Zwiedzanie Chorwacji

Chorwacja to piękny kraj z wieloma ciekawymi miejscami do zwiedzenia. Kraj ma wiele atrakcji przyrodniczych, ale także wiele zabytków historycznych i kulturowych, które warto zobaczyć. Do tego ciepła pogoda, piękne plaże i pyszne jedzenie. Co warto zobaczyć w tej popularnej wśród Polaków destynacji?

11 najlepszych miejsc do odwiedzenia w Chorwacji

1. Dubrownik

Zwiedzanie Chorwacji
Zwiedzanie Chorwacji

Jeśli szukasz wspaniałej architektury i uroku starego świata, Dubrownik jest miejscem dla Ciebie. Położony na małym półwyspie z widokiem na Morze Adriatyckie, znane jest z pomarańczowych dachów i brukowanych uliczek. Stare miasto Dubrownik zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO jako wybitny przykład dobrze zachowanego nadmorskiego średniowiecznego miasta, zbudowanego przez lokalnych rzemieślników przy użyciu tradycyjnych materiałów i technik budowlanych.

Co zwiedzać w Chorwacji?
Co zwiedzać w Chorwacji?

Dubrownik to nie tylko przepiękne stare miasto, ale także jego starożytne mury, które można zwiedzać. Mury otaczają całe miasto i rozpościera się z nich niesamowity widok.

11 najlepszych miejsc do odwiedzenia w Chorwacji
11 najlepszych miejsc do odwiedzenia w Chorwacji

Miasto można zobaczyć także z punktu widokowego, na który z centrum dojedziesz wyciągiem. Dubrownik stało się bardzo popularne dzięki kręceniu tam serialu Gra o Tron.

2. Park Narodowy Jezior Plitwickich – Plitvička jezera, Chorwacja

Zwiedzanie Chorwacji
Zwiedzanie Chorwacji

Zdecydowanie jedno z najpiękniejszych miejsc na świecie, jakie udało mi się zobaczyć. Dlatego w czasie wizyty w Chorwacji koniecznie zaplanuj zwiedzanie Jezior Plitwickich!

Ten park o powierzchni 296 km kwadratowych jest absolutnie niesamowitym miejscem do odwiedzenia w Chorwacji. Park Narodowy Jezior Plitwickich oferuje spektakularne naturalne piękno z 16 kaskadowymi jeziorami połączonymi wodospadami. Do tego jeziora otoczone są bujnymi zielonymi lasami tworząc piękny widok. Woda Krka jest krystalicznie czysta i ma temperaturę 27 °C przez cały rok. Przez park przepływa rzeka Krka w kształcie półksiężyca, tworząc szereg wodospadów i wąwozów, w tym najwyższy wodospad w Chorwacji i jeden z najwyższych wodospadów w Europie.

W parku do wyboru są trasy o różnej długości, więc każdy może znaleźć najbardziej odpowiadającą mu trasę. W zależności ile kilometrów chcesz i możesz pokonać jednego dnia – od 3,5 do 18 kilometrów. Pomiędzy niektórymi jeziorami można również przemieszczać się autobusami albo łódkami (wszystko wliczone w cenę biletu wejścia).

Park Narodowy Krka znajduje się w centralnej Chorwacji, w pobliżu miasta Šibenik.

3. Plac św. Szczepana – Zagrzeb, Chorwacja

Co zwiedzać w Chorwacji?
Co zwiedzać w Chorwacji?

Zagrzeb jest stolicą Chorwacji i posiada bogate dziedzictwo kulturowe. Jest to największe miasto w Chorwacji i jedno z największych miast w Europie Południowo-Wschodniej. Miasto samo w sobie jest ciekawe, a najbardziej rozpoznawalnym w nim miejscem jest Plac św. Szczepana. To tam znajduje się Katedra św. Szczepana, chroniona przez UNESCO od 1987 roku. Jest to kościół rzymskokatolicki zbudowany w XIII wieku.

Od czasu swojej budowy był wielokrotnie niszczony i odbudowywany. Katedra została zniszczona przez Turków w 1579 i 1689, a później ponownie podczas wojny o niepodległość Chorwacji w 1993 roku, kiedy została trafiona dwoma granatami z czołgu lub wyrzutni rakiet.

3. Wodospady Krka, Chorwacja

Wodospady Krka w Chorwacji

To jedno z najpiękniejszych i najbardziej popularnych miejsc przyrodniczych w Chorwacji.

Wodospady Krka znajdują się w dolinie rzeki Drawy, w pobliżu miasta Skradin. W 1949 roku zostały ogłoszone parkiem przyrody. Te wodospady są również znane jako „Niagara Chorwacji” ze względu na ich podobieństwo do słynnego wodospadu w stanie Nowy Jork.

