Ile czasu na zwiedzanie Nowego Jorku

Planując niezapomnianą podróż do Nowego Jorku, zawsze pojawia się pytanie: ile czasu powinno się przeznaczyć na odkrywanie tego fascynującego miasta? Czy zaledwie 3 dni wystarczą, aby doświadczyć jego magii, czy może lepiej zarezerwować aż 14 dni?

Sama zadawałam sobie to pytanie wyjeżdżając pierwszy raz do Nowego Jorku, zwłaszcza, że połączyłam tę podróż ze zwiedzaniem innych miast w Stanach Zjednoczonych. Oczywiście chciałam zobaczyć jak najwięcej w tym mieście i on był dla mnie prioritetem przed innymi lokalizacjami. Początkowo na sam Nowy Jork chciałam przeznaczyć 10 dni, ale znajomi mi to odradzali twierdząc, że to stanowczo za dużo. Po przygotowaniu wstępnego planu miejsc, które koniecznie chciałam zobaczyć, znalazłam idealną ilośc dni, która świetnie się sprawdziła w czasie zwiedzania. Ile czasu na zwiedzanie Nowego Jorku?

Potrzebujesz biletów na Nowojorskie atrakcje? Z pewnością znajdziesz je tutaj:

 • Statua Wolności – zarezerwuj swój bilet tutaj
 • City Pass – zarezerwuj swój bilet tutaj
 • Empire State Building– zarezerwuj swój bilet tutaj
 • SUMMIT One Vanderbilt – zarezerwuj bilet tutaj
 • MoMA– zarezerwuj bilet tutaj
 • MET – zarezerwuj bilet tutaj
 • Muzeum Historii Naturalnej – zarezerwuj swój bilet tutaj
 • Lot helikopterem nad Manhatanem – zarezerwuj swój bilet tutaj
 • One World Observatory – zarezerwuj swój bilet tutaj
 • Muzeum 11 września – zarezerwuj swój bilet tutaj
 • Wycieczka z Nowego Jorku do Waszyngtonu – zarezerwuj swój bilet tutaj
 • Guggenheim muzeum – zarezerwuj swój bilet tutaj
 • Bilety na Broadway – zarezerwuj swój bilet tutaj
 • Transfer z lotniska JFK – zarezerwuj swój bilet tutaj
 • Hop-on Hop-Off – zarezerwuj swój bilet tutaj

Czy 5 Dni to Za Mało?

W czasie mojej podróży do Nowego Jorku na lotnisku spotkałam wiele osób, które przyjechały tam jedynie na 5 dni. Właściwie to większość osób z mojego samolotu przyleciało właśnie na kilka dni z Francji do Stanów Zjednoczonych. Jednak zdecydowanie uważam, że 5 dni to za mało na zwiedzanie Big Apple. Dlaczego?

Ile czasu na zwiedzanie Nowego Jorku
Ile czasu na zwiedzanie Nowego Jorku

Jet Lag: Pamiętaj, że po przylocie do Stanów Zjednoczonych będziesz mieć problemy z różnicą czasową i przez kilka pierwszych dni nie będziesz w stanie w pełni korzystać z atrakcji w pełni swoich sił.

Ilość Atrakcji: Nowy Jork jest bogaty w zabytki, muzea, parki i słynne dzielnice. Pięć dni to niewystarczająco, aby w pełni doświadczyć różnorodności, jaką oferuje miasto. Jeśli chcesz zwiedzić jedynie kilka najważniejszych miejsc, to 5 dni może wystarczyć, jednak pragnąc w pełni doświadczyć i poczuć Nowy Jork, polecam poświęcić więcej czasu.

Ogrom Miasta: Nowy Jork jest bardzo dużym miastem i nawet jeśli chcesz dobrze zwiedzić sam Manhattan (a polecam również udać się do innych części miasta) to potrzebujesz więcej czasu. Niektóre odległości pomiędzy atrakcjami są bardzo duże i nawet dojazd metrem może być długi. Zadaj sobie również pytanie czy chcesz jedynie biegać od jednego miejsca do drugiego czy spędzić trochę czasu w każdej z nowojorskich atrakcji.

