Majorelle garden

Wizyta w Marrakeszu bez wizyty w Ogrodzie Majorelle to jak wizyta w Paryżu bez zobaczenia Wieży Eiffla! Jardin Majorelle- dlaczego to najczęściej odwiedzane miejsce w Maroku.

Położenie

Ogród Majorelle położony jest bardzo blisko nowoczesnej dzielnicy Marrakeszu – Gueliz, gdzie znajduje się większość międzynarodowych hoteli. Jednak nie było łatwo się tam dostać. Spacerując po zatłoczonym mieście, należy wybrać małą, na pierwszy rzut oka, spokojną uliczkę. Na szczęście nazwa ulicy jest łatwa do zapamiętania – Rue Yves St Laurent.

Kiedy po raz pierwszy pojechałam do Le Jardin, zrobiło mi się słabo widząc bardzo długą kolejkę ludzi czekających na zakup biletów. Zupełnie nie spodziewałam się, że będę czekać na wejście do ogrodu w Maroku – to bardziej paryski styl. Wróciłam następnego dnia, zaraz po otwarciu, ale i tak czekałam około 45 minut na wejście, a kolejka za mną się zwiększała.
W końcu udało mi się wejść do środka i zaskoczyła mnie zmiana środowiska – było tak zielono! Oraz kilka stopni chłodniej niż na ulicy przed wejściem.

Jardin Majorelle - dlaczego to najczęściej odwiedzane miejsce w Maroku
Jardin Majorelle – dlaczego to najczęściej odwiedzane miejsce w Maroku

W środku gorącego, zatłoczonego Marrakeszu znajdziesz niesamowity ogród botaniczny pełen roślin z całego świata.

Powstanie ogrodu

Ogród Majorelle został stworzony przez Jacquesa Majorelle, francuskiego malarza, który osiadł w Maroku na początku XX wieku. Zbudował dom i postanowił otoczyć go roślinami i kwiatami, które zaczął sprowadzać z 5 kontynentów.

Jardin Majorelle  w Maroku
Jardin Majorelle w Maroku

W środku tej „dżungli” stworzył miejsce do tworzenia swoich obrazów i pokolorował je w stworzonym przez niego odcieni niebieskiego „bleu Majorelle”.

Niebieski kolor w Jardin Majorelle
Niebieski kolor w Jardin Majorelle

Głębia tego niebieskiego koloru jest niesamowita, a w kontraście z żółtymi wstawkami, który sprawia wrażenie jeszcze bardziej intensywnego.

Niebieski kolor w Jardin Majorelle
Niebieski kolor w Jardin Majorelle

Dzieje ogrodów

Po śmierci Majorelle w 1962 r. ogród był zaniedbany i zapomniany przez prawie 20 lat. Dopiero w 1980 roku słynny francuski projektant Yves Saint Laurent kupił Jardin Majorelle ze swoim partnerem i dał mu drugie życie. Yves był zakochany w Marrakeszu i kupił tam dom w 1966 r. gdzie często przyjeżdżał. Po jego śmierci, jego prochy rozrzucono w rozarium w ogrodzie, a obok jego pomnik.

Pomnik Yves Saint Laurent
Pomnik Yves Saint Laurent

Ogrody Majorelle to oaza orzeźwiającego powietrza, zielonych roślin i żółto-niebieskich budynków. Tak intensywny niebieski odcień widziałam jeszcze jedynie w Niebieskiej świątyni w Tajlandii.

Jardin Majorelle w Marrakeszu
Jardin Majorelle w Marrakeszu

Ogród nie jest bardzo duży, ale pełen niesamowitych roślin i kolorowych niebiesko-żółtych obiektów. Po zwiedzaniu warto odpocząć i napić się świeżego soku w uroczej kawiarni w środku.

Jardin Majorelle w Marrakeszu
Jardin Majorelle w Marrakeszu

Możesz również zwiedzić muzeum Barberów (rdzennych mieszkańców północnej Afryki), które także znajduje się w ogrodzie. Muzeum zostało owarte przez Yvesa Saint Laurenta, który kolekcjonował eksponaty Barberów przez całe życie. Jeśli jesteś zainteresowany zwiedzaniem muzeum, nie zapomnij kupić biletu wraz z wejściem.

Jardin Majorelle w Marrakeszu
Jardin Majorelle w Marrakeszu

Po wypiciu kawy na pięknym dziedzińcu pod palmami możesz zrobić sesję zdjęciową w ogrodzie. Znajdziesz tam wiele magicznych miejsc, które tylko czekają, aż wyjmiesz aparat!

Mimo czekania w długiej kolejce do wejścia do ogrodu Majorelle, nie pożałujesz wizyty i odkrywania zielonej oazy Marrakeszu.

Bilet do Jardin Majorelle może również obejmować (w zależności od wybranej opcji) wizytę w muzeum Yves Saint Laurent, które znajdziesz poza ogrodem, ale na tej samej ulicy. Niestety byłam tam we wtorek i to muzeum było zamknięte. Więc jeśli chcesz wziąć pełny bilet, aby zobaczyć te trzy miejsca na raz, omijaj wtorki.

Ceny dla dorosłych:

Ogród: 70 Dhs (około 7 €)
Muzeum Berberów: 30 Dhs (około 3 €)
Muzeum Yves Saint Laurent: 100 Dhs (około 10 €)
Jeden bilet do trzech powyższych miejsc: 180 Dhs (około 18 €)

Do wyboru masz różne rodzaje biletów łączone z innymi atrakcjami:


Odwiedź ich stronę internetową, aby uzyskać więcej informacji.

Ogród znajduje się przy ulicy Yves Saint Lorent.

Jak się tam dostać:

Pieszo – to 20 minut spacerem od dzielnicy Gueliz
Taxi – Taksówki są bardzo tanie w Maroku, z centrum nie zapłacisz więcej niż 5 zł