Składają się z kaskad o łącznej wysokości około 100 metrów i łącznej długości około 2 kilometrów. Wodospady utworzyła rzeka Drava, która wypływa z jeziora Vrana przez Skradin, a następnie do jeziora Varaždin w północnej części Chorwacji, Međimurje.

4. Półwysep Pelješac

Zwiedzanie Chorwacji
Półwysep Pelješac

Obszar ten znajduje się na południowym wybrzeżu Dalmacji pomiędzy Splitem a Dubrownikiem i zamieszkuje go ponad 10 tysięcy osób. Jego długość wynosi około 60 kilometrów, a szerokość waha się od 3 do 10 kilometrów.

Półwysep Pelješac cieszy się wspaniałym klimatem śródziemnomorskim, co czyni go idealnym regionem do uprawy winorośli. Wśród przysmaków z tego miejsca najbardziej znane są ostrygi, zwykle spożywane na surowo, z zaledwie kroplą cytryny i kęsem chleba czyli jak we Francji. To miejsce oferuje przepiękne piaszczyste plaże, przepyszne jedzenie z owocami morza w roli głównej oraz masę aktywności jak rowery czy sporty wodne.

5. Istria – miasto Pula, Chorwacja

Zwiedzanie Chorwacji
Zwiedzanie Chorwacji

Dla wyjaśnienia to starożytne miasto nazywało się kiedyś Pola i zostało założone przez Greków w III wieku p.n.e. Stało się ważnym portem rzymskim połączonym szlakami się z Rzymem i Konstantynopolem (Stambuł).

Choć Pula była domem dla wielu różnych cywilizacji w swojej historii i zawsze udawało jej się przetrwać, dostosowując się do nowych warunków.

Rzymianie zbudowali tu wiele świątyń, a także teatr, który jest używany do dziś. Jest to przepiękny amfiteatr, bardzo podobny do rzymskiego Koloseum.

11 najlepszych miejsc do odwiedzenia w Chorwacji
11 najlepszych miejsc do odwiedzenia w Chorwacji

To właśnie w Pula spełniłam jedno ze swoich największych marzeń i zobaczyłam delfiny w swoim naturalnym środowisku. W tych okolicach można wybrać się na rejs o zachodzie słońca, aby zobaczyć te cudowne zwierzęta. Naprawdę warto! Choć zobaczenie delfinów nie jest pewne, sam rejs o zachodzie słońca to również super atrakcja.

6. Split

Zwiedzanie Splitu

Split jest drugim co do wielkości miastem w Chorwacji i głównym portem kraju. Jest to również popularna miejscowość turystyczna ze swoim historycznym centrum, wieloma plażami i pięknymi krajobrazami. Split jest także rodzinnym miastem Dioklecjana i Konstantyna, dwóch cesarzy rzymskich, którzy w największym stopniu rozszerzyli imperium. To tam znajdziemy Pałac Dioklecjana, jeden z najważniejszych zabytków Chorwacji.

Pałac Dioklecjana został zbudowany przez rzymskiego cesarza Dioklecjana jako jego dom spokojnej starości. Znajduje się w centrum Splitu w Chorwacji i zachował się do dziś.

Booking.com

Pałac służył swojemu celowi przez wieki, dopóki po upadku Rzymu nie został przekształcony w osmańskie koszary wojskowe. Tak pozostało do 1806 roku, kiedy Napoleon zajął Dalmację i uczynił z niej swoją kwaterę główną. Po jego odejściu został ponownie wykorzystany jako baza wojskowa podczas II wojny światowej, zanim został przekształcony w muzeum w 1948 roku.

Dziś Pałac Dioklecjana jest wiodącym zabytkiem narodowym Chorwacji. Ruiny pałacu są obecnie wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO jako Krajobraz Kulturowy.

7. Brač

Plaże w Chorwacji

Brač to mała wyspa na Morzu Adriatyckim, położona u wybrzeży Chorwacji. Wyspa słynie z pięknych plaż i wielu innych atrakcji turystycznych.

Na Braču jest wiele miejsc do zobaczenia. Jednym z nich jest średniowieczne miasto Supetar z malowniczymi domami i kościołami. Miasto zostało zbudowane wokół portu, który od wieków służył jako centrum handlu solą i rybami. Supetar, który jest głównym miastem wyspy Brac, posiada plażę w kształcie podkowy i to stamtąd odpływają promy do Splitu.

Najlepszy czas na wizytę na Braču to miesiące letnie, kiedy jest wystarczająco ciepło, aby pływać w morzu, a przy tym nie za gorąco, aby cieszyć się wszystkim, co ta wyspa ma do zaoferowania!

Wyspa Brac znana jest przede wszystkim z białej żwirowej plaży Zlatni Rat (Złoty Przylądek), ulubionego miejsca windsurferów.

