Ściana Kocham Cię

Paryż to najbardziej romantyczne miasto na świecie. Klimatyczne uliczki, przepiękne parki i paryski urok przyciągają co roku miliony turystów. Pary szukają nastrojowych miejsc na wyrażenie swoich uczuć, a single ciekawych atrakcji na nowe sesje zdjęciowe. Mam dla was idealne miejsce – Ściana Kocham Cię w Paryżu.

Ściana Kocham Cię – co to jest

Le mur des je t’aime to ściana o 40m2 ze słowem “kocham Cię” napisanym we wszystkich językach świata! Brzmi super, prawda? I takie robi wrażenie! Takie miejsce jak “Ściana Kocham Cię” z oczywistych powodów musiało powstać w Paryżu.

Ściana Kocham Cię
Paryż

Pomysł powstania the Wall I love you

Pewien paryżanin marzył o światowej trasie poświęconej zakochanym. Marzenie postanowił spełnić tworząc takie miejsce w sercu Paryża, a dokładniej w najbardziej romantycznej paryskiej dzielnicy – Montmarte.

Ściana Kocham Cię
Romantyczny Paryż

Frédéric Baron w 1992 roku rozpoczął realizację swojego projektu prosząc zagranicznych znajomych i sąsiadów o pomoc. Informacja szybko “poszła w świat”. W ten sposób udało mu się zebrać ponad 1000 (wow!) „Kocham cię” napisanych w ponad 300 językach i dialektach z całego świata. Możesz je czytać w języku mandaryńskim, arabskim, hiszpańskim lub dialektach rzadkich czy zapomnianych jak Inuit lub Navajo.

Kolejna część projektu wcale nie należała do najprostszych. Nie można tak po prostu wypisać słowo Kocham Cię byle gdzie. Tutaj z pomocą przyszła artystka Claire Kitto artysta praktykującą dalekowschodnią kaligrafię. Widząc te kawałki papieru z odręcznie napisanym najbardziej romantycznym słowem, postanowiła pozostawić podobną formę.

The Wall of I Love You, zbudowana została na powierzchni 40 m2 (10 x 4) z 612 płytek w emaliowanym formacie lawy 21 x 29, 7 cm. Format płytek przypomina arkusze papieru, na których Frédéric Baron zebrał pisma ręczne. Ściana ma kolor ciemnoniebieski, a na niej znajdują się białe kawałki przedstawiające odłamki złamanego serca.

„Ściana kocham cię znajduje się w Paryżu, na wzgórzu Montmartre, a dokładnie koło placu Abbesses. Po wyjściu z metra na stacji Abbesses należy udać się dokładnie na wprost w do małego parku z bramką. Po lewej stronie parku zobaczymy Ścianę Kocham Cię otoczoną zielenią.

Ściana Kocham Cię
Place Abbesse

Przeczytaj także: Co warto zwiedzić w Paryżu? 10 największych atrakcji Paryża.