybiera się bilet na określoną godzinę.

Następnie wjeżdża się na teren przed safari. Tam są toalety i maszyny z kawą i przekąskami. Dalej jest już teren safari. Jest tylko jedna droga, która prowadzi przez tereny z różnymi zwierzętami. Trasa składa się z dwóch części. Pierwsza to zwierzęta niegroźne, a druga to amerykańska z wilkami, niedźwiedziami i żubrem. W pierwszej części na początku są strusie, które chodzą zazwyczaj po drodze i stukają w szyby samochodu. Dalej zebry, antylopy, sarny, wielbłądy i inne. Część zwierząt bardziej niebezpiecznych, jak np. słonie jest ogrodzona barierkami, ale duża część swobodnie chodzi obok samochodu.

Weekend pod Paryżem
Weekend pod Paryżem

Dla mnie największym przeżyciem było zobaczenie białego wilka przechadzającego się zaraz obok samochodu, niesamowite uczucie.

Weekend pod Paryżem
Weekend pod Paryżem

Zoo w Thoiry

Kupując bilet do safari, w cenę wliczony jest też wstęp do zoo. Ta część jest również ciekawa, gdyż wprowadzone jest dużo urozmaiceń, aby zobaczyć zwierzęta z bliska. Na terenie, gdzie przebywają lwy, ustawiony jest przeszklony rękaw, do którego się wchodzi. Jeśli akurat lew lub lwica położy się na górze tego rękawa, znajdziemy się zupełnie pod nim. Takiego selfie z lwami nie jeden nam pozazdrości! Podobnie wygląda wybieg z hienami i innymi zwierzętami.

Oprócz tego w porach karmienia treserzy opowiadają o każdym ze zwierząt, jeśli znasz francuski to można dowiedzieć się ciekawych informacji.

Natomiast nad terenem z tygrysami wchodzi się na most, aby oglądać je z góry. Można się im dokładnie przyjrzeć, gdyż widoczność rozciąga się na dużą część terenu wkoło.

Na terenie zoo znajduje się także część dla dzieci z placem zabaw na świeżym powietrzu. Oprócz tego przy wejściu do zoo jest restauracja, gdzie można zjeść obiad oraz miejsce na odgrzanie i zjedzenie własnego jedzenia.

Pokaz świateł w Thoiry

W okresie zimowych czyli od października do marca w cenę biletu wejścia do ZooSafari Thoiry wliczona jest dodatkowa atrakcja. Jest nią pokaz świateł “Lumière savages” czyli “Dzikie światła”. Na terenie przed samym pałacem Thoiry ustawione są postacie zwierząt z materiału podświetlone na różne kolory.

Wystawa podzielona jest na kilka części, jak na przykład zwierzęta morskie, arka Noego, dinozaury itd. Idzie się przez wszystkie części i można przeczytać historię każdej tematyki oraz zrobić zdjęcie z każdą postacią z bliska.

Na teraz wystawy wchodzi się bezpośrednio z zoo od godziny 17, kiedy zaczyna się ściemniać. Pokaz świateł robi niesamowite wrażenie. Każda postać zwierzęca jest starannie przygotowana, pięknie podświetlona oraz wpasowana w tematykę danej grupy. Wiele osób przyjeżdża tylko na wieczorny pokaz i płaci prawie tyle samo za wejście na “Dzikie światła” co za wszystkie 3 atrakcje. Czyli ile?

Ceny Zoo Safari Thoiry

Bilet wstępu dla jednej osoby dorosłej to 29 euro. Normalnie w tej cenie jest wjazd na safari, wejście do zoo oraz na pokaz świateł w okresie zimowych.

Sprawdziłam stronę parku i obecnie safari czynne jest jedynie w weekend 16-17 maja w cenie 35 euro od osoby. Wjazd jedynie na teren safari.

Warto sprawdzać na stronie ZOO Safari Thoiry kiedy znowu będzie czynne.

Zobacz także jak można spędzić weekend pod Paryżem w Zamku Fontainebleau.