8. Zadar

Zwiedzanie Chorwacji

Piękne, małe miasto z ładnym, malowniczym widokiem na Morze Adriatyckie.

Katedra św. Anastazji to popularne miejsce do zwiedzania w Zadarze. Została zbudowana na miejscu starożytnej świątyni Jowisza i zawiera piękne mozaiki z VI wieku. Mieści ona także najstarszą chorwacką księgę „Kršteni prvomajski sabor” („Chrzest Pierwszego Maja”) z 1168 r. Jest to XIV-wieczna kopia średniowiecznego dzieła. W katedrze w Zadarze znajdują się również cenne obrazy Francesco Laurany „Pieta”, „Madonna ”, „Parnaso”, „Madonna del Carmelo” i „Madonna z Dzieciątkiem”.

9. Szybenik

Chorwacja miasta

Šibenik to miasto godne uwagi na chorwackim wybrzeżu. Jest to idealne miejsce dla tych, którzy chcą zobaczyć niektóre z najważniejszych zabytków historycznych i kulturalnych w Chorwacji. Szybenik ma wiele do zaoferowania swoim gościom. Miasto pełne jest malowniczych zabytków i atrakcji, które pozostawią niezapomniane wrażenia każdemu podróżnikowi.

Katedra św. Jakuba, zbudowana w XIII wieku, jest jedną z najpopularniejszych atrakcji turystycznych w Szybeniku. Charakteryzuje się architekturą gotycką, a także ma jedną z największych kopuł w Europie. Plac Katedralny, który otacza katedrę, jest doskonałym miejscem na relaks po zwiedzeniu wszystkich innych atrakcji, które ma do zaoferowania Szybenik. Istnieje wiele kawiarni, w których goście mogą napić się kawy czy zimnego drinka, a piękny widok na zatokę Šibenik to idealne miejsce na zrobienie kilku zdjęć. Stare Miasto w Szybeniku jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych chorwackich zabytków. Natomiast mury miejskie są nadal nienaruszone. Można się na nie wspiąć, gdyż stamtąd roztacza się wspaniały widok na zatokę. Pamiętam, że tam zaparkowałam samochód w czasie wizyty w mieście Szybenik. Jednak powrót na górę nie należał do prostych, gdyż idzie się po niezliczonych schodach.

10. Hvar

Wyspa Hvar

Hvar liczy około 15 000 mieszkańców i leży w środkowej Dalmacji w pobliżu Splitu. Jako jedno z najpopularniejszych w Chorwacji miejsc turystycznych, ma dużą liczbę restauracji, hoteli i barów.

Hvar ma łagodny klimat, ze średnią roczną temperaturą 20 °C. Wyspa jest zamieszkana od czasów prehistorycznych i po raz pierwszy wspomniano o niej w źródłach pisanych już w 1278 roku p.n.e.

Najpopularniejszym miejscem turystycznym na Hvarze jest Stari Grad, który jest jednocześnie jego centrum. Miasto zostało zbudowane przez Wenecję w XV wieku, a później zostało opuszczone z powodu epidemii dżumy w 1707 roku.

11. Makarska

Zwiedzanie Chorwacji

Makarska znajduje się na wybrzeżu Adriatyku, na południe od historycznego nadmorskiego miasta Split. Miasto jest popularne od wieków, ponieważ oferuje przede wszystkim mieszankę natury, kultury, historii i kuchni, której nie może dorównać żadne inne miejsce w Chorwacji.

Riwiera Makarska to przepiękne wybrzeże z mnóstwem pięknych plaż i zachwycającą scenerią. Najlepszym sposobem na poznanie Riwiery Makarskiej jest jazda po wybrzeżu. Możesz zatrzymać się w jednej z wielu małych rybackich wiosek lub miasteczek po drodze.

Dlaczego warto odwiedzić Chorwację

Co zwiedzać w Chorwacji?
Co zwiedzać w Chorwacji?

Chorwację warto odwiedzić nie tylko dlatego, że jest pięknym krajem, ale ze względu na bogatą historię i kulturę tego kraju widoczną praktycznie w każdym mieście. Oprócz tego ludzie są przyjaźni i gościnni. W 2021 roku spędziłam ponad miesiąc w Chorwacji i muszę przyznać, że w żadnym innym miejscu nie spotkałam się z taką uprzejmością i gościnnością. Wynajmując mieszkania na Airbnb albo Bookingu zawsze dostawałam dużo więcej niż tylko podstawowe produkty czy usługi. Upominek na przyjazd, tradycyjne potrawy dostarczane przez hosta, a nawet domowa wiśniówka to tylko niektóre z niespodzianek, które otrzymałam od gospodarzy. Chociażby dla tej chorwackiej gościnności warto odwiedzić ten kraj.

Booking.com