Broadway i Kultura: Spektakle na Broadwayu, wystawy w muzeach, koncerty – czasu jest zawsze mało, aby cieszyć się wszystkimi artystycznymi doświadczeniami, jakie miasto ma do zaoferowania. Postaraj się zwiedzić chociaż jedno muzeum i wybrać się na spektakl na Boradwayu, aby choć w części posmakować nowojorskiej kultury.

Czy 14 Dni to Za Dużo?

Zmęczenie: Nowy Jork może być przytłaczający. Po dwóch tygodniach intensywnego zwiedzania istnieje ryzyko, że zwiedzanie stanie się mniej przyjemne, a bardziej męczące. Pamiętaj, że wszędzie, gdzie się udasz, znajdziesz bardzo dużo ludzi. Mieszkam w Paryżu, więc jestem przyzwyczajona do tłumów, ale i tak w niektórych nowojorskich miejscach zaskoczyła mnie ilość osób. Dlatego oczywiście zwiedzanie takiego miasta może być męczące i należy to wziąć pod uwagę w czasie planowania wycieczki.

Ile czasu na zwiedzanie Nowego Jorku
Ile czasu na zwiedzanie Nowego Jorku

Zaawansowane Planowanie: Planowanie pełnych dwóch tygodni w Nowym Jorku wymaga szczegółowej organizacji, co oczywiście dla wielu może być uciążliwe. Pamiętaj, że najlepiej sprawdzić wcześniej nie tylko atrakcje, ale także restauracje albo knajpki z jedzeniem, aby później nie jeść w przypadkowych miejscach. Można zwiedzać bez planu, ale według mnie nie ma to sensu przez kilka dni, bo wtedy zobaczysz bardzo mało, a przecież nie po to leci się taki kawał drogi.

Finance: Nowy Jork to bardzo drogie miasto, a dłuższy pobyt oznacza większe wydatki na zakwaterowanie, jedzenie i atrakcje. Ja przez pierwszy tydzień pobytu w Nowym Jorku miałam apartament z kuchnią, a przez 3 ostatnie dni normalny hotel i różnica w wydatkach na jedzenie jest ogromna. Mając możliwość przygotowania posiłków w domu i nawet kupując jedynie w lepszych organicznych sklepach (jedzenie kupowaliśmy jedynie w The Whole Food Market, bo tam miałam gwarancje jakości jedzenia, a z tym różnie bywa w Stanach), wydaliśmy znacznie mniej przez tydzień czasu niż później przez 3 dni jedzenia na mieście. Oprócz tego największym wydatkiem jest oczywiście hotel, więc każda dodatkowa noc w Nowym Jorku to duży koszt.

Nowy Jork - przewodnik

Ile czasu na zwiedzanie Nowego Jorku? Ile dni wystarczy

Optymalna ilość czasu na zwiedzanie Nowego Jorku to około 7-9 dni. Pozwala to na zanurzenie się w energii miasta, zobaczenie głównych atrakcji, skosztowanie lokalnej kuchni i nawet pozostawia trochę miejsca na spontaniczne odkrycia. Ja spędziłam pełne 9 dni w tym mieście, a i tak nie odwiedziłam wielu muzeów, które warto zobaczyć. Aczkolwiek spędziłam trochę czasu na zwykłe spacerowanie bez celu, na bieganie w Central parku i tym podobne aktywności, które być może nie każdy planuje. Jednak w ten właśnie sposób byłam w stanie lepiej poczuć Nowy Jork.

Warto zauważyć, że Nowy Jork to miasto, które nigdy się nie kończy. Nawet po dłuższym pobycie zawsze znajdziesz coś nowego do odkrycia. Niech Twoja podróż będzie dobrze zbalansowana, dostosowana do Twoich zainteresowań i tempa życia. 🏙️✈️🗽